Yaşam

Gölge Alanda Yetişen Bitkiler Hangileri?

Gölge Seven Bitkiler

instagram takipçi hilesi

Gölgede Yetişebilen Çiçekler

Gölge alanda yetişen bitkiler güneşin çok fazla olmadığı alanlarda yetiştirilir. Doğayı ya da bulunduğunuz yerde çiçeklerin güzelliğini kim sevmez. Çoğu insan için itki yetiştirmek hem stresten uzaklaşmayı hemde etrafınızın rengarenk olmasında oldukça fayda sağlar. Güneşi seven çiçek ve bitkiler olduğu kadar az ışıkta ya da gölgede yetişen çiçeklerde vardır. Bu bitkileri tanımanız sağlıklı çiçek ve bitki yetiştirmek için oldukça önemlidir.

Gölgenin de çiçek yetiştirmede belirli tipleri bulunur. Hafif gölge  açık ve kısmı gölgelerde yetiştirilen çiçekler evde ve bahçenizin az güneş gören yerinde de yetiştirilebilir. Alanın kasvetli durmaması açısından canlı pastel renklerde olan çiçekler ile alan daha renkli gösterilebilir.Gölge seven bazı yetiştirebileceğiniz çiçekler ise şunlardır:

 Kokuşmuş İris (Iris foetidissima)

Ağaçların altında gölgede yetişen çiçek yapraklarını dökmeyen yeşil ve mor renkler içeren bir çiçektir. Sonbahar aylarında büyük tohumları açılarak kırmızı ve turuncu olarak sıralanırlar. Kraliyet bahçe bitkileri topluluğunun prestij ödülünü alan kokuşmuş İris 75cm x45 boylarına sahiptir.

Kar Çiçeği (Eranthis Hyemalis)

Kümeler halinde olan çiçek Kar çiçeği genede ocak ve şubat aylarında açan sarı bir çiçrktir. Gölgeli ve nemli yerlerde ormanlık alanlarda yetişebilir.Kraliyet bahçe bitkileri topluğunun verdiği Garden Merit ödülüne sahiptir.ÖLÇÜLERİ 10CM X 5 cm çapındadır.

Zerena (Robbiae)

Euphoria amygdaloides familyasından olan bir bitkidir. En çk sevilen türü Robiae olan çiçek ilkbahar aylarının sonunda koyu yeşil yapraklar üzerinde kireç yeşili renklerden oluşan  çiçekler barındırır. Kuru gölgede yetişen Zerena ormanlık ve ağaçlık alanlarda genişleyebilir. Kraliyet Bahçe Bitkileri Topluluğunun Garden Merit prestijli ödülünü almıştır. Yayılma ve ölçüleri 70 cm x 1 m olarak bilinmektedir.

gölge alanda yetişen bitkiler 2 e1585052023661

Kardelen (Galanthus nivalis)

Kış sonlarında donmuş zeminden çıkan Kardelen haftalarca açan bir çiçek türüdür. Bilimsel adı Glanthus nivalis adı ile bilinir. Tam gölgede yetişen nemli ve ağır toprakları seven bir bitkidir .

gölge alanda yetişen bitkiler 1

Çan Çiçeği (Bellflower)

Sonbahara doğru kalp şeklinde açan çiçek yapraklarında mavi ve mor çiçekleri barındırır. Yazlık bahçe için uygun arıları çekebilen bir çiçek türüdür.

gölge alanda yetişen bitkiler 3 e1585052171275

Yüksükotu (Digitalis Purpurea)

Ksmi gölgede yetişen ormanlık alanları seven bir bitkidir. Renkleri farklı renklerde açabilir. azı türleri ise fazla güneşe ihtiyaç duyabilirler.

Hasekiküpesi (Aquilegia)

Şapka şeklinde olan çiçek yazlık bahçe türüne yakışan bir çiçektir. Mavi sarkık çiçekleri ile kısmi gölgede yetişebilen bir çiçek türüdür.

Hydrangea Macrophylla Zorro Pelerinli Ortanca

Dıştan içe doğru açılan çiçek 4 litrelik saksılar için uygundur. Taç yaprakları üretken ve büyük çiçeklerden oluşur. Taç ortasında küçük çiçekler bulunur.

Kaynak
nctodouzmantv.comlacroixx.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu