Bilim ve Keşif

Zamanda Yolculuk Hakkında 5 Teori

instagram takipçi hilesi

Zamanda geriye yolculuk edebileceğiniz, tarihsel olaylara tanık olabileceğiniz ve hatta tarihin akışını değiştirebileceğiniz bir dünya hayal edin. İmkansızın mümkün hale geldiği ve fizik kanunlarının iradenize boyun eğdiği bir dünya. Yüzyıllardır bilim adamlarının ve yazarların hayal gücünü ele geçiren bir fikir. Bunun mümkün olduğuna inansanız da inanmasanız da, bu akıllara durgunluk veren 5 teori size düşünecek bir şeyler verecek.

Not: Bazı teoriler tamamen spekülatiftir ve bilim camiası onları henüz kanıtlamadı veya çürütmedi. İşte;

Zamanda Yolculuk Hakkında 5 Teori

Genel Görelilik Teorisi

zamanda yolculuk 1

Einstein‘ın Genel Görelilik Teorisi; fizik dünyasında gerçek bir şaheserdir. Şansımıza, zamanda yolculuk olasılığını anlamak için temel oluşturuyor. Özetle, Einstein’ın teorisi, zaman ve uzayın birbirine bağlı olduğunu ve uzay-zamanı oluşturduğunu belirtir. Uzay-zamanı, kumaşta çentikler oluşturan yıldızlar ve gezegenler gibi devasa nesnelerin olduğu dev bir trambolin olarak hayal edin. Bu girintiler veya yer çekimi alanları, nesnelerin uzay-zaman boyunca belirli bir şekilde hareket etmesine neden olur.

Şimdi, diyelim ki zamanda yolculuk yapmak istediniz. Genel göreliliğe göre, uzay-zamanda bir “kısayol” oluşturmak için bu yer çekimi alanlarını manipüle etmek, esasen onu zamanda geriye yolculuk etmenizi sağlayacak şekilde bükmek teorik olarak mümkündür. Bu uzay-zamanda bir solucan deliği ya da tünel yaratmak gibidir.

Ancak bir DeLorean‘a atlayıp altın çağın olduğunu düşündüğünüz zamana geri dönme olasılığı konusunda fazla heyecanlanmadan önce, üstesinden gelmeniz gereken bazı önemli engeller var.

En bariz olanı, bunu yapacak teknolojiye sahip olmamamız ve hakkında daha az konuşulsa da eşit derecede önemli olan, istikrarlı bir solucan deliği yaratmak çok büyük miktarda enerji gerektirecektir. Size bir fikir vermesi için, dünyadaki her nükleer bombayı alabilir, patlamalardan gelen tüm enerjiyi kullanabiliriz ve yine de bir solucan deliği oluşturacak kadar enerjimiz olmayabilir.

Yine de teoride bu olasılık var ve zamanın farklı noktalarını keşfetmeyi hayal etmek büyüleyici.

Kelebek Etkisi

zamanda yolculuk 2

Bir an için zamanın bir nehir gibi olduğunu, başı ve sonu olmayan, sürekli akan bir şey olduğunu hayal edin. Şimdi, dünyanın bir köşesinde kanat çırpan bir kelebeğin dalga etkisi yaratabileceğini ve sonunda dünyanın başka bir yerinde bir kasırgaya yol açabileceğini hayal edin. Kelebek Etkisi budur. Kelebek Etkisi, en küçük eylemlerin bile çok büyük, öngörülemeyen sonuçları olabileceğini öne sürüyor.

Bunu zaman yolculuğuna uygularsak ne olur? Ya bu dalgaları bir şekilde kontrol edebilseydik? Ya zaman nehrinde kendi küçük dalgalarımızı yaratabilseydik? Kelebek Etkisi, en küçük değişikliğin bile büyük bir etkisi olabileceğini öne sürüyor. Yani zamanda geriye gidip en küçük değişikliği bile yapabilirsek, yepyeni bir zaman çizelgesi yaratabiliriz.

Tabii ki, bunların hepsi teorik, bu dalgalanmaları zamanında kontrol etmenin bir yolunu henüz keşfetmedik. Ancak Kelebek Etkisi, en küçük eylemlerin bile büyük sonuçlara yol açabileceği gibi ilginç bir olasılık sunuyor ve bu da bizi meraklandırıyor. Büyük bir olayın olmasını durdurmak için zamanda geriye yolculuk yapmak gibi daha büyük eylemler ile ne tür bir dalgalanma yaratabiliriz? Asıl tehlike, sonuçlarının ne olacağını bilmemekten kaynaklanır.

Novikov Kendi Kendine Tutarlılık İlkesi

zamanda yolculuk 3

Paradoks yaratma riski olmadan zamanda yolculuğun mümkün olabileceğini öne süren bir teoridir.

Bu teoriye göre, zamanda geriye gidip bir şeyleri değiştirecek olsaydınız, evren bir şekilde eylemlerinizin tarihin akışını değiştirmemesini sağlamak için işbirliği yapardı. Diğer bir deyişle, geçmişte yaptığınız herhangi bir eylem zaten tarihin bir parçasıydı, bu nedenle herhangi bir şeyi değiştirmeniz imkansız olurdu.

Novikov Kendi Kendine Tutarlılık İlkesi bir bilardo oyunu gibidir. Bir atış yapıp cebi kaçırırsanız, toplar önceden belirlenmiş yerlerine gelene kadar zıplamaya devam ederdi. Kafa karıştırıcı bir kavram olabilir, ancak paradoks yaratmadan zamanda yolculuğa izin verebilir.

Novikov’un Kendi Kendine Tutarlılık İlkesi’nin hala sadece bir teori olduğunu söylemeye gerek yok, ancak dikkate alınması büyüleyici.

Blok Evren Teorisi

zamanda yolculuk 4

Zaman dev bir buz kütlesiyse. Tüm bloğu baştan sona tüm kıvrımları ve dönüşleriyle aynı anda görebilirsiniz. Şimdi diyelim ki zamanda yolculuk yapmak istiyorsunuz. Blok Evren Teorisinde , aslında buz bloğunun içinden geçemezsiniz. Bunun yerine, onun içinde farklı bir noktada var olursunuz.

Bunun nedeni, Blok Evren Teorisi‘nin zamanın akan bir nehir değil, donmuş bir nehir olduğunu ve tüm olayların önceden belirlenmiş olduğunu varsaymasıdır. Zamanda geriye yolculuk yapsaydınız, zaten olmuş olan hiçbir şeyi değiştirmiyor olurdunuz, sadece onu farklı bir bakış açısıyla yaşıyor olurdunuz. Herhangi bir paradokstan kaçınmanın uygun bir yolu gibi görünüyor.

Beyaz Delik Teorisi

zamanda yolculuk 5

Bu teori, beyaz delik olarak bilinen teorik bir nesnenin kullanılmasıyla zamanda yolculuğun mümkün olabileceğini öne sürüyor. Bir kara deliğin temelde, ışık da dahil olmak üzere yoluna çıkan her şeyi emen kozmik bir elektrik süpürgesi olduğu kabul edilir.

Bunun zıddı olan beyaz delik, madde ve enerji de dahil olmak üzere her şeyi püskürten kozmik bir yaprak üfleyici olacaktır. Teoriye göre, eğer bir beyaz deliğin enerjisinden faydalanabilirseniz, onu zamanda yolculuk yapmak için potansiyel olarak kullanabilirsiniz.

Buradaki fikir, bir beyaz deliğin bir portal görevi görerek ona girmenize ve farklı bir zamanda, hatta farklı bir evrende ortaya çıkmanıza izin vermesidir. Beyaz deliklerin kara deliklere solucan deliği adı verilen tünel benzeri bir yapı aracılığıyla bağlandığına inanılıyor. Bir solucan deliğinden geçecek olsaydınız, zaman veya uzayda farklı bir noktada ortaya çıkabilirdiniz.

İzafiyet teorisi sayesinde, bir solucan deliği aracılığıyla zamanda yolculuk yapmanın teorik olarak mümkün olduğunu biliyoruz.

Zamanda Yolculuk Hakkında 5 Teori ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu