Gezi Rehberi

Vikingler Diyarı İsveç Hakkında 9 Bilgi

instagram takipçi hilesi

Vikingler Diyarı İsveç Hakkında 9 Bilgi konulu yazımla sizlerleyim. İsveç, Kuzey Avrupa yarım adasında Viking torunlarının yaşadığı bir ülkedir. Resmi adı İsveç Krallığı olarak da bilinmektedir. Kuzey doğusunda Finlandiya, batısında Norveç yer alır. 267 bin ile Dünya’nın en fazla adasına sahiptir. Başkenti Stockholm ve İstanbul’dan buraya uçak ile seyahat yaklaşık olarak 3,5 saat sürmektedir. Zaman olarak ise Türkiye’nin 1 saat gerisindedir.

Vikingler Diyarı İsveç Hakkında 9 Bilgi

Vikingler Diyarı İsveç Hakkında 9 Bilgi

Jantelagen

”Jantelagen” ismini verdikleri davranış biçimi sayesinde İsveç halkı hiçbir şekilde kendileri ile övünmüyorlar ve gösteriş yapmıyorlar. Kısacası kendilerini bir başkasından daha büyük görmeme üzerine kurulu mütevazi bir hayatları var. Aşırı düzenli ve prensip sahibi bir millet oluşları, onları girişimcilik ve proje yönetimi konusunda son derece başarılı kılıyor. Örneğin; Ikea, Volvo, H&M gibi tanınmış markaları bu şekilde popülerlik kazanmıştır.

İnsanlar ve Özgürlük

isveç

İsveç halkı genel olarak özgür bir millettir. Gençler 18 yaşına geldiğinde kendileri eve çıkmak isterler. Yaşlılar ise huzur evlerini tercih etmek isterler. İsveçli kişilerin aktardığına göre yabancılar ile İsveçli birinin tanışması ve samimi olması çok uzun sürebilir. Ancak bu İsveçlilerin soğuk bir millet olmasından değil de yabancılara fazla alışık olmamasından kaynaklanmaktadır.

Ekonomik Durum

İsveç maddi olarak çok iyi durumda olan ülkelerden biridir. Aldıkları karar ile 2023 mart ayında kağıt paranın kullanımına devam edileceği fakat dijital para biriminin yürürlülüğe gireceği biliniyor. Şu sıralar çok sayıda insan İsveçte deri altına yerleştirilmiş çipler ile kimlik, kredi kartı, cüzdan gibi şeyleri rahatlıkla yanlarında taşıyabiliyorlar.

Çalışma saatlerinde esnek bir durum söz konusu. Örneğin bir çalışan kendini hasta hissederse o gün işten erken çıkabilir ya da geç gidebilir. İş yerlerinin çalışanlarından istediği tek şey işleri zamanında bitirmeleridir.

İsveçte bizim Türkiye’de alışık olduğumuz şekilde evlere ayakkabı ile girmek yasaktır.

Hemglass

isveç 1

”Hemglass” adı verilen dondurma kamyonları sıklıkla İsveç sokaklarında dolaşıyor. Hatta kendilerine özgü bir melodi ile müşterilerinin dikkatini çekiyorlar. Lezzetli dondurmaları ile ülkenin en meşhur geleneklerindendir.

Barınma

Ülkede eviniz yok ise kiralık daire bulmak oldukça zor. İnternetteki sitelerde uzun yıllarca ev arayan ve bekleyen kişilere rastlamak mümkün. Özellikle başkent Stockholm’de ev kiraları çok fazla cep yakıyor. Küçük odalı bir ev Türk lirasıyla 6-7 bin liradan başlayarak 50 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Vergilendirme

Dünya da en fazla vergi ödenen ülkelerden biri İsveç’tir. İsveç halkı yıllık ortalama kazandığı maaşın % 30 unu vergi olarak devlete ödemektedir. Fakat iyi haber ise Devlet toplanılan vergileri fazlasıyla halka hizmet ve ödeme olarak geri vermektedir. Hatta yıllık tatile gitmek için bile ödeme yapıldığı devlet tarafından yapıldığı söyleniyor.

Bakım Hizmetleri

İsveç Devleti 60 yaş üzeri kişilere evde bakım hizmetini ücretsiz olarak sağlamaktadır. Çeşitli sağlık çalışanları göndererek yaşlıların günlük ihtiyaçlarını, ilaçlarının kullanımını, mutfak alışverişlerini sağlamalarına büyük destek sağlamaktadır.

Nüfus ve Evlilikler

Vikingler Diyari Isvec Hakkinda 9 Bilgi Evlilik

Evlilikler ve yeni doğan nüfusu son derece az bu yüzden çeşitli destekler ve teşviklerde devlet tarafından sağlanmaktadır.

Yenilenebilir Enerji

isveç 4

2040 yılına kadar %100 yenilebilir enerji hedefine ulaşmayı amaçlamaktadır. Geliştirdikleri yüksek teknolojiye sahip sistemleri sayesinde doğaya zarar vermeden çöpleri yakarak ülkenin elektrik ve ısınma ihtiyaçlarının büyük bir kısmını karşılıyorlar.

Oldukça temiz, sakin, huzurlu ve refah seviyesi yüksek olan Vikingler ülkesi İsveç yaşanılacak ülkeler sıralamasında en üst sıralardadır.

Vikingler Diyarı İsveç Hakkında 9 Bilgi İle İlgili Videolar:

https://www.youtube.com/watch?v=QXCW9iUgF1o

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu