Otomobil

Yaz Lastiği Nasıl Seçilmelidir?

instagram takipçi hilesi

Kış lastiği seçimi kadar yaz lastiği seçimi de önemlidir. İnsanlar kış lastiklerini daha çok önemsiyor ve biliyor olsa da yaz lastiklerinin özelliklerini ve kış lastiklerinden farkını anladıktan sonra yaz lastiklerinin önemini anlayacaksınız.

Yaz Lastiği Nasıl Seçilmelidir?

Kış lastiği seçimi kadar yaz lastiği seçimi de önemlidir. İnsanlar kış lastiklerini daha çok önemsiyor ve biliyor olsa da yaz lastiklerinin özelliklerini ve kış lastiklerinden farkını anladıktan sonra yaz lastiklerinin önemini anlayacaksınız.

Yaz Lastiği Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Sıcaklık 7 dereceyi geçtiğinde kullanmanız gereken yaz lastikleridir. Yaz lastikleri ılıman havalar için üretilmiştir. Sırt deseni ve kauçuk bileşimi, kış lastiklerinden daha iyi yol tutuşu sağlar. Yaz lastiklerinin daha az oyuğu vardır ve bu da daha iyi yol teması sağlar.

yaz lastigi nasil secilmelidir1

Bunların yanı sıra yaz lastiklerinin daha sessiz ve yumuşak olması da yaz aylarında yaz lastiği kullanımının gerekliliğinden bahsetmektedir. Doğru aylar için doğru lastiklerin kullanılması, araç performansında önemli bir husustur.

Yaz Lastiği Nasıl Seçilir?

Her konuda olduğu gibi lastik seçiminde de doğru seçim yapmak önemlidir. Yaz lastiğinizi seçerken dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar şunlardır;

  • Genişlik
  • Yanak Kalınlığı
  • Jant Kullanım
  • Şekli Üretim Tarihi
  • Islak Frenler
  • Yakıt Verimliliği

Bu noktalardan bütçenize uygun olanı seçmelisiniz. Doğru saklama koşullarını sağlamanız durumunda lastiğin garanti süresi 8-10 yıl olarak belirlenmiştir. Lastiklerinizi hangi coğrafi bölgede, ne sıklıkta ve hangi koşullarda kullandığınız çok önemlidir. Lastik işi göz ardı edilemez. Lastiklerinizi her zaman kendiniz kontrol etmeli ve servise götürürken bir uzmana kontrol ettirmelisiniz.

yaz lastigi nasil secilmelidir6

Ülkemizde kış lastiği uygulamaları 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri ​​arasında uygulanmaktadır. Yani, 1 Nisan’dan itibaren artık yaz lastiklerine sahip olmalısınız/olmalısınız.

Yaz lastiğine geçişi geciktirmeyin, aracınızın performansı için çok önemlidir. Yukarıda da belirttiğim gibi doğru aylarda doğru lastiklere sahip olmak aracınızın performansını doğrudan etkileyecektir.

 

yaz lastigi nasil secilmelidir5

Yaz lastiği fiyatları markaya göre değişmektedir. 150 lira veya 5.000-6.0000 liraya yaz lastiği alabilirsiniz. Aracınızı ne sıklıkta ve ne amaçla kullanacağınızı belirleyebilir ve bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz.

Yaz lastikleri, sıcak hava koşulları için tasarlanmış lastiklerdir. Dört mevsim lastiklerine benzeyen bu lastikler yazın gelip havaların ısınmasıyla birlikte kullanıma giriyor. Yaz lastiklerindeki çıkıntılar veya diş derinliği daha kısa ve kalın tiplerdir.

Yaz lastiklerindeki çıkıntılar veya diş derinliği daha kısa ve kalın tiplerdir. Ayrıca bu lastiklerin üzerinde boylamasına kanallar bulunmaktadır. Bu oluklar, desenler ve kauçuk bileşimi, sıcak hava koşullarında aracın daha iyi tutunmasına yardımcı olur. Bu tür lastikler daha sessiz ve daha yumuşak çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede ekstra lastik sesi araca yansımaz.

yaz lastigi nasil secilmelidir4 768x510 1

Ayrıca yakıt tasarrufu söz konusu olduğunda yaz lastikleri önemlidir. Çünkü yazın kış lastiği kullanmak yol tutuşunu etkileyerek yakıt tüketimini olumsuz etkileyebilir. Yaz aylarında optimum araç performansı ve sürüş güvenliği sağlamak için kış lastikleri yerine bu ürünler kullanılmalıdır.

Yaz lastikleri yeni ve yüksek diş derinliğine sahip olsalar bile kışın yeterli güvenliği sağlamazlar. Kış lastikleri, kışın zorlu hava koşullarına mükemmel uyum sağlayacak şekilde özel olarak geliştirilmiştir.

yaz lastigi nasil secilmelidir3

  • 255/30R19 91Y XL (RFT) Potenza S001 Bridgestone
  • 305/30R19 102Y XL ZR (N1) Potenza RE050 Bridgestone Yaz Lastiği
  • 275/35R20 102Y XL (ROF) (RFT) (*) Excellence Goodyear Yaz Lastiği
  • Continental Conti.eContact Hybrid TL HT3 EU LRL 20PR M+S 385/55

Önerilebilen markalar ve lastik çeşitleri arasındadır.

Yaz Lastiği İle İlgili Videolar

ttps://youtu.be/J1Zz6QJBNI0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu