Mental Sağlık

Vestifobi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Orduda çalışma geçmişi olan askerler ve diğer kişilerin vestifobi geliştirdiği bilinmektedir. Muhtemelen Arachnophobia (örümcek korkusu) ve hatta Ofidiofobi (yılan korkusu) veya Agorafobi (açık/kalabalık alan korkusu) gibi diğer korkuları duymuşsunuzdur.

Vestifobi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Fakat çok az insan Vestiphobia‘yı, yani giyim korkusunu duymuştur. Bilim adamları, bu fobinin, belirli kumaşlara alerjiler veya giysiler ile ilgili önceki deneyimler dahil olmak üzere birkaç farklı yer veya durumdan kaynaklanabileceğine inanıyor.

Vestifobi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vestifobinin Nedenleri

vestifobi nedir 2

Vestifobinin aslında kesin bir nedeni yoktur. Bununla birlikte, genetik ve kişinin çevresi de bu durumun gelişmesinde çok önemli roller oynayabilir. Örneğin, bir kişinin ailesinde özellikle anksiyete bozuklukları veya spesifik fobiler olmak üzere akıl hastalığı varsa, o zaman vestifobi geliştirme durumu daha yüksek olabilir. Bunun nedeni de genel olarak akıl hastalığı geliştirmeye genetik bir yatkınlığa sahip olmaları olabilir.

Giysi veya kumaş ile ilgili travmatik olaylar kişide Vestifobiye yol açabilir. Orduda çalışma geçmişi olan askerler ve diğer kişilerin bu fobiyi geliştirdiği bilinmektedir. Kurşun geçirmez yelekler, askeri botlar veya diğer giysiler kötü deneyimler ile ilişkilendirilerek fobi tetiklenebilir. Kısıtlayıcı kıyafetlerin zorunlu olduğu kültürlerde veya durumlarda büyüyen insanlarda da Vestifobi gelişebilir. Bazı kişilerde dar giysiler klostrofobi hissine yol açar ve uzun sürede de Vestifobiye yol açar.

Bazı insanlar Vestiphobia’nın kalıtsal olabileceğini iddia ettiler; başka bir deyiş ile bir kişinin babası veya annesi giyim korkusu yaşıyorsa, yavrularının da bu korkuyu paylaşma olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, bunun için çok az kanıt vardır ve çocuğun fobisinin, ebeveyn (ler) in Vestiphobia’dan muzdarip olduğunu izleyerek büyümesinin dışarıdan kaynaklandığı öne sürülür.

Vestifobinin kesin nedenlerini bilmememize rağmen, çoğu ruh sağlığı uzmanı arasındaki fikir birliği, herhangi bir zihinsel bozukluğun gelişiminde hem genetik hem de çevresel faktörlerin çok önemli roller oynadığı yönündedir. Bu nedenle, bu iki farklı parametreye daha yakından bakmak, vestifobi geliştirme riskiniz olup olmadığı konusunda biraz ışık tutabilir.

Vestifobinin Belirtileri

vestifobi nedir 4

Diğer birçok fobi gibi, semptomlar büyük ölçüde panik ve kaygı ile ilişkilidir. Her birey tarafından hissedilen belirtiler, korkularının şiddetine bağlı olarak farklılık gösterecektir, fakat Vestifobisi olan çoğu kişi titreme, hiperventilasyon veya kapana kısılmış ve kontrolden çıkmış hissetme, nefessiz kalma, baş dönmesi veya mide bulantısı hissettiğini bildirecektir. Ayrıca kıyafet düşünürken kaygılanma, sürekli olarak giysilerden kaçınma ve endişeleri ile baş edememek gibi durumlarda yaygın semptomlar arasındadır.

Alerjiler ve diğer korkularda olduğu gibi, bazı insanlar bir semptomu diğerinden daha fazla yaşayabilirler. Semptomlar farklı durumlarda bile değişebilir, örneğin bir gün aşırı terleme ve ardından başka bir gün şiddetli titreme şeklinde olabilir.

Ayrıca, vestifobisi olan biri, korkusu ile hiçbir şekilde temasa geçmemesini sağlamak için özenli çabalara gidebilir. Bu, onların yalnızca korkuları ile temasa geçebilecekleri alanlardan kaçınmaları değil, aynı zamanda daha uygulamalı bir yaklaşım benimseyerek bunun olmasını aktif bir şekilde engellemeye çalışmaları anlamına gelebilir.

Vestifobinin Tedavileri

vestifobi nedir 3

Vestifobinin kesin nedenleri olmadığı gibi, bu durum için özel olarak tasarlanmış tedaviler de yoktur. Bununla birlikte, vestifobi semptomlarının çoğunu önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olabilecek birçok farklı tedavi şekli vardır. Hipnoterapi, Vestiphobia da dahil olmak üzere fobileri olan birçok kişi tarafından kullanılan yaygın bir tedavi yöntemidir. Giyinme korkusu günlük yaşama büyük ölçüde müdahale edebileceğinden, hipnoterapi fobiyi en aza indirgemek için bilinçaltını değiştirmede etkili olabilir.

Bu tedavilerden bazıları arasında maruz kalma terapisi de vardır. Maruz kalma terapisi, fobilerden muzdarip insanlar için en yaygın tedavi biçimlerinden biridir. Maruz bırakma terapisi, terapistin hastayı belirli bir süre boyunca yavaş yavaş korkularına maruz bırakması ile çalışır.

Vestifobi ile ilgili olarak, terapist hastayı kıyafetlerin fotoğraflarına maruz bırakarak başlayabilir ve ardından onları gözlemleyebilecekleri ve dokunabilecekleri gerçek kıyafetlere maruz bırakabilir. Bunların hepsi, hastayı tekrar tekrar maruz bırakarak korkularına karşı duyarsızlaştırmaya yardımcı olma girişiminde olacaktır. Teorik olarak, biri korktuğu bir şeye ne kadar çok maruz kalır ise zamanla daha az rahatsız olur.

vestifobi nedir 5

Doktorlar, oldukça ciddi yan etkilere neden olabilse de, Vestifobiden muzdarip hastalar için sıklıkla ilaç yazacaktır. Hastaların daha sonra yoksunluk semptomlarından muzdarip olduğu da bilinmektedir ve en iyi ihtimalle, ilaç aynı zamanda korkuyu geçici olarak bastırabilir.

Konuşma terapisi de Vestifobisi olan kişilerin hissettiği korkunun bir kısmını veya tamamını ortadan kaldırmada da etkili olabilir. Bu birkaç ay sürse de etkileri ilaçlardan daha kalıcıdır.

Vestifobi Nedir ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu