Mental Sağlık

Agorafobi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Agorafobi bir tür kaygı bozukluğudur. Agorafobili bireyler aşırı korku hissederler. Bu da kendilerini utanmış, çaresiz veya tehdit altında hissettiren yerlerden veya durumlardan kaçınmalarını sağlar.

Anksiyete bozuklukları aşırı endişe ve sinirlilik, korku ve endişe duygularına neden olan psikolojik durumlardır. Bunlar normal duygulardır, ancak anksiyete bozuklukları olan kişilerde o kadar bunaltıcıdır ki, günlük yaşama müdahale ederler.

Agorafobili insanlar, dışarıda açık alanda olmak, toplu taşıma araçlarına binmek, bir köprüyü geçmek veya bir alışveriş merkezi veya konser gibi kalabalıklarda olmak gibi yaygın günlük etkinliklerden korkarlar. Şiddetli agorafobi olan insanlar evlerinden çıkmaktan korkarlar.

agorafobi 1

Agorafobi Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlar hala agorafobinin biyolojik nedenini tanımlamak için çalışıyorlar. Ancak şimdilik bunun sıklıkla panik bozukluğu ile ilişkili olduğunu biliyorlar. Panik bozukluk başka bir tür anksiyete bozukluğudur. Panik bozukluğu olan insanlar, belirli bir nedenden ötürü kısa, yoğun aşırı korku saldırıları yaşarlar.

Panik atak sırasında, kalp atış hızı hızlanır, kişi terleyebilir, mide bulantısı hissedebilir ve kaçma veya kaçma ihtiyacı olabilir. Panik bozukluğu olan kişilerin yaklaşık 1 / 3’ünde agorafobi gelişir. Agorafobi kendi başına da ortaya çıkabilir.

Agorafobinin Belirtileri Nelerdir?

Agorafobisi olan insanlar, yardımın hazır bulunamayacağı, dışarı çıkmanın zor ve utanç verici olabileceği, kişisel güvenliklerini tehdit edebileceği yerlerde düşündükleri ve yaşadıklarında endişeli ve stresli hissederler. Agorafobili kişi bu duyguları tetikleyen durumlardan kaçınır.

Agorafobi ile ilişkili fiziksel semptomlar, aşağıdakiler gibi bir panik atak semptomlarını içerebilir:

 • Hızlı kalp atış hızı
 • Aşırı terleme
 • Nefes darlığı
 • Titreklik
 • Uyuşukluk hissi
 • Göğüs ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Ani kızarma
 • İshal
 • Kontrolü kaybetme korkusu
 • Ölme korkusu

agorafobi 2

Bu Fobi Ne Kadar Yaygındır?

Amerika Birleşik Devletlerindeki yetişkin nüfusunun % 2’sinden biraz daha azına agorafobi teşhisi konmuştur. Ülkemizde ise bu sayının tam olarak ne kadar olduğu bilinmemektedir. Bu fobi türü diğer rahatsızlıklar ile karıştırıldığı için genelde insanlar panik bozukluk yaşadıklarını sanarlar.

Kimler Tehlike Altındadır?

Genel olarak, kadınların herhangi bir anksiyete bozukluğuna sahip olma olasılığı daha yüksektir ve erkeklerden iki kat daha fazla agorafobi olma riski vardır. Agorafobisi olan çoğu insan 35 yaşından önce bunu geliştirir.

Araştırmalar, bazı belirli olayların bir kişinin agorafobi geliştirme riskini de arttırdığını göstermiştir. Bunlar arasında sevilen birinin ölümünü deneyimlemek, saldırıya uğramak ve istismar sayılabilir. Gergin veya endişeli olma eğilimi gösteren ve agorafobi olan bir akrabası olanlar da bunu geliştirme riski daha yüksektir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Bu fobi türü, bazı psikolojik ilaçlar ve terapi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Uzman bir psikolog bireyin rahatsızlık seviyesine göre tedavi yolunu çizecektir.

agorafobi 3

Agorafobi ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu