Otomobil

Aracınızı Güneşten Nasıl Koruyabilirsiniz?

instagram takipçi hilesi

Aracınızı Güneşten Nasıl Koruyabilirsiniz? Özellikle yaz aylarında araba tutkunlarının bazı endişeleri ortaya çıkar. O da güneş. Güneşe park edilmiş bir arabaya pek çok insan binmek istemez. Bunun nedeni güneşte duran arabanın bir süre sonra alev topuna dönüşmüş olmasıdır.

Arabaya bindikten sonra adeta bayılacak gibi olursunuz. Fakat bu durum 5 dakika sonra geçer. Bir de aracınızı düşünün. Kavurucu sıcak altında belki günlerce duruyor. Sizin 5 dakika duramadığınız yerde aracınızın zarar görmemesi sizce de mümkün mü? Elbette ki o da güneşten etkilenecek ve bazı noktalarından başta güneş yanığı olmak üzere bazı deformasyonlar olacaktır. Peki aracınızı güneşten nasıl koruyabilirsiniz? İşte cevabı..!

Aracınızı Güneşten Nasıl Koruyabilirsiniz?

Balmumu Yöntemini Deneyin

Arabanın dışını kavurucu güneşten korumak için balmumu yöntemini kullanabiliriz. Araç yüzeylerine uygulandığında 40°C ve 90°C’de eritilmiş mum, toza, UV ışınlarına, asit yağmuruna, basınçlı suya ve kimyasallara maruz kalan araç yüzeylerini korur.

Cam Filmi İşe Yarar

Aracınızın cam filmi varsa, iç kısmı cam filmi olmayan bir araca göre biraz daha serin olacaktır. Cam filmi büyük ölçüde güneş ışığını kırar. UV ve IR ışınlarından kurtulmak için kullanılan yöntemlerden biridir.

Aracınızı Güneşten Nasıl Koruyabilirsiniz

Kaportayı Korumanın En Bilinen Yolu: Araba Örtüsü

Araba örtüsü yöntemi, kaliteli malzeme kullanılması durumunda aracınızın boyasını ve iç mekanını büyük ölçüde korumak için zaman zaman uyguladığımız yöntemlerden biridir. Ancak kılıfı alırken nefes alabilen yapısına dikkat etmek gerekir. Kaliteli olmayan örtüler güneşten deforme olabilir. Araç yüzeylerine dokunabilir ve zarar verebilir. Tabii ki, renk faktörünü de unutmayın. Koyu renklerden kaçınarak açık renkleri tercih edebilirsiniz. Koyu renge sahip olan cisimler güneşi daha fazla içerisine çeker.

İç Yüzey Bakımı

Dış kaplamayı ve araba örtüsünü bitirdikten sonra her şeyin bittiğini ve arabanın tamamen korunacağını düşündüyseniz, yanlışınız var. Kaportaya uyguladığınız yöntem ortalama sıcaklık hava koşullarında yeterli olsa da bazen bazı havalarda sıcaklık çok fazla yükselecektir. Bunun için araçtaki ön panel, konsol ve koltukların temizliğine yönelik tedbirlerden vazgeçmemeliyiz. İç yüzeyin yapışkan maddelerden arındırılması için detaylı bir temizlik yapmalıyız. Koruyucu sprey yardımı ile detaylı bir temizlik yapabilirsiniz.

Akünüzü Kontrol Edin

Sıcak havalarda herkes arabanın dış yüzeyinin zarar görmesinden endişe eder. Ancak endişelenmeniz gereken başka etkenlerde vardır. Sıcaklığın etkisi ile bir süre sonra akünüzde yer alan su buharlaşabilir. Bu yüzden sıcak havalarda akünüzü sık sık kontrol etmeyi unutmayın.

Aracınızı Gölgeye Park Edin

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerin çoğu, aracınız güneş altındaysa işe yarayacaktır. Ancak, park edebileceğiniz kapalı bir park yeri ya da gölgeli bir alan bulursanız, oraya park ettiğinizden emin olun. Gölge, güneşin doğrudan geldiği yer olmadığı için aracınızı doğrudan etkilemez ve zarar vermez.

Aracınızı Güneşten Nasıl Koruyabilirsiniz

Aracınızı Güneşten Nasıl Koruyabilirsiniz? İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu