Politika

Volodimir Zelensky Görevde Ölürse Ukrayna’da Ne Olur?

instagram takipçi hilesi

Ukrayna Rusya‘ya karşı savaşının 18. ayına girerken, ülke sadece dışarıdan gelen saldırganlarla değil, içeriden gelen hainlerle de mücadele etmek zorunda. ABC News gibi siteler kısa bir süre önce Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky‘nin yerini Rus güçlerine teslim etmek üzere Ukrayna içinde bir komplo kurulduğu iddiasını ortaya çıkardı.

Emniyet yetkililerine göre, adı açıklanmayan bir kadın, Zelensky‘nin Ukrayna‘nın Mykolaiv kentine yapacağı bir seyahatin güzergahına ilişkin Rus personele bilgi verirken ‘suçüstü’ yakalandı. Tüm anlatılanlara göre Rus ordusu Zelensky‘nin bulunduğu yeri hedef almaktaki amacı onu öldürmek, zehirlemek ya da herhangi bir suikast düzenlemek değil, bulunduğu yere tam kapsamlı bir hava saldırısı düzenlemekti.

zelensky olurse ne olur 1

Ukraynalı yetkililer bu özel başkanlık suikastı girişimini engellemiş olsa da, bu komplo çok gerçek, çok korkutucu bir soruyu akla getiriyor: Ya Rusya başarılı olsaydı? Ukrayna’nın liderliğini ve iktidarın barışçıl bir şekilde devredilmesini sağlamak için ne gibi ihtimaller var?

Rusya‘nın ilk işgalinden beri insanlar bu soruyu soruyor. Ne de olsa Zelensky Ukrayna‘dan tahliye edilmeyi en başından beri reddetmiş ve CNN‘e göre şu anda meşhur olan ‘Cephaneye ihtiyacım var, araca değil’ sözünü söylemişti. O zamandan beri Zelensky vatandaşlarıyla birlikte cephe hattında kaldı ve Batı‘ya diplomatik seyahatleri engelledi.

Bununla birlikte, Zelensky‘nin düşmesi halinde iktidarın devredilmesi için oldukça sağlam önlemler mevcut. Politico‘nun haberine göre kağıt üzerinde Zelensky‘nin görevleri Ukrayna Parlamentosu (Verkhovna Rada) Başkanı Ruslan Stefanchuk‘a geçecek. Ancak savaş zamanında komuta kararlarının birden fazla kişi arasında paylaşılması muhtemeldir.

Volodimir Zelensky Görevde Ölürse Ukrayna’da Ne Olur?

Liderler Arasında Paylaşılan Güç

zelensky olurse ne olur 2

Volodimir Zelensky ülkesinin Rusya‘ya karşı mücadelesi sırasında ölürse, Ruslan Stefanchuk liderlik için sıradaki kişi olacaktır. Stefanchuk, Ukrayna Pravda’sının dediği gibi, sadece Ukrayna Parlamentosu’nun lideri değil, aynı zamanda Zelensky ile aynı partinin üyesi: Halkın Hizmetkarı.

Stefanchuk, Ukrayna-Rusya savaşının başlangıcından bu yana ilişki kurma amacıyla komşu ülkeleri ziyaret etti. Aralık 2022‘de Litvanya‘yı ziyaret ederek buradaki bağları güçlendirdi. Mayıs 2023‘te, 80 yıllık İkinci Dünya Savaşı Volhynia Katliamı için özür dilemek üzere Polonya‘ya gitti. Temmuz 2023‘te ise Rusya‘ya karşı savaşta Ukrayna‘ya silah ve mühimmat sağlayan Letonya‘yı ziyaret etti.

Bu tür nankör görevlerin altından kalkmak kolay değildir ve Ukrayna Pravda‘sının Stefanchuk’un Ukraynalılar arasında pek itibar görmediğini söylemesinin bir nedeni de bu olabilir. Ne olursa olsun, Politico‘da Atlantik Konseyi Avrasya Merkezi‘nden Adrian Karatnycky, Stefanchuk’un cumhurbaşkanı olmasının önemli olmayacağını çünkü ‘güçlü bir liderlik ekibi olduğunu ve kolektif bir hükümet göreceğimizi düşünüyorum’ diyor.

Stefanchuk daha çok göstermelik bir lider olurken, gerçek liderlik Başkanlık Ofisi Başkanı Andrii Yermak, Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valery Zaluzhny ve belki de çok sevilen ‘TV kişiliği’ ve hayırsever Serhiy Prytula arasında bölünecektir.

Devam Eden Suikast Girişimleri Ve Beklenmedik Durum Planları

zelensky olurse ne olur 3

EurAsian Times, Volodimir Zelensky‘ye yönelik engellenen son suikast planının, ‘Rus casusları’ tarafından gerçekleştirilen bir dizi başarısız girişimin yalnızca sonuncusu olduğunu söylüyor. Rusya‘nın ilk işgalinin ardından kısa sürede Ukrayna‘nın moral ve gücünün merkezi haline gelen Zelensky’nin Rus yetkililer tarafından alaşağı edilmeye çalışılması mantıklı.

Eski Rusya başbakanı ve şu anki Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev‘in Mayıs 2023‘te açıkça ‘Zelensky ve kliğinin fiziksel olarak ortadan kaldırılmasından başka seçenek kalmadığını’ söylemesinin nedeni bu olabilir. Bu açıklama, Rusya’nın Ukrayna‘yı suçladığı ancak pek çok analistin sahte bayrak olayı olarak değerlendirdiği Ivanovskaya Meydanı‘ndaki Moskova Kremlin Senatosu‘na yönelik drone saldırısının ardından geldi ve bu CNBC‘nin özetlediği gibi, karşı saldırıyı haklı çıkarmak için Rusya tarafından yaratılmış sahte bir saldırı.

Yine de bu tür karşı saldırılar, suikast planları ve Zelensky’nin öldürülmesi için kamuoyuna yapılan çağrılar pek bir işe yaramadı. CNN‘e konuşan Zelensky basitçe suikasta uğramayı düşünecek zamanı olmadığını söyledi. Bu nedenle gerektiğinde seyahat ediyor, hareketlerini gizli tutuyor ve kendisini nasıl koruyacakları konusunda personeline güveniyor.

Benzer şekilde, onsuz yola nasıl devam edileceğini bulmak da diğerlerine düşecektir. Ruslan Stefanchuk‘un Zelensky’nin yerine geçmesi ve koalisyon tipi bir savaş zamanı kolektifinde gücü diğerleriyle paylaşması, ülke tarihinin en kritik zamanlarından birinde Ukrayna hükümetine olan kamu güveninin korunmasına yardımcı olacaktır.

Volodimir Zelensky Görevde Ölürse Ukrayna’da Ne Olur ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu