hosting
”Star

Vitamin Eksikliği Ve Zararları Nelerdir ?

”Forex”

Her insan , vücudunun düzgün çalışması ve sağlıklı olabilmesi için gerekli olan miktarlarda vitamin ve minerale ihtiyacı olduğunu bilir . Eğer diyetiniz vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri sağlamaz ise bazı problemlerin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Vitamin Eksikliği Ve Zararları Nelerdir ?

Bu sebeple de beslenme programınızın vitaminler bakımından yeterli bir şekilde ayarlanmış olmasına özen göstermeniz sağlıklı olmanız için oldukça önemlidir.

Vitamin Eksikliği Nelere Neden Olur ?

Vitamin eksikliğinin belirtileri özellikle bu eksikliğin ileri durumlarda ortaya çıkmakta. Örnek vermek gerekirse eğer ; A , B1 ve B2 vitaminleri ihtiyaç duyulduğu kadar almayanlar iştah kaybı ile beraber hep bir yorgunluk hissine karşı savaş vermeye ihtiyaç duyacaklardır.

Vitamin Eksikliği Ve Zararları Nelerdir ?

Diğer belirtiler duygusal bozukluklar stres gibi ruhsal ; çatlamış dudaklar gibi fiziksel durumlarda ortaya çıkar.
Özellikle de A vitamini eksikliğinde yüksek tansiyon ile birlikte görme bozuklarını sıkça görülürken aynı zamanda da saç ve tırnaklarda ise güçsüzleşmeler sonucu kırılma durumları oluşmaktadır.

B vitamini yeterli miktarda vücuda alınmadığı zaman sinir ve dolaşım sistemlerinde birçok aksaklık görülebilir , ayrıca kan hücreleri sağlıklı bir şekilde üretilemeyeceğinden dolayı anemi belirtileri ortaya çıkabilir ya da alzheimer hastalığına davet çıkartılabilir.

C vitamini eksikliğinde ise romatizma ve kas zayıflaması ; D vitamini eksikliğinde de diş çürümeleri , kemiğin yapısında bozulmalar görülebilmektedir.

Vitamin Eksikliği Ve Zararları Nelerdir ?

E vitamini önemli bir antioksidan olduğundan dolayı vücudun ihtiyaç duyduğu kadar tüketilmediği durumlarda erken yaşlanma belirtileri meydana gelebilmektedir.

K vitamini eksikliğinde ise bağışıklık sistemi eski koruyuculuğunu kaybederek vücudun hastalıklara karşı yakalanma riskini arttırmaktadır.

Vitamin Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir , Nasıl Önlem Alınmalıdır ?

Vitamin eksikliğinin en yaygın nedenleri arasında zayıf bir diyet , stres , alkol ya da vitamin almanızı ve aldıklarınızı korumanızı güç hale getiren ilaçlar neden olarak gösterilebilir. Eğer günün her saatinde kendinizi yorgun olarak hissediyorsanız , enerjiniz çekilmiş gibi geliyorsa günlük almanız gereken vitamin miktarından eksik vitamin aldığınızı gösterir.

Vitamin Eksikliği Ve Zararları Nelerdir ?

Bu tarz problemler için uzman bir doktora danışırsanız size tavsiyeler vererek , vitamin takviyeleri önerecektir.

Sağlıklı ve dengeli bir diyet listeniz olsa bile vitamin takviyesi almanız gerekebilir. Çünkü diyetiniz görevini yerine getiremedi zaman vitaminler mükemmel bir yedekleme görevi göreceklerdir. Bu sebeple de vücudunuza doğru vitamin ve mineralleri için takviyeler almak hem vitamin eksikliği olan kişiler , hem de vitamin eksikliği olmayan kişiler için önem arz etmektedir.

Yaşınız kaç olursa olsun , vücudunuz için doğru gıdaları tüketmeniz gerekmektedir. Günümüzde yaygınlaşan fast food ( hızlı yemek ) kültürü ile vitamin eksikliği gün geçtikçe hızla yayılmaktadır. Unutmamalısınız ki vitaminlerin yerini başka bir gıda ya da besin öğesi ile değiştiremezsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Nt7WVHTyjh4

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Vegan Beslenmenin 1 Yıl İçinde Vücudumuza Etkileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu