Beslenme ve Diyet

Yeşil Eriğin Faydaları: Yeşil Erik Tüketmeniz İçin 10 Neden!

instagram takipçi hilesi

Yeşil erik yakında manavlarda marketlerde yerini alacak. Adını duyduğumuzda bile ağzımızı sulandıran yeşil erik, faydaları sayesinde de gönlümüzü fetheden bir meyvedir. Baharın ve yazın müjdeci erik C vitamini, A, K ve B grubu vitaminleri içerir. Sindirim sistemini desteklemeden diş etlerini güçlendirmeye birçok bakımdan faydalıdır. Bu yazımızda yeşil eriğin faydaları hakkında yazdık.

yeşil eriğin faydaları

Yeşil Eriğin Faydaları

1.Demir emilimini artırır

Yeşil erik, antioksidan bakımından zengindir. Yüksek miktarda C vitamini içerir. Demirin vücut tarafından emilimini artırıcı etki gösterir. 100 gramıyla günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 16’sını karşılar. Özellikle kırmızı et ve yumurta tükettikten sonra demir emilimini daha fazla artırır.

2.Kolesterolü dengeler

İçeriğindeki C vitamini sayesinde kolesterolün kontrol edilmesini sağlar. Damar tıkanıklığı ve buna bağlı kalp hastalıklarından korur.

İlginizi çekebilir: Bademin 9 Önemli Faydası

yeşil eriğin faydaları

3.Çocuk gelişimine katkı sağlar

Yeşil erik kalsiyum emilimini artıran maddeler de içerir. Bu sayede çocuk beslenmesi için önemlidir. Erikte bulunan K vitamini ve magnezyum minerali de çocukların kemik gelişimine fayda sağlar.

4.Kilo vermeye yardımcıdır

Yeşil eriğin faydaları arasında zayıflamak da var. Yumurta, et, balık, hindi gibi protein ağırlıklı besinlerin asit etkisini azaltır ve nötralizasyonu destekler. Çözünebilir lif açısından zengin bir besin olması sayesinde de sindirimi kolaylaştırır. Bu sayede kilo vermede etkili olur. Düşük glisemik indeks değeri sayesinde kan şekerini dengeleyerek diyete yardımcı olur.

5.Diş sağlığını destekler

Yeşil eriğin faydaları elbette ağız ve diş sağlığı için de geçerli. Kütür kütür yeşil eriği düzenli olarak yediğinizde diş etleriniz güçlenecektir.

6.Kemikleri güçlendirir

İçeriğindeki kalsiyum sayesinde yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de faydalıdır. Kemik yoğunluğunun korunmasındaki etkisi nedeniyle menopoz dönemindeki kadınlar için önerilir.

7.Bağışıklığı güçlendirir

Yeşil erik C vitamini içeriği sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Sitrik asit vücuttaki laktik asidi etkisiz hale getirdiğinden kronik yorgunluğun önlenmesinde de etkili olur.

8.Cildi yeniler

C vitamini ve antioksidanlar sayesinde ciltteki kırışıklıkları önler. Anti-aging etkisi göstererek yaşlanmanın önüne geçer. İçerdiği fitoflavonoidler ve vitaminler sayesinde bağ dokusunu güçlendirdiğinden daha sıkı bir vücut formu elde etmeye yardımcıdır.

9.Akciğer kanserinden korur

Yeşil eriğin akciğer sorunlarından koruduğu tespit edilmiştir. Astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, öksürük sorunları olanlara ve sigara içerenlere günde bir avuç yeşil erik tüketmeleri önerilir.

10.Kabızlığı önler

Yeşil erik, sindirilebilir lif açısından zengin bir meyvedir. Bu özelliği sayesinde mide gazı, kabızlık ve gaz problemini önler. Günde bir avuç yeşil erik yiyerek kabızlık sorununu çözebilirsiniz.

yeşil eriğin faydaları

Not: Bazıları yeşil erik tüketirken tuz serpmeyi tercih eder. Bu damak tadı için uygun olsa da eriği tuzlayarak yemek vücutta ödem oluşmasına sebebiyet verebilir. Yeşil eriğin faydaları olabilmesi için sade tüketmenizi öneririz.

Yeşil Eriğin Faydaları ile ilgili videolar

https://youtu.be/0vTKYb7N7zg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu