Otomobil

Yağmurlu Havada Nasıl Araba Kullanılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

instagram takipçi hilesi

Yağmurlu Havada Nasıl Araba Kullanılır? Nelere Dikkat Edilmeli? Araç kullanmak çok fazla dikkat ve önlem gerektiren bir eylemdir. Fakat, kontrolümüz dışındaki nedenlerle tehlikeli bazı durumlar yaşayabiliriz. Böyle bir durumu genelde hava koşulları meydana getirir. Hava koşulları sürüş becerilerinizi doğrudan etkiler. Öncelikle araç hakimiyeti denilince akla ilk olarak yoldaki buzlanma ve kar gibi durumlar gelebilir.

Ancak yağmurlu havada araç kullanmak da dikkat edilmesi gereken hava koşullarından bir tanesidir. Öncelikle altını çizmemiz gereken şey, yağmur ilk başladığında ve zemin tamamen ıslanmadığında yollar daha tehlikeli olduğudur. İlk yağmur damlalarının oluşturduğu yağ ve kir karışımı, asfaltı kaygan ve yapışması düşük, çok tehlikeli bir yüzeye dönüştürür.

Hatta büyükleriniz yağmurlu havada yolculuk yaparken “Yerler yağ gibi kaygan dikkat et.” derler. Aslında çok doğru bir sözdür. Peki yağmurlu havada nasıl araba kullanılır? 

Yağmurlu Havada Nasıl Araba Kullanılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Yağmurlu Havada Nasıl Araba Kullanılır?

Yağmurlu havada araç kullanırken dikkat etmeniz gerekenler durumları listelemeye çalıştık. Bunlar;

1) Mümkün Olduğunca Yavaş Gidin

Yağmur, yol görüşünü ciddi şekilde azaltan bir faktördür. Olumsuz koşullarla karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurarak sürüş hızınızı azaltmalısınız. Sileceklerinizi sık sık kontrol etmeniz ve gerektiğinde bakımları yapmanız da önemlidir. Nitekim yağmurun ne zaman bizi yolda yakalayacağını tam olarak bilmiyoruz.

yagmurlu havada araba nasil kullanilir 0

2) Öndeki Araçlar İle Takip Mesafenizi Koruyun

Yağmurlu günlerde araba kullanmak söz konusu olduğunda ilk dikkat edilmesi gereken şey hızı azaltmak ve takip mesafesini olabildiğince fazla tutmaktır. Islak yollarda araç sürerken, aracın güvenli bir şekilde seyahat etmesi ve durabilmesi için daha uzun bir mesafeye ihtiyacı olur.

Yağmur yağarken öndeki araçla takip mesafenizi normal şartlara göre ikiye katlamalısınız. Yani 100 km hızla giderken öndeki araç ile aranızda 50 metre mesafe bırakmanız gerekiyorsa, bunu en azından 60-70 metrelere çıkarın.

3) Ani Fren Yapmaktan Uzak Durun

Yağmur nedeniyle yollar birden kayganlaşır. Buna mukabil durma mesafesi sandığınızdan daha uzun olur. Bu yüzden ani hareketlerden kaçınmalısınız. Buna dikkat ederek aracınızı sürmeli ve acil durumlar için hızınızı kademeli olarak azaltmalısınız.

yagmurlu havada araba nasil kullanilir 4

4) Camlarınızı Buğusuz ve Temiz Tutmaya Çalışın

Yağmurlu bir günde camlar daha fazla buğulanır. Bu durumda görüşünüz olumsuz etkilenir. Camlardan buğulanmayı önlemek ve buğuyu gidermek için silecekler uygun hızda çalıştırılmalıdır. Aynı zamanda, klima ya da havalandırma sistemini etkinleştirmelisiniz. Aynı zamanda yağmur suyunun camdan hızla akmasını sağlayan spreyleri de kullanabilirsiniz.

5) Lastiklerinizi Hava Koşullarına Uygun Seçin

Bir su birikintisinden geçerken genellikle araba kayar. Sonuç olarak, sürücü aracın kontrolünü kaybedebilir. Bu durumda hızınızı düşürmeli, asla fren yapmamalı ve direksiyon simidini sıkıca tutmalısınız. Bunları yaparsanız suda kayma etkisini olabildiğince azaltabilirsiniz.

yagmurlu havada araba nasil kullanilir 3

Burada belirtmek istediğimiz bir diğer husus da kış aylarında kış lastiği olmadan dışarı çıkmamanız gerektiğidir. Kış lastikleri, buzlu zemin gibi kötü koşullarda sağlıklı bir yol tutuşu sağlayarak güvenli sürüş yapmanıza yardımcı olur.

6) Aracınızı Daha Sakin Kullanın

Hava durumu ne olursa olsun, sürüş sırasında sakin kalmak hem sizin hem de yolcuların güvenlikleri için son derece. Gerginlik ve stres gibi durumlar sizi ve dolayısıyla sürüşünüzü olumsuz etkiler. Özellikle yağmurlu ve karlı havalarda bu soruna özellikle dikkat edin. Yüksek hızlar, ani şerit değişiklikleri ve ani frenlemelerden kaçının.

7) Kısa Farlarınızı Yakın

Yağmurlu havalarda görüş azalabilir. Eğer aracınızın kısa farlarını açarsanız hem sizin yolu görmesi kolaylaşır hem de diğer sürücüler sizi daha rahat görebilir. Fakat yanlışlıkla kısa farlar yerine uzun farları yakmayın. Bu durum karşınızdaki sürücüleri olumsuz etkiler.

Yağmurlu Havada Nasıl Araba Kullanılır? İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu