Gezi Rehberi

Bungalov Ev Nedir, Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Bungalov Ev Nedir, Nasıl Yapılır?… Son yıllarda çok popüler bir konsept olan Bungalovlar nedir,Nasıl yapılır? hakkında sizlere edindiğim bilgileri sunacağım.

Bungalov Ev Nedir, Nasıl Yapılır?

Bungalov Ev Nedir?

Son dönemlerde sıkça söz edilen ve kullanımına başlanan küçük sade tatil evlerine bungalov denilmektedir. Tarihte ilk olarak İngiliz gezginlerin  Hindistan’a düzenledikleri turistik geziler esnasında tasarlanmaya ve inşa edilmeye başlamıştır.

Taştan ya da betondan evlerin yapımına izin verilmeyen yerlerde sıkça kullanılmaya başlanılan bu yapılar doğa dostu olmasından dolayı da bir çok tatil sever tarafından tercih ediliyor. Yapımı diğer inşaatlara göre de daha kolay ve ekonomiktir.

Aynı zamanda taşınabilir özelliği de olduğu için istenilen bir noktaya kolaylıkla da taşınabilmektedir. Prefabrik evlerin yaşayanları olarak da bilinmektedir. Bungalov evleri istediğiniz şekilde şık ve kendine özgü tasarımıyla dizayn edebilirsiniz.

bungalov

Bungalov Ev Hakkında Bilgiler

Çoğu zaman ahşaptan dizayn edilen bungalovlar şimdilerde yeni şekillerde saman gibi ürünlerin kullanılmasıyla da yapılmaktadır. İmar istemeyen bir araziniz varsa sizde buraya kolaylıkla inşa edebilirsiniz.

Türkiye’de Ege ve Akdeniz bölgesi kıyılarında bu yapıların son derece yaygın olduğunu görmek mümkündür. Bir çok yerde küçük butik oteller şeklinde de turizm severlerin hizmetine sunulmaktadır.

Sağlık açısından da bir çok avantajları olan bu evler astım, bronşit ve romatizma gibi hastalığı olan kişilerin sağlık ve rahatlık içinde yaşayabileceği bir ortama sahiptir.

Bungalov evler alçalan dik üçgen çatıları ve ön sundurmaları ile inşa edilmektedir.

Bungalov evler ahşap kullanılarak yapılmasındaki amaç daha uyun zaman kullanılmasıdır. Düzenli bakımlarının yapılması durumunda 100-200 yıl kadar bile kullanılabilir. Bilindiği üzere en eski yapılar bile ahşaptan yapıldığı için günümüze kadar ulaşmıştır.

bungalov nerede

Bungalov kaç m2 dir?

Bungalovlar tatil, yayla, dağ evi olarak kullanıldıkları için fazla da büyük şekilde inşa edilmezler. Çoğu zaman 1 oda ya da 2 oda olarak tasarlanır. İstenilen ölçülere göre de projelendirilmektedir. İstenilirse tek katlı yada dublex olarak da inşa edilebilir.

Bungalov Ev Fiyatları

Yapacağınız yerin büyüklüğü, içinde kullanacağınız malzemelere ve malzemelerin kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama fiyatları 400.000 ile 500.000 TL arasında değişmektedir.

bungalov nasil

Bungalov Ev Nasıl Isınır

Kış aylarında elektrikli radyant ısıtıcılar, LPG’li sobalar ile bungalovların ısınması sağlanmaktadır. Ülkemizde sıcak bölgelere inşa edilen bungalovlar yaz aylarında serin bir iç ortama sahip olmaktadır.

Bungalov evleri Nasıl Yapılır

Bungalov evler yerden belirli bir yükseklikte ve dikey ayaklar dikilir. Ana ayaklar dikildikten sonra zeminin üstüne tahtalar monte edilir. Ardından çatının da eklenmesi ile ev ana hatlarıyla belli olur.

bungalov nedir

Duvarlar ise ahşap malzeme ile kaplanır. Evlerin daha dayanıklı ve uzun ömürlü olması için ahşap koruyucu malzemeler ile bir karışım sürülür. Böylece kışın yağmur, kar, soğuk gibi hava koşullarına daha dayanıklı olur. Gerekli elektrik ve su bağlantılarından sonra bungalov kullanıma hazır hale gelir.

Bungalov Ev Nedir, Nasıl Yapılır? İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu