Direksiyon Sınavı Kırmızı Hatalar Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Direksiyon Sınavında Kırmızı Hatalar Nelerdir? Direksiyon sınavı, araç kullanım becerilerinin kritik bir değerlendirmesidir. Bu sınavda yapılan hatalar, sürücünün yeteneklerini belirlemede önemli bir rol oynar. Kırmızı hatalar ise en kritik ve ciddi hatalardır. Bu hatalardan sadece birini yapmak, ehliyetin alınamamasına ve sınavın tekrarlanmasına neden olur. Şimdi, direksiyon sınavında kabul edilmeyen kırmızı hataları detaylı bir şekilde ele alacağız.

Direksiyon Sınavı Kırmızı Hatalar Nelerdir?

1. Kırmızı Işıklarda Geçmek

direksiyon sınavı kırmızı hatalar nelerdir?

Kırmızı ışıkta geçmek kazaların en büyük sebeplerinden bir tanesidir. Bu nedenle direksiyon sınavı kırmızı hatalar listesinde de yer alır. Kırmızı ışıkta geçtiyseniz araçtan indirilirsiniz. Bu durumda naçizane tavsiyemiz; araç koltuğundayken yeşil ışığın yanıp söndüğünü gördüyseniz ya da yeşil ışığın yanmasına 5 saniye varsa yavaşlayın ve durun. Asla riske atmayın.

2. Sinyal Vermeyi Unutmak

direksiyon sınavı kırmızı hatalar

Sinyal vermeyi unutmamanız ve bunun artık refleks haline gelmesi gerekir. Sinyal vermeniz gereken durumlar şunlardır:

  • Sollama yapmak
  • Park etmek
  • Park alanından çıkmak
  • Sağa ya da sola doğru gitmek.

3. Direksiyon Sınavı Kırmızı Hatalar: Park Yaparken Dubalara ya da Kaldırıma Çarpmak

ehliyet sınavı kırmızı hatalar nelerdir?

Birçok kişinin kaldığı park yerinde son derece dikkatli olmalısınız. Park ederken kesinlikle gaza basmayın. Bunun yerine; yarım debriyaj ile yavaş yavaş hareket edin. Ne kadar yavaş olursanız hata yapma ihtimaliniz de o kadar azalacaktır. Sakin olun ve tüm aynaları kontrol edin. Aynalara baktığınızda kaldırıma ya da dubalara yaklaştığınızı görürseniz aracı daha fazla hareket ettirmeyin.

4. Aynaları Kontrol Etmemek

direksiyon sınavı kırmızı hatalar

Bir sürücüye sürücü diyebilmek için kontrollü ve dikkatli davranabilmesi gerekir. Dikkatli bir sürücü ise aynaları kontrol edendir. Sağ, sol ve dikiz aynasını dikkatli şekilde kontrol etmeniz gerekir. Özellikle sollama yaparken ve park yerinden çıkarken mutlaka aynaları kontrol edin.

5. Direksiyon Sınavı Kırmızı Hatalar: Emniyet Kemerini Takmamak

direksiyon sınavı

Türkiye’deki kaza kaynaklı ölümlerin en büyük problemi emniyet kemerini takmamaktır. Birçok sürücü emniyet kemerini rahatsız olduğu ya da gereksiz olduğu nedeniyle takmak istemez. Direksiyon sınavı komitesi ise bu konuda son derece  hassastır. Siz araç koltuğuna oturduğunuz andan itibaren sizi gözler. Kemeri takıp takmayacağınızı incelerler. Eğer takmazsanız muhtemelen 5 dakika sonra araçtan indirilirsiniz.

6. Aşırı Heyecanlı Davranmak

direksiyon sınavı kırmızı hatalar nelerdir?

Direksiyon sınavında aşırı heyecanlı ve panik davranışlar sergilemek kırmızı hatalardan bir tanesidir. Elbette bir nebzeye kadar heyecanlanmanız normaldir. Ancak trafiği riske atacak kadar heyecan ve panik sizin sürücü olmanıza engel olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca sakin kalın ve bunu komiteye hissettirin.

Kırmızı hatalar bunlarla da sınırlı değildir. Ancak genel itibari ile kurallara uymamak en büyük hatadır ve affı yoktur.

İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu