Tarih

Yılan Adası Nerede, Yılan Adasının Konumu Özellikleri

instagram takipçi hilesi

Yılan Adası Nerede?

Yılan Adası Nerede, konusu Rusya tarafından işgal edildikten sonra merak konusu olmuştur. Yılan Adası ve Serpent Adası, Karadeniz kıyılarında Tuna Deltası açıklarında bulunan bir ada olarak bilinir. Yılan Adası 2004 ve 2009 yılları arasında Romanya ve Ukrayna arasında yaşanan sınır anlaşmazlıklarında büyük önem taşıyan bir parçadır. Yılan Adası çevresinde kıta sahanlığının toprak sınırları 2009 yılında Uluslararası Adalet Divanı tarif edilmiştir.

yilan adasi nerede yilan adasinin konumu ozellikleri3

Yılan Adası 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya tarafından işgal edilmiştir. Yılan Adası Ukraynalılar tarafından korunmaktaydı. Ukrayna tarafından gelen ve yayımlanan bir videoya göre de Yılan Adası’nda bulunan Ukraynalı askeri birliklere, Rus savaş gemileri teslim olmaları gerektiğini ve bunun çağrısını yapıyor. Fakat Ukraynalı askerleri teslim olma çağrısına küfürle karşılık vererek bu çağrıyı reddediyor. Rus askerleri ve Rus savaş gemileri ise Ukraynalı askerleri ateşlenen bombalar ile katlediyor.

yilan adasi nerede yilan adasinin konumu ozellikleri1

Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırılar ve işgaller devam ederken, Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz’de bulunan Yılan Adası’nın kontrolünü ele aldıklarını ve işgalini gerçekleştirdiklerini de 24 Şubat 2022 tarihinde açıklamıştır. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 82 Ukrayna askerinin teslim olduğu bilgisi gelmiştir. Fakat teslim olma çağrısını reddeden ve bu çağrıya küfürle karşılık veren 13 Ukrayna askerinin ise Rus bombalarından sonra hayatını kaybettiğini açıklamıştır.

yilan adasi nerede yilan adasinin konumu ozellikleri2

Ukrayna İçişleri Bakanlığı yılan adası için; “Yılan adasının, işgalcilerin deniz silahları ve savaş uçakları bombalamasının ardından altyapısı tahrip edildi. Ayrıca Silahlı Kuvvetler askerleri ile iskelet üzerinde bulunan sınır muhafızları ile olan bağlantı da kopmuştu. Edinilen bilgilere göre Yılan Adası ele geçirildi. Düşmanın bugün defalarca teslim olma talepleriyle adadaki Ukraynalı savunucuları korkutmak için defalarca boş yere denedi. Sınır muhafızları ve Silahlı Kuvvetler cesurca savundu. Unutulmamalıdır ki Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı, ülkemize sinsice saldıran düşmanı durdurmak için Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve Ulusal Muhafızlar ile aktif olarak çalışmaya devam etmektedir. Zafer bizim olacak!” cümlelerini dile getirdi.

Yılan Adasının Konumu Özellikleri Nelerdir?

Yılan Adası haritadaki konumu tam olarak Karadeniz’in kuzeybatısındaki Ukrayna anakaralarının, güney ucundun yaklaşık 48 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kırım’a yaklaşık 300 kilometre batısında yer almaktadır. Yılan adası yaklaşık olarak 46 dönüm büyüklüğündedir. Yılan adası yüzölçümü olarak ne kadar 46 dönüm büyüklüğe sahip ve  küçük ölçülere sahip olsa da Ukrayna karasularının savunulabilmesi için büyük stratejik önem taşımaktadır.

yilan adasi nerede yilan adasinin konumu ozellikleri4

Savunma açısından büyük önem taşıyan Yılan Adası 24 Şubat 2022 tarihinde, Ukraynalı askerlerin direnişlerine rağmen Rus askerleri tarafından işgal edilmiştir.

Yılan Adası İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=HgPmvH_7LPs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu