Otomobil
Trend

Immobilizer Nedir? Nasıl Çalışır? Arızaları Neler ?

instagram takipçi hilesi

İmmobilizer Nedir?

immobilizer nedir

Araçta anahtar  sistemi olarak bilinen İmmobilizer arabanın tek bir anahtar sayesinde, yönetmesini sağlayan sistem olarak, hırsızlığın önüne büyük çapta geçmektedir. Arabanın motor kontrol ünitesine çiplerin yerleştirilmesi sayesinde çalışan sistem, bu sayede kırılmalara v çözülmelere karşı dayanıklı hale geliyor.

Günümüzde araba hırsızlığı yüzünden, birçok insan maddi olarak zarar görmekte ve sorun yaşamaktadır. Teknolojinin hızla yaygınlaştığı günlerde, araba hırsızlığına karşıda bazı önlemler alınmaktadır. Sorunu kökünden çözen bir teknoloji olan immobilizer hırsızlık sorunları için iyi bir çözüm. Arabanızın güvenliği için başvuracağınız bu yöntem hayatınızı kolaylaştıran kolay bir sistemdir. Yetersiz olan güvenlik sistemlerinde işinizi kolaylaştıran İmmobilizer nedir nasıl çalışır nasıl kullanılır kısaca değinmekte fayda var.

Her şirkette farklı bir şifreleme sistemi kullanılarak eşleştiğinde araç çalışmaya başlamaktadır. Klavyeye yerleşmiş şifrenin girilmesi ile sistem harekete geçerek çalışmaya başlamaktadır. Başka yöntemde ise gaz ayarı immonilizer sayesinde stabilize edilip daha sonra kesilerek kullanılmaktadır.

 İmmobilizer Nasıl Çalışır?

immobilizer nasil calisir

Araç hırsızlığında genelde hırsızlar, düz kontak yöntemini kullanarak aracı çalıştırmakta ve bulunduğu yerden kolayca çalabilmektedir. İmmobilize bu yöntemin işleyişini önlemede oldukça yardımcı bir sistemdir. Sistemdeki çip kodlanan anahtar şifresini saklamakta ve ateşleme sistemini etkisiz hale getirmektedir.

Bu sayede güvenlik açısından bu sistemin kullanılması büyük ölçüde maddi kaybı önlemektedir. Şifre saklı olan anahtar araca sürücü tarafından takılarak motor kontrol ünitesine yerleştirilen immobilizatör ile anahtardaki kodla eşleştiğinde araç hareket etmeye başlamaktadır.

 İmmobilizer de Arıza Belirtileri Nelerdir?

İmmobilizer arızalarında anahtarın yere düşmesi ve suyla temas etmesi durumunda araç çalışamaz konakta arıza meydana gelir. Arıza belirtil eri şu şekilde ortaya çıkar; Anahtar araca takıp çevrilirse göstergede hiçbir hareket olmaz ışıklar geç gelir. Motor marşa basıldığında çalışmaz. Uzaktan kumanda görevini yerine getirmez ve işlemez. İmmobilizer arıza göstergesi yanar. Bu durumlar anahtarın sert şekilde bir yere düşmesi ve su teması ile görülmektedir.

İmmobilizer Anahtar Kopyalama Fiyatları Nedir?

Anahtarın kaybolması durumunda ve arızasında kopyalama ile başvurulan yöntemlerden biri anahtar kopyalama yöntemidir. Teknolojik cihazlar da ömrünün ne kadar olacağı konusunda kesin bir ömür biçilemez bu nedenle tedbir açısından herhangi bir arızalanma ve kaybolma durumu yaşandığında kopyalama ile anahtarın bir kopyası elde edilebilmektedir.

Arabanın marka ve modeline göre fiyatlarda farklılıklar olabilir. Fiyat farkı immobilizer sisteminin farklı entegre biçimine göre de değişmektedir. Uzun yıllar kullanılan bu yöntem aracınızın güvenliği için oldukça yarar sağlayan bir yöntemdir.

İlgili Videolar

Selma

Sağlık kurumları işletmeciliği önlisans mezunuyum yazmayı ve araştırmayı seviyorum özellikle sağlık konularını yazmaktan büyük keyif alıyorum zaman zaman farklı konuları da okuyucularımla paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu