Sağlıklı Yaşam

Yumurtalık Kisti Nedir? Neden Oluşur?

instagram takipçi hilesi

Yumurtalık kistleri, kadınlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Yumurtalığın içinde veya üzerinde oluşan içi sıvı dolu bu kesecikler sinsice ilerlerler.

Yumurtalıklar, uterusun her iki tarafında yer alan badem büyüklüğündeki organlardır. Yumurtalıklarda gelişen yumurtalar büyür ve her ay regl döneminde dışarıya atılır.

Pek çok kadında yumurtalık kistleri oluşabilir. Bunların çoğu kişiye herhangi bir zaar vermeden birkaç ay içinde tedaviye ihtiyaç duyulmadan geçer. Ancak bazı yumurtalık kistleri ciddi sonuçlar yaratabilir. Bu yüzden düzenli muayeneyi aksatmamak gerekir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Neler?

yumutalık kisti belirtileri nelerdir

Yumurtalık kistiniz olup olmadığı konusunda semptomlara bakarak emin olamazsınız. Çünkü yumurtalık kistleri bazen hiçbir semptom göstermeyebilir. Ya da bazı semptomlar endometrioz, ilhitaplı pelvik hastalık, dış gebelik veya yumurtalık kanserine ile benzerlik gösterebilir.

Hatta apandist ve divertikül iltihabı sorunları da benzer semptomlara sahiptir. Bu yüzden semptomları gözlemlemek, vücudunda oluşan değişiklikleri izlemek ve hangi semptomun önemli olduğunu bilmek çok önemlidir.

Yumurtalık kanserini erken teşhis etmenin tek yolu düzenli jinekolojik muayene yaptırmaktır. Yumurtalıklarda oluşan kistleri veya tümörler çoğu zaman belirti vermezler bu nedenle maalesef yumurtalık kanseri teşhis edildiğinde çok ilerlemiş olabilir. Bu yüzden herhangi bir şikayetiniz olmasa da düzenli muayene olmanız gerekmektedir.

ADET DÜZENSİZLİKLERİ

  1. Kesik kesik ya da düzenli oluşan ağrı
  2. Adetin olmadan önce başlayan ya da bitmesine yakın son bulan pelvik ağrı
  3. Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesi
  4. Bağırsak hareketliliği sırasında ağrı veya bağırsaklarda baskı
  5. Mide bulantısı, kusma veya hamileliktekine benzer göğüs hassasiyeti
  6. Karın bölgesinde şişlik veya ağırlık hissi
  7. İdrar kesesi veya rektum bölgesinde baskı

DOKTORA NE ZAMAN GİTMELİ?

doktora ne zaman gitmeli

Ani ve şiddetli şekilde karın veya pelvik bölgesinde ağrı, ateş ve kusmayla beraber ağrı da oluyorsa bir an önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bu semptomların yanında soğuk ve nemli cilt, hızlı nefes alma, hafif baş ağrısı ya da zayıflık gibi başka semptomlar da varsa bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

Sebepler

Yumurtalıklarda her ay kistlerle benzerlik gösteren folliküller oluşur. Östrojen ve progesteron hormonlarını üreten folliküller ve yumurtladığınız dönemde yumurtayı serbest bırakır.

Bazen aylık oluşan normal bir follikül büyümeye devam eder ve buna fonksiyonel kist denir. Yani, bu kist adet döngüsünün normal fonksiyonu sırasında oluşmuştur.

Testler ve Teşhis

yumurtalik kisti teshisi nasil olur

Pelvik muayeneye gittiğinizde bir kiste rastlanabilir. Eğer kistten şüphe edilirse daha ileri testler yapılabilir. Bunun yanında size de soru sorabilirler.

Korunma

Yumurtalık kistinin büyümesini engellemenin kesin bir yolu yok ancak düzenli pelvik muayeneler ile erken teşhis edilebilirler. Ayrıca adet döngünüzdeki değişikliklere dikkat edin. Oluşan semptomları gözlemleyin ve herhangi olumsuz bir durumda doktorunuza başvurun.

Yumurtalık Kisti ile ilgili videolar

Kaynak
mynet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu