Beslenme ve Diyet

Bademin 9 Önemli Faydası

instagram takipçi hilesi

bademin sağlığımız için birçok faydası vardır

Bademin faydalarına değineceğimiz bu yazımızda konuya geçmeden önce bademle ilgili birkaç bilgi verelim.

Badem daha çok ılıman iklimlerin hakim olduğu  Türkiye, İran, Ürdün, Lübnan, Suriye, Suudi Arabistan ve İsrail gibi ülkelerde yetişir. Tatlı ve acı badem olmak üzere iki çeşidi vardır.

Acı badem badem yağı daha çok yemeklerde kullanılır. Tatlı badem ise çiğ olarak tüketilir. Özellikle diyet yapanların ara öğünlerinde sıklıkla tercih ettikleri bir besindir. Bunun yanı sıra badem sütü de inek sütüne alternatif olarak tüketilen lezzetli içecekler arasındadır.

badem sütü

Badem içinde bulunanlar açısından besin değeri oldukça yüksek bir gıda maddesidir. İçerisinde çinko, selenyum, bakır ve niasin bulunur. Ayrıca E vitamini, fosfor, demir, kalsiyum ve magnezyum açısından da oldukça zengindir.

Bademin sağlığımız açısından birçok faydası vardır. Günümüzde en yaygın olan hastalıkların başında gelen stres ve kanser hastalıklarına karşı koruyucudur. Bunun yanı sıra, solunum bozuklukları, öksürük, kalp bozuklukları, anemi, iktidarsızlık, ve diyabet gibi hastalıklarının tedavisi açısından da önemlidir.

Bademin 9 Önemli Faydası

badem nelere iyi gelir

Cildi korur.

Özellikle sıcak yaz günlerinde maruz kaldığımız güneşten gelen ultraviyole ışınlar ile oksidatif stres cildimize hasar verir ve erken yaşlanmamıza neden olur. Bademde bulunan E vitamini ise antioksidan içeriği ile serbest radikallerle savaşır ve cilt sağlığınızı korur.

Kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Badem tüketimi kalp sağlığımız açısından da oldukça faydalıdır. Kandaki kötü kolesterol seviyesinin yüksek olması kalp damar hastalıkları riskini artırır. Günlük olarak tükettiğiniz 20 badem ise bu kolesterol seviyesini düşürür ve kalp hastalığı riskinizi azaltır.

bir avuç badem kalbe iyi gelir

Zayıflamaya yardımcıdır.

Badem, karbonhidrat açısından fakir yağ ve posa açısından se zengin olduğu için tok tutma özelliği yüksek bir besin kaynağıdır. Kan şekerini dengede tutarak tokluk hissi verir ve bu sayede zayıflamanıza yardımcı olur.

Kan şekerini düzenler.

Badem, tok kalma süresini uzatır. Meyve gibi karbonhidrat içeren yiyeceklerle birlikte tüketilen badem kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur.

sağlığınız için her gün badem tüketin

Kan basıncını düşürür.

Yapılan araştırmalar magnezyum eksikliğinin kan basıncını yükselttiği ortaya onmuştur. Bu araştırmadan yola çıkarak magnezyum açısından zengin olan bademin tüketilmesi kan basıncını düşürür.

Kabızlığa iyi gelir.

Yağlı yiyecekler bağırsakların kasılıp gevşemesine yardımcı olarak bağırsak hareketlerini arttırır. Posa açısından zengin yiyecekler ise bağırsağa su çekilmesini sağlayarak bağırsak hareketlerini artırır. Bu durum göz önüne alındığında yağ ve posa açısından zengin olan bademin tüketilmesi kabızlığa iyi gelir.

Kemikleri güçlendirir.

Kemik sağlığı açısından kalsiyum ve magnezyum tüketimi oldukça önemlidir. Badem tüketimi özellikle süt ve yoğurt tüketmeyenler için kemikleri güçlendirmek için oldukça sağlıklı bir alternatiftir.

badem birçok hastalığa karşı korur

Kansere karşı korur.

Badem tüketimi hem kilo vermeye yardımcı olması hem de yağ ve posa açısından zengin olması bakımından kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma bademin kolon kanserine karşı koruyucu olabileceğini göstermiştir.

Damar sertliğini önler.

Yüksek kötü kolesterol damar sertliğine sebep olur ve damar sertliği de kalp krizi ve inme gibi hastalıklara neden olabiliyor. Badem içinde bulunan E vitamini ile damar sertliğini önlemeye yardımcı oluyor.

Kaynak
mynet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu