Gezi Rehberi

Finlandiya Hakkında Bilgiler

instagram takipçi hilesi

Finlandiya, Kuzey Avrupa kıtasında yer alan ve birçok insanın yaşamak istediği ülkeler arasında başlarda yer almaktadır. Gerek doğası gerek ülke yapısı sebebiyle turistlerin gözde noktaları arasındadır. Öğrenciler için dünyada eğitimin en iyi verildiği ülkedir. İşte bu rüya ülkenin öne çıkan özellikleri;

finlandiya 1

Finlandiya Hakkında Öne Çıkan Bilgiler

Fin Tasarımı

Finlandiya gerçek bir tasarım ülkesidir. Dünyanın en fazla taklit edilen ve beğenilen tasarımcı ve mimarlarından bazıları Finlandiya’dan geliyor. Fin tasarım ikonları dünya çapında halen tapınıltığından, yepyeni bir nesil genç ve yenilikçi tasarımcıları da ele alıyorlar.

Ancak, Finlandiya tasarımı, gündelik hayata ve kültüre özenle dokunmuş bir şekilde göründüğünden daha fazlasıdır. Finler doğadan ilham alır ve onu sevilen nesnelere, mimariye ve yaşam biçimine dönüştürür. Fin tasarımının özü, doğal dünyayı ele geçirme ve onu sorunsuz bir şekilde günlük hayata geçirme yeteneğidir.

finlandiya 2

Gece Yarısı Güneşi

Beyaz yaz geceleri, belki de Finlandiya’nın en ikonik doğal olaylarıdır. Gece güneşi haziran ve temmuz ayları boyunca en güçlüdür ancak kuzey ne kadar ileri giderse, güneş ufukta o kadar uzun ve yüksek kalır. En kuzey kısımlarda, Mayıs ve Ağustos ayları arasında tam Gece Yarısı Güneşi yaşayabilirsiniz.

Fin Laponyası‘nın en kuzey kısımlarında, güneş ardışık 70 gün boyunca ufukta kalıyor. Gece yarısı güneşinin tamamı yalnızca Kuzey Kutup Dairesi’nin üzerinde parlasa da geceler ülkenin her yerinde beyazdır. Gece geç saatlerde, güneş tekrar yükselmeden önce ufuktan kısa bir süre dalmakta ve solma gecesi ile şafak günü arasındaki sınırları bulanıklaştırmaktadır.

finlandiya 3

Fin Saunası

Sauna, ülkemiz mirasının ve kültürünün büyük bir bölümünü oluşturur. Finlandiya’da iki milyonun üzerinde sauna olduğu tahmin edilmektedir. 5.3 milyonluk bir nüfus için bu, parlamentoda bile bir hane başına ortalama bir kişiye eşittir.

Sauna deneyimi ile ilgili pek çok gelenek ve uygulama var, ancak Finler için en önemli olanı hem bedeni hem de zihni arındırarak rahatlamak. “Sauna” kelimesinin Fince olduğunu biliyor muydunuz? Modern bir iş ortamında bir elektrikli sauna veya göl kenarındaki bir kulübede eski ahşap yakma sauna olsun, sauna her zaman yanınızdadır.

finlandiya 4

Vahşi Doğa

Finlandiya, engin yeşil ormanların, güzel Baltık Denizi adalarının, rüzgârlı kutup tepelerinin ve binlerce mavi gölün ülkesidir. Bu el değmemiş ve güzel manzaralar, birçoğu düzenlenmiş yaban hayatı gezilerinde ve kuş gözlemciliği koruma alanlarında görülebilen binlerce yabani hayvan ve kuş için yaşam alanı sağlar.

Finlandiya Ormanı Kralı Finlandiya’nın engin ormanları tahminen 1.500 kahverengi ayının evidir. Her ne kadar anakara Finlandiya’da herhangi bir yerde dolaşsalar da, ayılar genellikle insanlardan kaçınmaya çalışırlar. Bununla birlikte, Nisan ve Eylül ayları arasında Finlandiya’nın Doğu Doğası manzaraları dahilinde çeşitli bölgelerde yapılan ayı gözlemciliği gezileri neredeyse garanti edilebilir.

Finlandiya’da, dünyanın en nadir mührünü, Saimaa halkalı mührü bulabilirsiniz. Bu iç mühürler, Saimaa Gölü’nün Buz Devri’nden sonra Finlandiya’nın en büyük gölünde denizden kesilmeleri nedeniyle tatlı su evlerine adapte olmuştur. Sadece Saimaa Gölü‘nde bulunurlar. Koruma önlemleri sayesinde sayıları son zamanlarda 300’ün üzerine çıktı. Ancak yine de ciddi şekilde tehlikededir.

finlandiya 5

Kayak Merkezleri ve Rotalar

Finlandiya’da, çoğu şehir ve köylerin yakınında küçük noktalar bulunan 75 civarında kayak merkezi vardır. Ancak büyükler, Laponya’nın tepelerinde yatıyor ve normal Avrupa kayak merkezlerinden çok farklı bir şey sunuyor. Çevredeki manzaralar bozulmaz, aralık ayından nisan ayına kadar saf karla kaplı. Kış mevsiminde yamaçlar aydınlanır, daha sonra baharda güneş akşam çok geç saatlere kadar parlar.

Finlandiya’nın ana kayak alanı Lapland’ın yuvarlak alanları, her beceri seviyesindeki kayakçı ve snowboardçular için çeşitli alanlar sunmaktadır. En büyük kayak merkezlerinin tümü, Lapland’da bulunur ve son kar genellikle mayıs ayının başlarında eridiği altı ay kadar süren bir kayak mevsimi vardır.

Kayak merkezleri ayrıca husky ve ren geyiği gezintileri, snowmobil, snowshoeing ve buz balıkçılığı gibi aktiviteler de sunmaktadır.

finlandiya 6

Kutup Işıkları

Finlandiya’nın en dikkat çekici özelliklerinden biri hafif. Yazın sonsuz güneşi kara kışa yol açtığında, Kuzey Işıkları sihir gibi görünür ve gökyüzünü aydınlatır.

Kuzeyde ne kadar ileri giderseniz, Finlandiya Laponyası’ndaki Aurora Borealis’i görme şansınız o kadar yüksek olur ki, yılda 200 gece görünebilir. Helsinki ve güneyde, Aurorae kış aylarında kabaca 20 gece şehir ışıklarından uzakta görülebilir.

Kuzey Işıklarını görmek, yeteri kadar karanlık ve berrak gökyüzü gerektirir, bu da sonbaharın sonunu, kışı ve ilkbaharı (Eylül-Mart) en uygun zaman yapar. Günün en iyi zamanı gece yarısından önce ve sonra bir veya iki saattir. Ekran 20 saniye sürebilir veya saatlerce devam edebilir.

Kuzey Işıkları nasıl ortaya çıkıyor? Sami efsanesi bir Tilki’nin Kuzey Kutbu’ndan geçip düştüğünü ve kuyruğundan uçan kıvılcımlarla gökyüzünü aydınlattığını ve karı kıvırdığını söylüyor. Tilki ateşi olan modern Fin terimi “revontulet” bu efsaneden türemiştir.

finlandiya 7

Finlandiya ile ilgili videolar 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu