Pazarlama ve Reklamcılık

Viral Pazarlama Nedir? Viral Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Viral pazarlama, günümüzde teknoloji ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte geleneksel ağızdan ağıza pazarlama tekniğinin dijital ortama uyarlanmış hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu pazarlama modeli, marka, ürün, firma ya da şirketlerin mesajlarının oluşturulan içerikler aracılığıyla internet ortamında sosyal medya ağlarındaki kişilere veya sitelere aktarılmasını ve yayılmasını sağlamaktadır.

Dijital pazarlama alanında oldukça önemli bir konuma sahip olan viral pazarlama, üretici ve tüketici arasındaki dolaylı ilişkiyi kuran bir sistemdir. Tüketiciler, bu pazarlama yönteminde bir aracı rolünde yer alır. Üreticiler ise kısa sürede çok sayıda kişiye ulaşabilme imkanına sahip olmaktadır. Bu sayede, markalar ve firmalar, iletişim kurdukları birkaç kişi aracılığıyla hedef kitlelerine kolaylıkla ulaşabilmektedirler.

Gelin şöyle geçmişe doğru bir yolculuk yapalım ve 1990’lı yıllara doğru gidelim. Türkiye’de o dönemlerde, tencere, tava ve benzeri ürünlerin tanıtımı ve satışı için ev ev gezilerek çalışmalar yürütülürdü. Pazarlamacılar, evleri telefonla arayarak randevu alır ve karşılarındaki kişilere o gün için komşularını da davet etmelerini rica ederlerdi. Bu pazarlama yöntemin amacı aynı anda birden fazla kişiye ulaşarak ürün ya da hizmetin tanıtımını yapmaktı.

Bu örnekle, ağızdan ağıza pazarlama tekniğinin en somut halinden birine tanıklık etmiş olduk. Ancak zaman içinde değişen alışkanlıklar, teknolojinin gelişimi ve insanların güven sınırlarında yaşanan değişimler bu yöntemin yenilenmesini zorunlu kıldı. Bu süreçte ortaya çıkan ve son derece önemli çalışmaların yürütüldüğü viral pazarlama tekniği ise, bu değişime uyum sağlayarak doğmuştur.

Viral pazarlama

Viral Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Viral pazarlamanın ne olduğunu anladıktan sonra bu yöntemin neden önemli olduğunu artık açıklayabiliriz. Viral pazarlama uygulamalarının önemi iki türlü açıklanabilir. İlk olarak, sosyal medyanın aktif şekilde kullanılması gelir. Son yıllarda sosyal medya platformlarının insanların hayatlarında ve karar mekanizmalarında etkisi çok büyüktür. Bu nedenle, sosyal medya kanalları üzerinden doğrudan yürütülen çalışmalar sayesinde, hedef kitleye daha etkili bir şekilde ulaşılabilmektedir.

Diğer önemli bir nokta da tüketicinin viral pazarlama modeli içindeki konumudur. Klasik pazarlama yöntemlerinde, tüketiciler alıcı pozisyonunda yer almaktadır. İletişim araçları kullanılarak gönderilen mesajlar, potansiyel müşterilerin satın alma güdüsünü tetiklemeyi amaçlamaktadır. Ancak, viral pazarlamada, tüketici aynı zamanda yayıcı rolü üstlenmektedir. Bu kitle, kendisine mesaj ileten araçların paylaşımını yaparak, söz konusu mesajın daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Viral pazarlama

Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?

Bu pazarlama tekniğinin özelliklerinden bir tanesi sosyal medya mecralarında paylaşılabilir içerikler ile yapılmasıdır. Bu içeriklere metin, görsel ya da video formatındaki içerikler örnek olarak verilebilir. Günümüzdeki kullanıcı alışkanlıkları göz önünde bulundurulduğunda, bu amaçla en yaygın olarak videoların kullanıldığı görülmektedir. Ancak, bu videoların izleyen kişileri eğlendiren fikirlerle ve etkili mesajlarla süslü olması da büyük önem taşımaktadır.

“Viral pazarlama nasıl yapılır?” sorusuna iki şekilde cevap vermek mümkündür. İlk yöntem daha amatör içeriklerle gerçekleştirilir ve nihai kullanıcılar tarafından oluşturulur. Aslında doğrudan reklam amacı taşımayan videolar, kullanıcının bir ürüne ya da hizmete yönelik memnuniyetini ifade ettiği içeriklerdir. Bu videolar, kısa sürede çok sayıda izlenme alarak viral bir etki yaratır.

İnstagram’da illaki bu tarz ürünlere denk gelmişsinizdir. Size bir örnek verelim. Bir dönem bir krem çok popülerdi ve bütün sayfalar bu kremi paylaşırdı. Kremi sürdüğünüzde yüzünüzden bir avuç siyah nokta çıkardı. Bu videolar sürekli olarak paylaşıldığı için viral olmuştu. Bazı durumlarda, ilgili markaların bu tarz videoları satın aldığı ve böylece profesyonel bir kimlik kazandığı da görülebilir.

Bir diğer yöntem de doğrudan bir ajans ile anlaşarak ve ücret ödeyerek bu tür bir videolar yaptırmaktır. Bu şekilde profesyonel olarak hazırlanan videolar, önemli bir stratejinin parçası olur. Viral çalışmalar samimiyetten ödün vermeden hazırlanması gerekir. Dolayısıyla içerik, bu durum gözetilerek hazırlanmalı ve kullanılacak çekim teknikleri de buna uygun şekilde belirlenmelidir.

Başarılı Bir Viral Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

 • Kendine has bir stratejiye sahiptir.
 • Hedef müşteri kitlesinin izlenimlerini toplamayı ve analiz etmeyi olanak tanır.
 • Gerçeklik algısı yaratır.
 • Katılımcılık barındırır.
 • İnsanların duygularına hitap eder.
 • Doğru zamanda doğru hedef kitleye ulaşır.
 • Kolay, anlaşılır ve eğlenceli mesajlar içerir.
 • Satış amacı taşımaz.
 • Pazarlama amacı taşır.
 • Markanın müşterilere ve potansiyel müşteri adaylarına temas etmesine yardımcı olur.
 • Etkileşim yaratır.

Viral pazarlama

Viral Pazarlama İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu