TikTok Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Son dönemin en popüler uygulamalarından biri: TikTok! Neredeyse herkesin dilinde ve telefonunda yer alan, genç neslin bağımlısı olduğu bu uygulama tam olarak nedir? Siz de sürekli duyduğunuz bu uygulamanın tam anlamıyla ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız bu yazı sizin için faydalı olacaktır!

tiktok 1 685x535

TikTok Uygulaması Nedir?

TikTok, 2016 yılında piyasaya sunulan iOS ve Android sürümleri bulunan bir sosyal paylaşım servisidir. Videolar yaratarak paylaşıp bunun yanında canlı yayınlar yapma imkânı sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Çin’de ByteDance adındaki teknoloji şirketi tarafından piyasaya çıkarılmıştır. Bilinen bir diğer adı ise Douyin’dir. Daha evrensel ve kolay bir isimle pazar alanını genişletirken Tiktok adını almıştır. Kullanıcılarına müzikal, dans, oyunculuk, dudak senkronizasyonu ve birçok eğlenceli temalarda 15 saniye boyunca kısa videolar üretmesine olanak sağlamaktadır.

tiktok

150 ülkede 1 milyar kullanıcı barajını aşarak kısa sürede büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olmuştur. Şu an için TikTok, en çok indirilen uygulamaların genel sıralamasında 6. konumda yerini almaktadır. Dünyanın en değerli start-up’ı ünvanını alan uygulamanın, 2020 sonunda piyasa değeri 60 milyon dolar olmuştur.

Bu platform üzerinden üretilen birçok kısa video ise bağlantılı olan YouTube, Instagram, Snapchat gibi diğer sosyal medya platformlarında paylaşılabilmektedir. Platformun kurallarına göre TikTok’a kayıt olabilmek için çoğu sosyal medya platformunda olduğu gibi 13 yaşından büyük olma şartı bulunur. 18 yaşından küçük kullanıcıların TikTok’ta bir hesap açanların ebeveynlerinden onay aldığını beyan ettiği kabul edilir.

tiktok

TikTok Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı akıllı cihazlarınıza indirdikten sonra profil simgesinden uygulamaya kayıt olmalısınız. Bu kayıt işlemini telefon numarası, mail ya da sosyal ağlar yardımıyla yapabilmektesiniz. Kayıt olarak profil oluşturduktan sonra sol altta yer alan mercek simgesinden profilleri ve etiketlere uygun videoları arayabilirsiniz. İlginizi çeken profiller takip edebilirsiniz.

Video paylaşımı yapmak için alt menü çubuğunda yer alan + simgesine girip videonuzu kaydetmeye veya seçmeye başlayabilirsiniz. O an çektiğiniz veya önceden kayıt alarak seçtiğiniz kısa videonuzda ses seçin menüsünden müzik veya ses ekleyebilirsiniz. Videonuzu tamamladıktan sonra paylaşımınızı yapıp takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

tiktok

Günümüzde çoğunluğu 15-20 yaşlarından oluşan milyarlarca kullanıcıya ulaşarak tahmin edilemez bir başarıya ulaşan bu platform, haliyle sosyal medya da büyük yankı uyandırmıştır. Başarılı ve yaratıcı videolar olduğu kadar içerikleri tartışmalı birçok videonun da çoğalmasıyla birçok toplum ve hatta devletle bu uygulamaya karşı gelmeye başlamıştır. ABD Başkanı Trump uygulamanın, Amerika’da yasaklanacağını bile ifade etmiştir.

Ülkemizde TikTok kullanıcılarından Örnek Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=HTmBPQHhXnY

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu