Sağlıklı Yaşam

Mide Balonu Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Mide balonu, daha küçük öğünlerden sonra daha hızlı bir dolgunluk hissi yaratan, cerrahi olmayan, kısa vadeli bir kilo verme seçeneğidir. Porsiyon ölçülerinizi kontrol etmenize izin veren açlığınızı azaltır ve kilo verme başarısına giden yolda bir basamak taşı olarak kullanılabilir.

Diyet önerilerini kullanarak sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğrenebilir ve hızlı bir şekilde kilo vermek ve kiloları uzun süre uzakta tutmak için yaşam tarzınızı değiştirebilirsiniz. Mide balonu midenize takılan yumuşak bir silikon balondur. Balon mideyi kısmen doldurur ve bu da dolgunluk hissine yol açar.

mide balonu 1

Mide balonu hap kapsülü, yeni bir mide balonu türüdür. İnce bir tüpe bağlı bir kapsülü yutarsınız. Midenizin tepesinde durduğu zaman, balon tüp içerisinden gaz kullanarak şişirilir. Tüp daha sonra çıkarılır. Sedasyon gerekmez. 12 haftalık tedavide kilo kaybını kolaylaştırmak için midenize 3 taneye kadar balon yerleştirilebilir. Bu sürenin sonunda, balonlar kısa bir endoskopik prosedürle kaldırılır.

Sizin İçin Doğru Seçenek Mi?

Cerrahi risklerini azaltmak için ameliyattan önce kilo vermesi gereken hastalar için bir mide balonu önerilir veya kilo yönetimi için tek başına, cerrahi olmayan bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilir. Mide balonlu kilo kaybı, cerrahi kilo kaybı seçeneklerinden daha az ve daha yavaş olabilir. Cerrahi kilo kaybı prosedürleri için ölçütleri karşılamıyorsanız, kilo vermenizde yarar sağlar. 27 ile 35 arasında bir BMI varsa balon kullanılabilir.

mide balonu 2

Mide Balonu İçin Uygun Muyum?

Mide balonu, çok fazla kilo veremiyorsanız, diyet yaparak, davranışınızı değiştirerek ve tek başınıza egzersiz yaparak uzak tutabilirsiniz; veya obezitenin neden olduğu ciddi sağlık problemleriniz varsa.

Bariatrik cerrahınız sizinle en iyi kilo kaybı seçeneği ve mide balonunun yerleştirilmesi için uygun olup olmadığını tartışacaktır. Vücut kitle indeksinize (VKİ) ve diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi, eklem ağrısı ve depresyon gibi kilonuzun neden olduğu sağlık durumlarına bakarlar. Danışmanınız tarafından önerildiği gibi daha az yemek yemeye, sağlıklı yiyecek seçimleri yapmaya ve uygun yaşam tarzı değişikliklerine gitmeye kararlı olmanız gerekir.

Yararları

Mide balonunun en büyük yararlarından biri invaziv cerrahiden kaçınmak ve cerrahi ile ilişkili risklerdendir. Hafif bir yatıştırıcı altında sadece 15 dakika sürdüğü için aynı gün eve gidebilirsiniz. Bu da bir mide balonunun birçok cerrahi seçeneğe göre daha ucuz olduğu anlamına gelir. Sadece geçicidir, kilo vermeye başlarken daha aktif hale gelirken destek sunar.

Mide balonlu hastalar tipik olarak %20 ila %30 arası kilo kaybı yaşarlar.

mide balonu 3

Riskler Nelerdir?

Çoğu insan hiçbir komplikasyon yaşamamaktadır. Ancak risklerin farkında olmalısınız. Balonun yerleştirilmesi veya çıkarılması sırasında yaralanma sonucu kanama veya delinme meydana gelebilir. Gastrik rahatsızlık, bulantı ve kusma, balon yerleştirmeyi izleyen ilk birkaç gün için yaygındır, ancak nadiren uzun vadede devam eder. Karın, ve / veya sırt ağrısı, gastro-özofageal reflü (mide asidinin mideden sızdığı) veya hazımsızlıkta bir ağırlık hissi yaşayabilirsiniz. Nadir olmasına rağmen balonun sızması veya hava alması meydana gelebilir.

Tam bir risk listesi size prosedürü yürüten danışmanınız tarafından açıklanacaktır.

Operasyon İçin Hazırlanmak

Mide balonunuzu yerleştirmeden önce danışmanınız sizinle işlem sonrası diyeti tartışacaktır. Ayrıca, kilo vermenize yardımcı olacak bir egzersiz programı hakkında tavsiye alabilirsiniz. İşlemden önce 12 saat boyunca hiçbir şey yemeyin veya 6 saat boyunca içmeyin.

Balon Mideden Nasıl Çıkarılır?

Mide balonunuz çıkarılmadan önce söndürülür. Daha sonra endoskopik bir tüp kullanılarak ağızdan çekilir. Mide balonu çıkarıldığında midenin normal boyutuna ve şekline döneceğini bilmeniz gerekir.

mide balonu 4

Mide Balonu ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu