Yemek Tarifleri

Yaz aylarında evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz 5 detoks içeceği

instagram takipçi hilesi

Öncelikle detoksun amacı diyete yardımcı olmak ve kilo verdirmek değildir. Ancak işlenmiş, sağlıksız ve kötü gıdaların, ilaçların ve kimyasal katkı maddelerin vücumuzda oluşturduğu toksinlerden  vücudumuzu arındırmak ve bünyemize yapmış olduğu olumsuz etkileri detoks sularıyla iyileştirebilirsiniz.

Kötü beslenme sonucu ortaya çıkan toksinler, vücudun bazı bölgelerinde ödem olarak şişlik yaptığı için detoks sonucu kaybettiğimiz ödemler sayesinde kilo verilmiş olduğu yanılgısına kapılmak mümkümdür. Ancak açık bir şekilde vücumuzdaki şişliklerden kurtulduğumuz için vücut şekillendirmemize yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca yorgunluk, baş ağrıları, depresyon, cilt bozuklukları, uyku düzensizliği gibi rahatsızlıkların da üstesinden detoks içecekleri sayesinde kolayca gelebilirsiniz.

İşte bu yüzden sizler için evde kolaylıkla kendinizin hazırlayabileceği 5 kolay detoks içeceği tarifini derledik.

Nane Limon Detoksu

Bir sürahi soğuk suyun içine limonu dilimleyerek taze nane yaprakları ile birlikte atıp buzdolabında birkaç saat beklettikten sonra gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Nanenin ferahlatıcı kokusu ve tadı sayesinde kendinizi tazelenmiş hissedeceksiniz.

detoks nane limon

Salatalık Detoksu

Su dolu sürahinin içine dilimlenmiş taze salatalık ve dilimlenmiş limonları atıp buzdolabında bir süre beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

salatalik limon detoks

Zencefil Detoksu

Rendelenmiş yarım zencefil üzerine 1 adet limon sıkıp üzerine su ekleyin ve birkaç saat buzdolabında beklettikten sonra rahatlıkla tüketin.

zencefil limon detoks

Elma-Tarçın Detoksu

Yemeklerden önce tükettiğiniz taktirde tok tutma özelliği de olan bu detoks tarifi, özellikle detoksu kilo vermek için kullananlara önerilir. Dilimlenmiş elma ile birlikte bir çubuk tarçını bir sürahi suyun içinde bir süre beklettikten sonra yemeklerden önce tüketebilirsiniz.

elma tarcin detoks

Portakal Detoksu

Portakal sıkmak size zor geliyorsa ve yaz aylarında yeterince taze portakal bulamamaktan yakınıyorsanız portakalları detoksunuz için kullanabilirsiniz. Dilimlenmiş portakalları bir sürahi suda beklettikten sonra tüketebilirsiniz. Ayrıca C vitamini deposu olan portakaldan, sadece kış aylarında değil yaz aylarında da bu şekilde faydalanabilirsiniz. Ayrıca diğer bir C vitamini deposu olarak kabul edilen greyfurtu da aynı tarifle kullanabilirsiniz. Ancak greyfurt tüketirken düzenli kullandığınız ilaçlarla tepkimeye girmemesine özen gösterip ilaçlarla greyfurt tüketimi arasında birkaç saat beklemeniz iyi olacaktır.

portakal detoks

Sağlığınıza dikkat etmenin bu kadar kolay yolları varken neden pas geçelim değil mi? Çeşitli sağlık sitelerine baktığınızda genelde şimdiye kadar adını bile duymadığınız malzemelerle size binbir takla attıran tariflerden değil bunlar, korkmayın. Bazen bakıyoruz verdikleri malzemelerden sadece elimizde tava var. İnsanın sağlıklı olası bile gelmiyor. Ancak elinizin altındaki malzemelerle kolayca vücudunuzdaki toksinlerden kurtulabilirsiniz. Limon işte yahu babaannemizin çayına attığından…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu