Yüzmenin 9 Faydası

Yüzmenin Faydaları Neler?

instagram takipçi hilesi

Yüzmenin vücuda oldukça faydası vardır. Yüzerken tüm vücut kaslarının aynı anda çalışıyor olması buna büyük bir etmendir. Bununla birlikte sağlık açısından ve sağlıklı yaşam açısında da yüzme sporunun haftada 3-4 defa yapılıyor olması vücudun dinçliğini sağlayacaktır. Peki Yüzmenin 9 Faydası Nedir?

yuzmenin 9 faydasi2

Yüzmenin 9 Faydası

Kalori Yaktırır

Yüzme sporu kalori yakımı ve kilo vermede oldukça etkilidir. 60 kilo olan bir kişinin 1 saatte 590 kalori, 70 kilo olan birinin 1 saatte 740 kalori, 90 kilo olan birinin 1 saatte 931 kalori yaktığı bilinir. Forma girmek isteyenler içen birebir sporlar arasında yer alır. 40-60 dakika yüzme sürelerinde 500 kalori yakmanıza yardımcı olur. Metabolizmanın aşırı hızlanmasın da yardımcı olması, yüzme sporundan sonra da kalori yakımının devam edeceği anlamına gelir.

Tüm Kaslar Çalışır

Yüzme tüm kas gruplarını doğru şekilde çalıştırabilir. Bu noktada diğer spor ve spor türlerinden farklıdır. Elbette pek çok egzersiz türünde ana ve yardımcı kas grupları harekete geçer. Ancak yüzmede tüm kas grupları sağlıklı bir şekilde eşit derecede aktive olur. Bu, kemiklerin ve kas sisteminin sağlıklı olduğu anlamına gelir.

Vücut Dengesini Korur

Yüzmenin bir diğer faydası da vücudun koordinasyonunu ve dengesini artırabilmesidir. Tüm yüzme stillerinde bacaklar, kollar, baş ve gövde koordinelidir. Orantılı olarak aktive olan kaslar, denge ve fiziksel koordinasyon anlamına gelir.

yuzmenin 9 faydasi4

Ruh Sağlığını Olumlu Etkiler

Yüzme her şeyden önce bir spordur. Vücudu belirli bir egzersizle hareket ettirmek birçok fayda sağlar. Yüzerken serotonin ve dopamin gibi ruh sağlığına faydalı hormonlar salgılanmaya başlar. Öte yandan suyun tazeliği ve yumuşaklığı sakin ve huzurlu hissetmenize yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yüzerken, diğer sporlarda olduğu gibi, kaslarınız gerginlik nedeniyle masum mikro hasarlar görecektir. Vücut bu mikro hasarları onardığında bağışıklık sistemi hücreleri devreye girer. Öte yandan, yüzerken, hücrelere eşit miktarda kan ve oksijen akar ve vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur.

Esnekliği Arttırır

Yüzme sırasında lenf sistemi düzenlenir, beyaz kan hücreleri korunur ve vücudun dağılımı dengelenir. Kaslı olmaktan ve esnememekten şikayet ediyorsanız yüzmek sizin için harika bir seçim olabilir. Çünkü suda eklemler ve kemikler güzelce rahatlayacaktır. Bu, uzuvların daha büyük bir açıya ulaşabileceği ve esneklik kazanabileceği anlamına gelir.

yuzmenin 9 faydasi3

Kolesterolü Dengeler

Yüzme yorucu bir egzersiz olduğu için yağ depolanmasını teşvik eder. Bu sayede daha fazla kalori yakılabilir. Bu nedenle istenmeyen kötü kolesterol dengede tutulabilir.

Oksijen Alımını Sağlar

Yüzme sadece kemikler, eklemler ve kaslardan daha fazlasıdır. Yüzme beyin performansını artırır. Bunun nedeni kan akışının artması ve oksijenin beyne daha sağlıklı bir şekilde ulaşmasıdır. Bu, iyi hafıza, bilişsel işlev ve uyanıklık anlamına gelir.

Kemik Sağlığını Oluşturur

Tüm kas grupları için orantısal antrenmanın yukarıda saydıklarımızdan daha fazla faydası vardır. Yüzme vücudu aşırı derecede zorlamaz. Başka bir deyişle, kaslar ve kemikler yeteneklerine uygun güçler üretir. Bu, omurganın sağlığını korumak anlamına gelir. Bu doğrultuda bel ağrısı veya bel ağrısı olan kişiler, masa başı çalışanları ve duruş sorunu yaşayan kişiler için iyi bir seçimdir.

Yüzmenin Faydaları İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu