Gezi Rehberi

Napoli’de Gezilecek En İyi 10 Yer

instagram takipçi hilesi

napoli 4

Napoli gezilebilecek yerler itibari ile oldukça varsıl bir şehirdir. Şehri tanıyabilmenin başlıca etmeni hareket noktası olarak sayılabilecek olan tarihi meydan olacaktır. Meydandan başlayarak yürüyerek taş döşeli dar sokaklarda gezintiye çıkmak tarihe yolculuk yapmak gibi bir his yaşatıyor. Belki bir Floransa ya da Roma değil ancak kendine özgü ruhu olan bir Akdeniz şehri. İşte Napoli’de gezilebilecek yerler listesinin ilk 10’u…

1-) Centro Storico ve Spaccanapoli

napoli 3

Napoli’nin göbeğinde olarak bilinen merkez Centro Storico, tarihi noktaları, kiliseleri, dar sokakları ve eski meydanları ile Napoli’nin gezisine başlanabilecek ilk noktaların başında gelmektedir. Buradaki kendine özgü ilginç dükkanları dünyanın başka bir ülkesinde görebilmeniz pek mümkün değildir. Centro Storico ve Spaccanapoli caddelerinin her bir sokağı gezintiyi hak ediyor.

2-) Santa Chiara Kilisesi

napoli 11

Her biri ayrı bir sanat eseri olan kemerleriyle Santa Chiara Kilisesi ve Freskleri ile tıpkı bir arkeoloji müzesini andırmakta. 13. yüzyılda Orta Çağ Kilisesi olarak yapılan San Lorenzo Maggiore’de Roma ve Antik Yunan dönemine ait birçok eser sergilenmektedir.

3-) San Gregorio Armeno Caddesi

napoli 12

İsa’nın doğumunu simgeleyen tablo ve oymalar şehrin birçok noktasında karşınıza çıkabilir. Pek çoğu mesleğini sanata dönüştüren zanaatkarların geneli Via San Gregorio Armeno sokağında bir araya gelmişlerdir. Bu sokak şehrin en renkli köşelerinden birisidir.

4-) Napoli Sotterranea

napoli 6

Napoli’de şehir ile aynı yaşa sahip yer altı mağaraları bulunmaktadır. Napoli Sotteranea Türkiye’deki Kapadokya’yı anımsatmaktadır. 1600’lü yıllarda  yer altı oyukları su deposu olarak kullanılmış ve ortalama 5000 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. II. Dünya Savaşı sırasında bombalardan korunabilmek için sığınak olarak kullanıldığı da ifade ediliyor.

5-) Piazza del Plebiscito

napoli 10

Piazza del Plebiscito, şehrin merkezi konumunda ve Napoli’nin en çok hareket gören yeri. Royal Palace ile Napoli’nin en büyük meydanı olan San Francesco di Paola Bazilikası arasında yer almaktadır. Bu bölge dünyaca ünlü grupların ve şarkıcıların konserlerine ev sahipliği yapmaktadır.  Royal Palace şu an milli kütüphane olarak hizmet vermektedir.

6-) Galleria Umberto I

napoli 7

Kraliyet Sarayı’nın yakınlarında 56 metre yüksekliğe sahip ve tam ortasında tamamı camdan kubbeye sahip olan Galleria Umberto bulunmaktadır. Hac şeklinde tasarlanmış olan alışveriş merkezinin zemini tarihi mozaiklerle kaplıdır. 1891 yılında yapımı tamamlanan alışveriş merkezinin içinde kafeler ve mağazalar yer almaktadır.

7-) Napoli Arkeoloji Müzesi

napoli 5

Bölgenin en varsıl müzeleri arasında gösterilen Napoli Arkeoloji Müzesi, şehrin yakınında yer alan Herculaneum ve Pompeii antik kentlerinde yapılan kazılarda ortaya çıkan sanat eserleri i ziyaretçiler ile buluşmaktadır. Roma dönemine heykelleri de bir bölüm olarak müzenin içinde sergilenmektedir.

😎 Castel dell’Ovo

napoli 1

Castel dell’Ovo, Napoli’nin bilinen en eski kalesidir. Günümüzde konserler ve sergiler düzenlenen kale, 1282 yılına inşa edilmiştir. Şehir müzesi olarak kullanılmakta olan kalede bronz ve gümüş eserler ile birlikte 15. yüzyıla ait freskler ve tablolar görülmektedir.

9-) Castel Sant’Elmo

napoli 2

Napoli’de gezilebilecek bir başka tarihi kale ise ortaçağdan kalma Castel Sant’Elmo’dur. Şehrin en yüksek tepelerinden birisinde kurulmuş olan kaleye ulaşım şehrin merkezinden kalkan füniküler ile mümkün. Harika bir Vezüv Yanardağı manzarasına ev sahipliği yapan kale günümüzde müze olarak varlığını devam ettiriyor. Gün batımı ve muhteşem şehir manzarasıyla karşılaşmanız mümkün.

10-) Posillipo’s Archaeological Park

napoli 9

Pausilypon Archaeological Park, milattan öncesine dek uzanan tarihi ile 77 metre uzunluğundaki antik bir tüneldir. The Seiano’s Cave tünelinden geçerek Roma döneminden kalan kimi kısımları bugüne kalan antik bir kente ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak
yoldaolmak.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu