Yaşam

Çocuklarınızdan Uzak Tutmanız Gereken Gıdalar!

instagram takipçi hilesi

cocukların yememesi gereken gıdalar

Çocukların sağlıklı beslenmesi yaşantıları boyunca sağlıklarını etkileyecek önemli bir konudur. Çocuklardaki sağlıksız beslenme düzeni ise ileride karşılaşacakları pek sorunun sebebi olur. Bu yüzden aşağıda bahsedeceğimiz yiyecekleri çocuklarınızdan uzak tutmanız önemlidir.

Eğer sağlıklı bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız bu gıdaları çocuklarınızdan muhakkak uzak tutmalısınız. Sağlıksız bir gelecek hazırlamamak için yasaklı gıdaları sizler için listeledik.

 İşte çocuğunuza yedirdiğiniz taktirde sağlığını tehlikeye attığınız yiyecekler!

Kahvaltılık Gevrek

kahvaltilik gevrekler vitamin ve mineral yonunden zayiftir

Kahvaltılık gevreklerin içeriğinde yüksek oranda şeker ve maddeler vardır. Her ne kadar sağlıklı oldukları düşünülse de vitamin ve mineral açısından baktığınızda oldukça zayıfır.

Kahvaltı öğünü ise çocukların gelişimi, odaklanma algılama yeteneklerinin gelişmesi için önemli bir basamaktır. Bu yüzden günün ilk öğünü olan kahvaltıyı çocuklarınızın ihtiyacı olan vitamin ve mineral yönünden zengin gıdalarla hazırlamanız gerekmektedir.

Patates Kızartması

patates kizartmasi cocuklar icin sagliksizdir

Patates kızartması her çocuğun bayıldığı başlıca yiyeceklerden biridir. Fakat bununla beraber patates, kızgın yağda piştiğinde ortaya akrilamid adı verilen zararlı bir madde açığa çıktığı için sağlık açısından baktığımızda çocuklar için hiç de uygun değildir.

Çünkü bu madde ise vücudumuz için tabiri caizse bir zehirdir. Düzenli ve sık tüketildiğinde kansere neden olabilir. İlerleyen yıllarda obeziteye sebep olabilir ve çeşitli mide rahatsızklarına zemin hazırlar. Bu yüzden mümkün olan en az seviyede tüketilmesi gereken gıdalardandır. İ

Ekler

ekler ve diger porsiyon pastalar yuksek oranda seker ve trans yag icerir

Ekler ve porsiyon pastaların içinde yüksek oranda şeker ve trans yağ vardır. Bu ürünler ufak olduğu için yemeye başladığımızda kontrolü zordur. Kendimizi kaptırarak farkında olmadan vücudumuza şeker depolamamamıza neden olur.

Hazır Meyve Suları

hazir meyve sularindaki meyve orani dusuktur

Uzmanlar, hazır meyve suyularını tüketmeyi hem yetişkinler hem de çocuklar için kesinlikle öneriyor. Bu suları, liflerinden tamamen arındırılmış şekerli su olarak tanımlıyorlar.

Düşük meyve yüksek şeker içeren hazır meyve sularının yerine çocuklarımıza meyvenin direkt kendisini yedirmeliyiz.

Asitli İçecekler

asitli icecekler yuksek seker içerdikleri icin karaciger sagligini olumsuz etkiler

Asitli içecekler yüksek oranda şeker içerir ve bu yüzden karaciğer sağlığını olumsuz yönde etkilerler. Bu şeker aynı zamanda dişlerin çok hızlı bir şekilde çürümesine neden olur. İçeriğinde yüksek oranda katkı maddesi olması da tüketmemeniz için bir başka sebeptir.

Cipsler

cips yemk yag icmek anlamina gelir

Cips yemek adeta yağ içmekten farksızdır. İçindeki yağ ve tuz oranı son derece yüksektir. Cipslerin içinde bulunan akrilamidin maddesi; plastik sanayide kullanılır ve hatta sigaranın içinde bile bulunur! Kansere neden olan bu yiyecekten çocuklarınızı kesinlikle uzak tutmalısınız.

Yumuşak Şekerler

yumusak sekeler dislerin erken curumesine neden olur

Yumuşak şekerlere çocuklar bayılırlar. Fakat sağlıkları için hiçbir olumlu etkisi olmayan bu gıdalar aksine çocuk sağlığını olumsuz etkiler. Bu şekerler çok çeşitli tatlandırıcılarla ve gıda boyaları kullanılarak hazırlanırlar.

Kimyasal maddeler barındıran bu şekerlemeler, mide kanserine davetiye çıkarabilir, Aynı zamanda kız çocuklarında zamanından önce adet görmeye sebep olabilir. Çünk şekerlemeler vücudun hormonal dengesini bozar.

 

Kaynak
mynet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu