EğitimMaksatSporYaşam

Yüzme Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

instagram takipçi hilesi

Yüzme kursu dört mevsim boyunca açık olan ve her yaştan insanın tercih edebileceği bir eğitim sistemidir. Yüzmek, neredeyse her branştan hekimin tavsiye ettiği, en fonksiyonlu ve keyifli spor dallarından biridir. Çağımızda ise yüzme bilmenin önemi ve gerekliliği tartışılmazdır! Bunu hem bir spor faaliyeti, hem de bir sosyal etkinlik gibi düşünmek mümkündür. Sağlığımıza yapacağımız en büyük yatırımlardan bir tanesi olduğu da bilinmektedir.

Özellikle çocuklarımız için büyük önem arz etmektedir. ‘’Ağaç yaşken eğilir’’ sözünden yola çıkıldığında; çocukluk döneminde yeni bilgilerin öğrenilme hızı ve kabiliyeti daha yüksek olmaktadır. Üstelik çocuklarımız, edindikleri bu bilgileri yaşamları boyunca çeşitli alanlarda kullanma ve geliştirme şansına da sahip olacaklardır.

yuzz

Yüzme kursu; bu anlamda, kursiyerlerine sistemli, sitil sahibi ve profesyonelce bir yüzme eğitiminin kapılarını aralamaktadır. Özellikle bir kurs tarafından eğitim verilmiş ve bu sayede yüzmeyi öğrenmiş bireylerin; bu alanda daha özgüvenli, disiplinli, medeni cesarete sahip ve uğraştığı spor dalından keyif alan, azimli kişiler oldukları gözlenmektedir.

Ayrıca yüzme bilmeyen kişilerde ‘’su fobisi’’ olma ihtimali görece daha yüksektir. Yüzme kursuna giden kursiyerlerden bazılarının, zaman içerisinde; bu alanda kariyer yapmak, lisanslı yüzücü olmak, yüzme eğitmeni olmak ve müsabakalara katılmak gibi hedefleri de gündeme gelebilmektedir. Dolayısıyla alınan bu eğitim, aslında kişinin kendi ilgi alanlarını ve yeteneklerini gözden geçirebilmesi için de büyük bir fırsattır. Peki yüzme kursu seçiminde belirleyici faktörler nelerdir? İşte bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bazı fikirler veriyor olacağız!

yuzmee

Yüzme Kursu Seçerken Hangi Kriterlere Göre Hareket Edelim?

Olimpik Havuz: Bu tarz havuzlar yüzme eğitimi için hem genişliği hem de derinlik dağılımı açısından oldukça idealdir. Ayrıca yüzme federasyonu standartlarına da uygun olarak düzenlenmiştir.

Temizlik ve Hijyen Kuralları: Havuzlarda eğitim alan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle zaten üstün sterilizasyon ve dezenfekte önlemleri alınmış olmalıdır. Bunun dışında ise seçeceğiniz kursta; hem kursiyerlerin hem de eğitmenlerin, havuz çevresinde ayakkabı ile dolaşmamak, havuza mutlaka duş alarak girmek, bone kullanmak, havuz etrafında yiyecek ve içecek tüketmemek gibi bazı kurallara dikkat etmesi gerekir.

Eğitmenlerin Niteliği: Yüzme eğitimi verecek kişilerin yeterliliği, bilgisi ve deneyimi elbette çok önemlidir. Ancak tüm bunların yanı sıra; yüzmeyi, ürkütmeden, sevdirerek ve eğlenceli bir şekilde öğretebiliyor olmasına da çok ama çok dikkat edilmelidir.

yuzme kursuu

Duşların ve Soyunma Kabinlerinin Yeterliliği: Yüzme kursunda, duş alınan bölmelerin ve giyinme-soyunma odalarının, hem temizliği hem de yeterli sayıda olması oldukça önemlidir. Aksi halde bu durum zamansal açıdan sıkıntı yaşanmasına, hastalıkların bulaşmasına ve karışıklıklara sebebiyet verebilir.

Ulaşım: Seçeceğiniz yüzme kursunun size yakın olması da dikkat edilebilecek kriterlerden biridir. Yorgun ve duştan çıkmış bir halde, uzun bir yolculuk yapmak hoşunuza gitmeyebilir. Hal böyle olunca zamanla kursa gitmeyi erteleyebilir veya aksatabilirsiniz.

Kursun Öğrenciyi Değerlendirme Kapasitesi: Seçtiğiniz yüzme kursu, kursiyerdeki yetenekleri, ilgi alanlarını ve yatkın olduğu stilleri belirleyerek, sizi yönlendirebilecek yetkinlikte olmalıdır. Böylece gelişim göstermeniz ve ilerleme kaydetmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Yüzme Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu