Çocuk SağlığıMental Sağlık

Kız Babalarının Bilmesi Gerekenler! 5 Önemli Bilgi

instagram takipçi hilesi

Kız babalarının bilmesi gerekenler nelerdir? diye bir soru sorsak, geniş bir başlıkta konuyu açıklayabiliriz. Kız babası olmak gerçekten çok zordur. Gözünüz gibi baktığınız kızınız için en iyisini yapmak istediğinizi biliyoruz. Fakat zaman zaman bilerek ya da bilmeyerek, davranışlarınızla kızınıza çok kötü örnek oluyorsunuz. Bunu söylediğimiz için üzgünüz! Kızınız hayatı boyunca ya sizden gördüğü eksikleri tamamlamaya çalışacak ya da gördüğü fazlalıkları hayatı boyunca başkalarında arayacak. Biraz kafa karıştırdığımızı biliyoruz. Fakat 5 önemli başlıkla konuyu anlatmaya çalışacağız.

Kız Babalarının Bilmesi Gerekenler!

Kız Babalarının Bilmesi Gerekenler! 5 Önemli Bilgi

Her baba en iyisi olmayı ister. Fakat zaman zaman hareketleri nedeniyle çocuklarıyla zıt düşer. Toplumumuzda babaya yüklenen sorumluluklar, onların olduğundan farklı görünmesine yol açar. Özellikle atalarımızdan gelen katı baba algısı, kız çocuklarını olumsuz yönde etkiler.

1. Her Sözünüze Dikkat Edin

Kız Babalarının Bilmesi Gerekenler! 5 Önemli Bilgi

Kız babası olan kişilere vereceğimiz ilk önemli öğüt: Her sözünüzü dikkatle seçmenizden yanadır. Kız çocuklarını yetiştirirken söylenen sözler iki tür davranış gelişmesine yol açar:

  1. İnatlaşmak
  2. Takdir kazanmak.  

Eğer siz durmadan çocuğunuzu eleştiriyor, hareketlerini kısıtlıyor ve onun kendini ifade etmesine izin vermiyorsanız sizinle inatlaşacaktır. Hayatı boyunca sizin fikirlerinizin tam tersini düşünecektir. Hatta eş ve arkadaş seçiminde bile size ters düşen insanları seçecektir.

Bazı durumlarda da kızlar takdir kazanma çabası içine girer. Belki ilk bakışta takdir kazanma çabasına giren bir çocuk oldukça olumlu görünebilir. Fakat çocuklar için bu durum oldukça yorucudur. Çocuk, takdir kazanmak için kendinden sürekli bir şeyler verir. Bu sayede sevgi kazanacağını düşünür. Hayatı boyunca size yaranmaya çalışır

2. Kız Babalarının Bilmesi Gerekenler! Eşinizle İlişkiniz Çok Önemli

Kız Babalarının Bilmesi Gerekenler! 5 Önemli Bilgi

Karı – koca ilişkisi çocuğu doğrudan etkiler. Eşler arasındaki iletişim ne kadar güçlü ve kaliteliyse bu durum kız çocuğunun seçimlerinde de etkilidir. Çocuk, anne babasının birbirine karşı saygılı ve sevgi dolu olduğunu görürse eş seçiminde de iyi kişileri tercih eder. Kavga gürültü içinde büyüyen çocuklar ise genellikle yanlış adamlara aşık olur. Belki şu atasözünü duymuşsunuzdur “Annenin tahtı, kızının bahtı olur”. Bu tahtı güzel kılmak için iyi bir eş ve baba olmanız gerekir.

Ayrıca bir çocuğun mutluluğu anne ve babanın birbirine karşı olan kaliteli iletişiminde saklıdır.

İLGİLİ BİLGİ: Çocuklarda Yalan Söyleme Alışkanlığı Nasıl Engellenir?

3. Küskünlük Varsa, İlgi Eksikliği Vardır

Kız Babalarının Bilmesi Gerekenler! 5 Önemli Bilgi

Bazı çocuklar sıklıkla anne – babasına küser. Çoğu zaman bu küskünlüğün hiçbir nedeni yoktur. Bu küskünlük durumuna sıradan bir şımarıklık olarak bakmayın. Küsme eyleminin arkasında ilgi eksikliği ve değersizlik hissi vardır. Bunun yerine çocuğunuzla ilgilenin, sıkıntılarını çözmeye çalışın. Gününün nasıl geçtiğini sorun. Kısacası zamanınızın önemli bir kısmını bunun için ayırın.

4. Kız Babalarının Bilmesi Gerekenler! Kızınızı Dinleyin, Çünkü…

Kız Babalarının Bilmesi Gerekenler! 5 Önemli Bilgi

Kızınızın ilerde özgüvenli bir kadın olmasını istiyorsanız her şeyden önce onu dikkatle dinlemeyi öğrenin. Onun karar vermesine yardımcı olun. Hayatı boyunca fikirlerine saygı duyduğunuzu ve kararlarında yanında duracağınızı söyleyin. Söyleyin ki; mutsuz olduğu bir evlilik yaşamasın. Yaşadığındaysa geri dönüp gelebileceği bir babası olduğunu bilsin.

5. Sevginizi Göstermekten Korkmayın

Kız Babalarının Bilmesi Gerekenler! 5 Önemli Bilgi

Genellikle babalar sevgisini göstermek istemez. Neden?

Hiçbir nedeni yok. Sanki sevgi göstermemek erkeklik göstergesi gibi aktarılır her zaman. Siz böyle bir baba olmayın. Hayattaki en değerli varlığınız olan kızınıza sevginizi göstermekten hiçbir zaman kaçınmayın. Siz onu ne kadar severseniz, o da ilerde kendini en az babası kadar seven bir erkekle birlikte olacaktır.

Kız Babalarının Bilmesi Gerekenler Hakkında Videolar

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu