Cinsel Sağlık

Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur? Neler Yapılmalıdır?

instagram takipçi hilesi

Adet döneminde baş ağrısı pek çok kadının karşılaştığı can sıkıcı bir durumdur. Bizleri hem bedensel hem de psikolojik açıdan yöneten hormonlardaki düşüş ve yükselmeler, kimi zaman vücudumuzda bazı semptomlara neden olabilirler.

Bu durum vücut tipine, hormonal etkilere, genetik geçişlere, yaşa, ek hastalıkların varlığına, beslenme şekline ve kişinin genel hayat tarzına göre değişkenlik gösterebilir. Regl döneminde yaşanan baş ağrıları da bunlardan biridir.

Adet kanaması başlamadan önceki 2 gün veya başladıktan sonraki 3 gün içerisinde meydana gelen baş ağrılarına ”regl saf migreni” adı verilmektedir. Üreme çağındaki kadınların hemen hemen yarısında, bu dönemde migrene eğilim olsa da, sadece %10’luk bir kısmında atak görülmektedir.

regl

Adet Döneminde Baş Ağrısı Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Menstrüel migren (regl dönemi migreni) vücuttaki östrojen hormonunun ani olarak dalgalanmasıyla yakından ilişkilidir. Ovulasyon (yumurtlama) döneminden adet kanamasının başladığı döneme kadar yaşanan sürede, vücuttaki östrojen miktarı hızlı bir şekilde yükselişe geçer. Öyle ki bu yükselme; vücutta ödem oluşması, memelerde hassasiyet ve şişme, ruh halinde değişiklikler ve çarpıntı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Kanamanın aktif bir şekilde başlamasıyla birlikte, günlerdir yükselmekte olan bu hormon ani bir düşüş yaşar. Bu hızlı düşüşün vücutta yarattığı etki ise, bazı kadınlarda adet döneminde baş ağrısı şeklinde ortaya çıkar. Migrenin şiddeti diğer migren türlerinden farklı değildir. Regl migreni, kadının sinir sisteminin, bu hormonal dalgalanmaları ne kadar tölere edebildiği ile de ilgilidir.

regll

Bu noktada yapılması gerekenler de şöyle özetlenebilir;

  • Işık ve gürültü içeren ortamlardan uzak kalmaya çalışmalısınız.
  • Vücuttaki su tutulumunu (ödem) arttırması sebebiyle tuzdan kaçınmalısınız.
  • Hem kafein içeren gıdaları hem de alkol ve sigara tüketimini en azından bu dönemde mutlaka bırakmalısınız.
  • D vitamini takviyesi almalı veya açık havada yürüyüşler yaparak güneş ışığından bolca faydalanmalısınız.
  • Et, balık, süt gibi kalsiyum ve bol miktarda protein içeren gıdalara yönelmelisiniz.
  • Uykusuzluk ve uzun süreli açlık gibi faktörlerin migreni tetiklediğini unutmamalısınız.

reglll

  • Bir baş ağrısı günlüğü tutarak; ağrının reglin kaçıncı gününde başladığını, kaç gün sürdüğünü ve hangi ilaçlara yanıt verdiğinizi not almalı ve bunu hekiminizle paylaşmalısınız.
  • Adet döneminde baş ağrısı için; doktorunuz tarafından uygun görülen tedavi şekline riayet etmeli ve size reçete edilen ilaçları atak henüz başlamadan önce muhakkak kullanmalısınız.
  • Stresli ve gergin ortamlarda bulunmamaya özen göstermelisiniz.
  • Bu süreçte ağır egzersizlerden kaçınmalı, bolca sıvı tüketmeli ve mümkün olduğunca istirahat etmelisiniz.

Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu