Hastalıklar

Vitiligo Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Vitiligo, cilt bölgelerinin rengini kaybetmesine neden olan kronik (uzun süreli) bir hastalıktır. Halk arasında alaca hastalığı olarak bilinir. Rengi oluşturan cilt hücreleri saldırıya uğradığında ve tahrip olduğunda, cilt süt beyazı bir renge döner. Vitiligo’ya neyin sebep olduğunu kimse bilmiyor. Ancak otoimmün bir hastalık olabilir. Otoimmün hastalıkları olan kişilerde, bağışıklık hücreleri virüs veya bakteri yerine vücudun kendi sağlıklı dokularına yanlışlıkla saldırır.

Vitiligo hastalarında bazen hastalığı olan aile üyeleri de olabilir. Vitiligo için tedavisi yoktur. Ancak tedavi cilt tonunun daha da belirgin görünmesine yardımcı olabilir.

vitiligo 1

Vitiligo Belirtileri Nelerdir?

Vitiligo’nun ana semptomu doğal renk kaybıdır. Yamalar vücudunuzun herhangi bir yerinde görünebilir ve şunları etkileyebilir:

  • Süt beyazı lekeleri alan cilt, genellikle ellerde, ayaklarda, kollarda ve yüzlerde meydana gelir.
  • Saç derisi, kaş, kirpik ve sakal üzerinde beyaza dönüşebilecek saç
  • Ağzınızın veya burnunuzun içinde lekeler

Vitiligo hastaları ayrıca gözler ve kulaklarda problem yaşayabilirler. Ayrıca, bozukluğu olan insanlar derinin nasıl göründüğünden endişe edebilir, bu da genel refahı etkileyebilir.

Vitiligo’ya Ne Sebep Olur?

Bu hastalığın kesin nedenini kimse bilmiyor. Vücudun bağışıklık sisteminin renk veren cilt hücrelerine saldırıp tahrip ettiği otoimmün bir hastalık olabilir. Ayrıca, aile geçmişiniz ve genleriniz vitiligoya neden olmada rol oynayabilir.

Son olarak, bazen güneş yanığı, stresli bir yaşam olayı veya bir kimyasal maddeyle temas vitiligo’nun başlamasını veya daha da kötüleşmesini sağlayabilir.

vitiligo 2

Vitiligo’nun Bir Testi Var Mı?

Vitiligo olup olmadığını görmek için doktorunuz aile geçmişinizi sorabilir ve tam bir fizik muayene yapabilir. Doktor, cildinize siyah ışık yakan özel bir alet kullanabilir. Doktorunuz ayrıca kan testleri yapabilir, gözlerinizi kontrol edebilir veya mikroskopta bakmak için cildinizden küçük bir örnek alabilir.

Vitiligo Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu durumda, tedavinizin hedefleri şunlardır;

  • Yavaşlatma ya da hastalığı durdurma.
  • Vücut renginin yeniden eski haline gelmesini sağlayan cilt hücrelerine arttırma

Tedaviler her zaman her insan için işe yaramaz. Ayrıca, yeni vitiligo lekeleri oluşabilir. En iyi sonuçları almak için birden fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Tedaviler şunları içerebilir:

  • Cildin beyaz lekelerine renk verebilecek ilaçlar veya ilaçlı cilt kremleri.
  • Cildin renginin geri kazanılmasına yardımcı olmak için ışık terapisinin kullanılması.
  • Cildin karanlık bölgelerinden rengin çıkarılması, böylece beyaz lekelerle eşleşmelerini sağlar. Bu tedaviyi ancak vücudunuzun yarısından fazlasında vitiligo varsa yaptırabilirsiniz.
  • Diğer tedaviler işe yaramazsa cerrahi yöntemlere başvurulabilir.

vitiligo 3

Vitiligo Hastalığı ile ilgili videolar

 

Kaynak
Trendler Listesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu