Egzersiz ve FitnessKişisel Bakım

Yüz Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

yüz masajı 2

Yüz Masajı Nedir?

Yüz masajı, vücuttaki ve yüz bölgesindeki kan dolaşımının hızlanmasını amaçlayan bir tekniktir. Yüzdeki kan dolaşımının artması, cildin canlanmasında ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasında oldukça etkilidir. Aynı zamanda cildin daha iyi nemlenmesine de zemin hazırlar. Parlak, canlı ve sağlıklı bir cilt için periyodik aralıklarla uygulanması gereken yüz masajı, kırışıklıklara ve sarkmaya da iyi gelen bir yöntemdir. Bu yöntemi düzenli şekilde uygulayarak etkili sonuca ulaşmak mümkündür.

Öncelikle cildi güzelce nemlendirmek gerekir. Cilt tipine uygun bir ürün tercih edilmesi önerilir. Nemlendirici, parmak uçlarıyla, tampon hareketlerle cilde yedirilir. Ayna karşısında masaj yaparak daha etkili sonuç alabilirsiniz. Cildi tahriş edecek hareketlerden kaçınmak gerekir. Küçük dairesel hareketlerle cilde masaj yapılabilir. Yukarıdan aşağı değil; aşağıdan yukarıya doğru masaj yapılmalıdır. Sarkma, yerçekiminin etkisiyle meydana geldiği için yerçekimin karşı hareketler yapılması gerekmektedir. Böylece cilt sarkmalarını geciktirmek mümkün hale gelir.

yüz masajı 1

Yüz Masajı Ne İşe Yarar?

Yüz masajı ciltte 4 farklı etki oluşturur. Bunlar cildin güçlenmesi, dinlenmesi, kırışıklık – sarkma sorununun engellenmesi ve cildin canlılık kazanmasıdır. Bu masajı haftada 1 defa uygulayarak bu etkileri oluşturmak mümkündür. Bu sayede kan akışı hızlanarak cilt canlılık ve parlaklık kazanır. Yüz masajı akne problemi olan kişilere önerilmemektedir.

Akneler, kan dolaşımının artmasıyla farklı bir etkileşime neden olabilmektedir. Bu nedenle akne tedavisi gören ya da akne problemi olan kişilerin bu tip masajlar uygulamadan önce doktorlarına danışmalarında fayda vardır. Yüz masajının nasıl yapılması gerektiği aşağıda adım adım anlatılmıştır.

yüz masajı 1

Yüz Masajı Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle cilt tipine uygun bir ürünle cilt temizliği yapılır.
 • Yine cilt tipine uygun bir ürünle cilt nemlendirilir. Nemlendirme işlemi parmak darbeleriyle yapılmalıdır. Bu aşamada cildin aşağı doğru sündürülmesi doğru bir davranış değildir. Tampon hareketlerle nemlendirici cilde yedirilir.
 • Alın bölgesinin ortasından yukarıya ve yanlara doğru nemlendirici sürülür.
 • Alın ortasından şakaklara doğru parmak hareketleriyle nemlendirici dağıtılır.
 • Kaş ortasından başlanır ve dairesel hareketlerle kaç çevresine masaj yapılır. Kaşların bitiminden tekrar aşağıya doğru, burun çevresine masaj yapılır. Bu işlem birkaç defa tekrarlanır.
 • Çene bölgesinden başlanarak dudaklara ve ağız çevresine doğru masaj uygulanır.
 • Çene bölgesinden tekrar başlanır ve bu sefer kaş bölgesine kadar çıkılır. Bu işlemde 4 parmak kullanılır ve dairesel hareketlerle nemlendirici cilde yedirilir.
 • Daha sonra çene kısmından burun bölgesine doğru düz hareketlerle masaj yapılır. Sonrasında ise işlem tersten devam eder ve burun bölgesinden çene bölgesine doğru parmak darbeleriyle nemlendirici dağıtılır.
 • Çene bölgesinden dudak çevresine doğru iki parmak yardımıyla masaj uygulanır ve burun çevresine kadar nemlendirici dağıtılır.
 • Dudak çevresinden yanak bölgesine doğru parmaklarla dairesel hareketler çizerek nemlendirici dağıtılır.
 • Yanak bölgesinde içten dışa ve dıştan içe doğru parmak hareketleriyle masaj uygulanır ve nemlendirici cilde yedirilir.
 • Boyun kısmının çeneyle birleştiği bölüme ise her iki elin avuçlarıyla içten dışa olacak şekilde masaj tekniği uygulanır. Daha sonra ellerin dış kısmıyla boyun bölgesinden çene bölgesine doğru yavaş hareketlerle nemlendirici dağıtılır.
 • Son aşama olarak yüz çevresine, her iki elin avuçlarıyla aşağıdan yukarıya doğru hafifçe masaj uygulanır.

Yüz Masajı Nedir? Nasıl Yapılır? ile ilgili videolar

Merve Cihan

Okur, yazar ve çizer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu