Sağlıklı Yaşam

Adet Sancısına İyi Gelen 7 Besin!

instagram takipçi hilesi

Adet sancısı üreme çağındaki kadınların büyük bir kısmında görülen ve çoğunlukla da hayat standardını doğrudan etkileyip, iş verimliliğine de ket vuran bir problemdir. Gebelik döneminde olmayan kadınlarda, döllenmeyen yumurtanın vücuttan atılmasını ve yeni yumurtlama döngüsüne hazırlık yapılmasını ifade eden döneme menstrüasyon adı verilir. Bu dönemde ve hatta 1 hafta öncesinde baş gösteren bir takım belirtiler vardır.

adet sancısına iyi gelen besinler

Bunlar; memelerde şişlik ve hassasiyet, alt karın bölgesinde yaşanan pelvik ağrı, yüzde sivilcelenme, ruh halinde dalgalanmalar, uyku hali, yorgunluk ve iştah değişiklikleri şeklinde sıralanabilir. Tüm bu semptomlarla baş edebilmek kolay değildir. Özellikle ağrılar keyfimizi bir hayli kaçırıp, planlarımızı ertelememize bile neden olabilir.

İşte biz de bu yazımızda sizlere adet dönemini daha hafif geçirmek için tüketilmesi önerilen yiyecek ve içeceklerden bahsediyor olacağız. İlaç tedavisinden önce, doğal çözüm arayışında olanlar için yazımız önemli bilgiler içermektedir. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Adet Sancısına İyi Gelen Yiyecekler

Balık

Omega 3 yağ asitlerinin vücudumuzun genel sağlığı ve bilişsel fonksiyonlarımızın korunması açısından ne kadar önemli olduğunu daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Fakat adet ağrılarına iyi geldiğini öğrenince çok şaşıracaksınız!

Haftada 2 porsiyon yiyeceğiniz, somon ve benzeri soğuk su balıkları ile vücudunuzdaki kalsiyum miktarını arttırabilirsiniz. Böylece kalsiyum eksikliğinde meydana gelen adet ağrılarına dur diyebilirsiniz. Ayrıca B 6 ve D vitaminleri bakımından da zengin olan balıklar, adet sancısı ile birlikte göğüslerde oluşan hassasiyeti de minimum seviyeye indirir.

Koyu Yeşil Renkteki Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler yüksek oranda vitamin, mineral ve antioksidan içermektedir. Dolayısıyla bu besinlerin tüketimi sayesinde vücuttaki olası vitamin eksikliklerinin önüne geçilebilmektedir. Ayrıca güçlü bir antioksidan kaynağı olması nedeniyle, hücre yenileyici özelliğe de sahiplerdir. Tüm bunlar adet sancısını azaltmaya yarayan önemli faktörlerdir.

adett

Süt ve Süt Ürünleri

Kalsiyum kas hücrelerinin sinirsel uyaranlara karşı kontrol mekanizmasının çalışmasına yardımcı olur. Vücuttaki kalsiyum seviyesi yeterli düzeyde ise; sinir-kas fonksiyonları işlevsel bir biçimde görevini yapar ve bu da kramp tarzındaki adet ağrılarına karşı koruma sağlar.

Süt, yoğurt, peynir gibi ürünlerin kasılmaları ve sancıları azalttığı bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Muz, Ananas ve Kivi

B6 vitamini sancı ve hassasiyete karşı önemli bir kalkandır. Muz, ananas ve kivi gibi meyveler de içeriğinde bol miktarda B6 ve potasyum barındırmaktadır. Bunlar şişlik, ödem, sancı ve kramp gibi adet öncesi ve adet dönemi sendromlarını azaltmaya destek olur.

Adet dönemindeki kadınların bir çoğu da sindirim problemlerinden yakınır. Özellikle gaz ve kabızlık gibi sorunlar menstrual süreçte daha da belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Kivi ve ananas gibi tropikal meyveler ise yüksek posa ihtiva etmeleri nedeniyle tüm bu sorunların üstesinden gelebilirler.

Bitter Çikolata

Regl öncesi ve mensin başlangıcından itibaren, özellikle ilk bir kaç gün tatlı krizleri yoğun olarak görülür. Bitter çikolata; hem bu tatlı krizlerini önleyerek daha az kalori ile süreci atlatmaya yardımcı olur, hem de magnezyum ve lif içeren bir besindir. Hepimizin bildiği gibi tüm kramp çeşitlerini engellemede magnezyumun önemi yadsınamaz.

Dolayısıyla adet sancısına karşı da bir kaç parça bitter çikolata tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra; çikolata seratonin adı verilen mutluluk hormonunu açığa çıkarır. Adet döneminde yaşanan ruhsal dalgalanmaların ve gerginliklerin en aza indirgenmesini sağlamak için de yine bitter çikolatayı deneyebilirsiniz.

Karpuz

Regl dönemi, bazen bağırsak problemlerini de tetikleyebilir. Karpuz tüketimi sayesinde bu hassas süreçte bağırsak sağlığınıza destek olabilirsiniz. Ayrıca karpuz da yine tatlı ihtiyacını gidermek için oldukça uygun bir seçenek olarak bilinmektedir. Vücudunuza sıvı takviyesi yapmak için de birebirdir.

adettt

Limon, Portakal, Mandalina

Narenciyeler, özellikle kış mevsiminde bağışıklık sistemimizi güçlendirmesinin yanı sıra, sıvı ihtiyacımızı da büyük ölçüde karşılar. Aynı zamanda yüksek oranda C vitamini barındıran bu meyveler; posalı yiyecekler sınıfına girdikleri için, hem regl döneminde yaşanan pelvik ağrıyla mücadele eder, hem de bağırsak florasını korur.

Adet Sancısına İyi Gelen İçecekler

  • Su
  • Zencefil Çayı
  • Papatya Çayı
  • Melisa Çayı
  • Lavanta Suyu ve Çayı
  • Nane Çayı
  • Tarçın Çayı
  • Safran
  • Civanperçemi Çayı
  • Kekik Suyu ve Çayı şeklinde sıralanabilir.

Adet Sancısına İyi Gelen Besinler İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu