İnternet ve WebSosyal Medya

YouTube Shorts Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

YouTube Shorts, 2020 yılının Eylül ayında, TikTok ve İnstagram Reels’e rakip olan bir YouTube uygulaması özelliği olarak piyasaya sürüldü. İlk testler Hindistan’da başladı. Beta özelliği, kullanıcıların müzikal katmanlarla 15 saniyelik videolar görmesini ve oluşturmasını sağladı.

En temel beta biçiminde bile, Shorts özelliği Hindistan’da sağlam bir performansa sahip oldu ve oldukça beğenildi. 2021 yılının Şubat ayının sonlarında, Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai, Hindistan merkezli Shorts oynatıcıdaki videoların günlük 3.5 milyar kümülatif görüntüleme aldığını açıkladı.

YouTube Shorts

Shorts beta, 2021 yılının Mart ayında ABD’de tamamen kullanılabilir hale geldi. Özellik yayınlandıktan sonra günlük 6,5 milyar görüntülemeyi aştı. Birkaç ay sonra Temmuz ayında, Shorts dünya çapında 100’den fazla ülkede piyasaya sürüldü. Bu ülkeler içinde Türkiye’de vardı.

YouTube Shorts hala beta sürümündeyken, pazarlamacılar bu video özelliğinden nasıl yararlanacaklarını, nihai platformun nasıl görüneceğini, TikTok ile benzer viralliğe sahip olup olmayacağını ve markaların YouTube’un daha fazla içeriğiyle daha iyi etkileşim kurmasına nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyordu.

Gerçek şu ki, kısa video platformları giderek daha popüler hale geldikçe, hangisinin diğerlerinin üzerine çıkacağını bilmek son derece zordur. YouTube Shorts hala gelişmekte olduğundan, yakın gelecekte nasıl kullanılacağını tam olarak tahmin etmek de oldukça zordur.

YouTube Shorts

YouTube Shorts Nasıl Kullanılır?

  • İlk olarak mobil cihazınızdan YouTube uygulamasına giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Ardından uygulamanın en alt kısmında yer alan (+) ikonuna tıklayın.
  • Burada “Video Yükle”, “Canlı Yayın Başlat” ve “Kısa Video Oluştur” gibi seçenekler yer almaktadır.
  • YouTube Shorts videosu oluşturmak için “Kısa Video Oluştur” demeniz gerekmektedir.
  • Daha sonra uygulamanın telefonunuzun kamera ve mikrofonunu kullanmasına izin vermelisiniz. Açılan kamerada kaydı başlatmak için kırmızı yuvarlağa basın.
  • Videonuzun zamanlayıcı ve hız gibi ayarlarını yaptıktan sonra sağ altta bulunan “Tik” işaretine tıklayın. Ön izleme kısmı açılır. Buradan videonuzun nasıl olduğuna bakabilirsiniz.
  • Öz izleme kısmında düzenleme ve müzik ekleme gibi özellikleri kullanabilirsiniz. Düzenlemeler bittikten sonra sağ altta bulunan “İleri” tuşuna basın.
  • Son olarak da video başlığını yazıp, videonun kimlere gösterileceğini seçtikten sonra sağ üste yer alan “Yükle” butonuna basmanız yeterlidir.

Shorts videolarının başlıklarının son kısmında #shorts diye bir etiket yer almaktadır. Bu etiket ve videonun kısalığı bu videonun bir Shorts videosu oluğunu göstermektedir.

Shorts Videolardan Para Kazanılır Mı?

Youtube Shorts videolardan para kazanmak mümkündür. Fakat diğer uzun videolar kadar kazanmak zordur. Videonun süresi çok kısa olduğu için izlenme süresi de bir o kadar kısa olacaktır. Bu yüzden diğer uzun videolar kadar kazandırmasa da az miktarda kazandırmaktadır.

YouTube Shorts

Youtube Shorts İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=9KMt4ftdDfM

https://www.youtube.com/watch?v=Drh7HIJraqM

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu