Yaşam

Ylang Ylang Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ylang Ylang Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yaygın olarak kananga ağacı olarak bilinen ylang ylang bitkisi Cananga odorata, Hindistan ve Queensland, Avustralya’dan Çinhindi, Malezya, Filipinler ve Endonezya’nın bazı bölgelerine özgü tropikal bir ağaçtır.

Ylang Ylang Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Çiçeklerinden elde edilen esansiyel bir yağdır ve sıklıkla aromaterapide kullanılır. EE-lahng-EE-lahng adı verilen yağ da çok değerli bir parfüm yağıdır. Bu çiçekler dünyaca ünlü Channel 5 parfümünün yapımında kullanılmaktadır.

Filipinli kadınlar bu çok katlı bitkinin çiçeklerinden kolyeler yapıyor ve boyunlarına takıyorlar. Ayrıca dini semboller ve heykeller de bu çelenklerle süslenmiştir. Madagaskar’da ylang-ylang dondurması çok ünlüdür. Ylang Ylang, adını Filipin Tagalog dilinde vahşi anlamına gelen “ilang” kelimesinden alır. Parfüm ağacı olarak da bilinen bu bitki, değerli temel kokusu nedeniyle çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Birçok farklı türü vardır. Sarmaşık ylang-ylang ve sürünen ylang-ylang, aynı aile sarmaşığının alt türleridir ve cüce ylang-ylang da onun bir alt türüdür. Bu ağaç türü hızlı büyüme özelliğine sahiptir, boyu 10-12 metreye ulaşabilir, yaprakları düz ve parlaktır.

Kokusu uzaktan bile alınabilen çiçek, ylang ylang ağacı tam olarak gelişmeden çok önce açmaya başlar. Bu bitki genellikle ılıman iklimleri, güneşli veya yarı gölgeli ortamları sever ve ılıman iklimlerde yetişir. Bu bitki kısmi gölgede ve asitli toprakta büyümeyi sever.

Tohumları kara yemişleri yiyen kuşlar tarafından doğaya yayılır. Ylang ylang otu ve ylang ylang yağı, güçlü antidepresan, antiseptik, antispazmodik, yatıştırıcı ve cilt onarıcı özellikleri nedeniyle yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Ylang Ylang Yağının Faydaları Nelerdir?

ylang ylang yagi nedir faydalari nelerdir5 608x405 1

Psikolojik Hastalıklarda Kullanılır

Psikolojik olarak yaşanan hastalıkların tedavisi için Ylang Ylang Yağı, antidepresan özelliklere sahiptir ve kaygı, depresyon, uyku bozuklukları ve sinir gerginliğini azaltmada oldukça etkilidir. Sinir hücrelerinde oluşan hasarı onararak sinir sistemine fayda sağlar.

Kalp ve damar sistemindeki iltihaplanmayı da azalttığı için bedeni fiziksel ve zihinsel olarak rahatlatır. Yağ genellikle depresyon gibi akıl hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır ve ayrıca uykusuzluk çekenler üzerinde gerginliği giderici ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Olumsuz duygu ve düşünceleri azaltır.

Kan Dolaşımını Etkiler

ylang ylang yagi nedir faydalari nelerdir4 607x405 1

Kan dolaşımını düzenlerken vücuttaki dolaşımı artırır. Ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve kardiyovasküler sistemdeki iltihabı azaltır. Fiziksel ve zihinsel rahatlama sağlar. Vücuttaki kan akışını arttırır, bu sayede dolaşım problemlerinden kaynaklanan hastalıklara şifa görevi görür.

Sindirim Sistemini Düzenler

Sindirim sistemindeki bakteri veya enfeksiyonların ortadan kaldırılmasını ve azaltılmasını desteklerken vücuttaki sindirimi düzenler. Sindirim sistemini hızlandırmaya yardımcı olduğu için fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler için harikadır. Bağırsak enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılır.

Antibakteriyel Ve Antiseptik Özellikler

Yara iyileşmesine yardımcı olan güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve ayrıca antiseptik ve antispazmodik özellikleri nedeniyle ciltteki yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Enfeksiyon riskini ortadan kaldırırken mikrop ve bakterileri de yok ederek tekrar ortaya çıkmalarını engelleyecek bir bariyer oluşturur.

Mantar Önleyicidir

ylang ylang yagi nedir faydalari nelerdir2 720x405 1

Ylang ylang yağı ayrıca mantar yaraları gibi mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılır ve vücutta meydana gelen mantar enfeksiyonlarını yok etmek için kullanılabilir. Ayrıca ciltte kendiliğinden oluşan bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonlarıyla da savaşır.

Enerji Seviyenizi Yükseltmeye Yardımcı Olur

Kendinizi yorgun ve enerjiniz düşük hissettiğinizde, enerji seviyenizi yükseltmek için doğrudan Ylang Ylang Yağı soluyabilirsiniz. Vücuttaki kan akışını hızlandırdığı için kısa süreliğine canlılık sağlar.

Regl Döngüsünü Düzene Koyar

Adet döngüsü sırasında ortaya çıkan semptomların etkilerini azaltır. Bu yağın kramp, şişkinlik, ruh hali değişimleri ve baş ağrıları gibi adet döngüsü semptomlarını azalttığı gösterilmiştir. Bu sorunları hafifletirken, enerjinizi geri kazanmanıza yardımcı olur.

Tahriş, Enfeksiyon ve İltihabı Önlemeye Yardımcı Olur

ylang ylang yagi nedir faydalari nelerdir1 675x405 1

Tahrişin önlenmesine yardımcı olur ve antibakteriyel ve antiseptik özelliği sayesinde vücuttaki iltihabın yok edilmesini sağlar.

Afrodizyak Etkisi Vardır

Üreme sistemini de düzenlediği bilinmektedir. Yağın afrodizyak özelliği de vardır ve çiçek geleneksel olarak Endonezya, Malezya, Madagaskar ve Filipinler gibi ülkelerde yeni evlilerin ve damatların başucunu süslemek için kullanılır.

Cildi Nemlendirir

Ylang ylang yağını yüz için kullandığınızda nemlendirebilirsiniz. Özellikle cildin daha parlak ve pürüzsüz gözükmesini sağlayacaktır. Cildin rahatlamasını da sağlar. İçeriğinde birçok farklı ürün bulunan ylang ylang yağının, cilde yumuşaklık kazandırdığı da bilinir.

Ylang Ylang Yağı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu