Yaz Mevsiminde Hangi Çiçekler Yetişir?

instagram takipçi hilesi

Yaz mevsiminde hangi çiçekler yetişir! Evet, yazın gelmesiyle beraber keyiflerde yerine gelmiş demektir. Havalar ısındıkça o çiçek kokuları buram buram içimize doldukça yazın geldiğini anlarız. Peki ya bu mevsim hangi çiçekleri görebiliriz? İşte sizlerle bu yazımızda yaz mevsiminde çiçek dikmek, çiçek bakmak veya almak isteyenleri detaylı bir şekilde bilgilendireceğiz.

Yaz Mevsiminde Hangi Çiçekler Yetişir?

Zinya Çiçeği

cicek 1

Diğer adı ile Kirli Hanım çiçeğidir. Bakımı gayet kolan olan Zinya Çiçeği park ve bahçelerin süslenmesinde genellikle kullanılır. Kendiniz dikim işlemini yapacaksanız eğer, baharın sonu yazın başı gibi güneş alan yerlere ekebilirsiniz. Çeşitleri çok renkli olan çiçeğimiz yaz boyu açmaya da devam eder.

Cam Güzeli

cicek 2

Balkon veya bahçelerinize hangi çiçeği diksem diye düşünüyorsanız cam güzeli çiçeği tam size göre. Güzel ve narin bir çiçek olan cam güzeli gölge alanları sever. Bol suya taliptir. Yazın sabahları güneş çıkmadan ve akşam saatlerinde sulama yapılması gereklidir.

Begonya

cicek 3

Yaz boyunca çiçekleri olan begonya yarı gölge ve güneşli alanları sever. Görüntüleri ile büyüleyen begonyalar hayalperest çiçek olarak da bilinir. Suya az ihtiyacı olduğundan bakımı gayet kolaydır.

Sardunya

cicek 4

Sıcak havaları seven sardunyalar ülkemizde Akdeniz bölgesinde yaygın yetişme alanı bulur. Bu nedenle neredeyse Akdenizle özdeşleşmiştir. Güzelliğiyle bahçeleri süsler ve rengarenk çiçeklere sahiptir. Toprak ayırt etmeyen sardunyalar nemli havayı sever.

Ortanca

cicek 5

Yaz mevsiminin aranılan çiçeklerinden biri olan ortanca nemi sevdiği için sahil kenarlarının aranılan yüzüdür. Adeta sokakların süsü olan ortancalar susuzluğa dayanıklıdır.  Yaz boyunca da çiçekli kalır. Yaz aylarında bol su istediğinden bakımı biraz zor olabilir. Ama göz alıcı görüntüsü sayesinde zorluk seviyesi görünmez hale gelebilir.

Akşam Sefası

cicek 6

Ilık yaz akşamlarının simgesi olan akşam sefası çiçeği bahçelerin ve terasların vazgeçilmezleridir. Adını akşam üstü çiçek açmasından ötürü almıştır. Kış mevsimi gelene kadar çiçek açar. Tohumları üzerinde olduğu için özel olarak dikmeye gerek yoktur. Toprakta hemen tutar ve gür ve rengarenk olur.

Hazeran (Düğün) Çiçeği

cicek 7

Düğün çiçeği ailesinden gelen hazeran çiçeği oldukça güzel bir çiçektir. Adeta çiçek bahçelerinin kraliçesidir. Boyları oldukça uzun olan hazeranların çiçekleri de son derece büyüleyicidir ve renk renk çiçeklere sahiptir. Bahar ve yaz aylarında ekimi yapılabilir.

Petunya

cicek 8

Bakımı kolay olan petunya çiçeği uzun süre çiçek veren ve birden fazla renge sahiptir. Kokusu olmayan bir çiçektir. Dikildiğinde geniş alanlara yayılan bir süs bitkisidir. Renkleri arasında pembe, mor, beyaz ve mürdüm bulunmaktadır.

Ezan Çiçeği

cicek 9

Yaz aylarında açmasına rağmen kışında hayatta kalan ezan çiçeği sürekli yeşil kalan bir otsudur. Narin bir yapıdadır ama dirençli bir çiçektir. Akşam saatlerinde açtığı bilinir. Halk arasında Eşek otu, ışıldak gibi farklı isimler ile de anılır.

Gül

cicek 10

Bahçelerin olmazsa olmazı olan güller romantizminde simgesi olarak bilinir. Çiçekler arasında da yeri oldukça ayrıdır. Kokusu insanı mest eden, görüntüsü kalpleri fetheden bir çiçektir. Her yerde rahatlıkla yetiştirilebilen gül renk çeşitleri ile de ilgi çekmektedir.

Yaz Mevsiminde Hangi Çiçekler Yetişir ile İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu