Yerli Erkek Ünlüler

Vedat Milor

instagram takipçi hilesi

vedat milor 29

Tam adı: Vedat Milor
Doğum tarihi: 10 Ekim 1955
Doğum yeri: İstanbul/Türkiye
Burcu: Terazi
Ailesi: Okay Milor (babası)
Eşi: Linda S. Milor
Çocukları: Ceylan Handan
Mesleği: Akademisyen, Yazar
Aktif Yılları: 1990 yılından bu yana

youtube-chanel
Sosyal Medyada

instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Vidat Milor kimdir? Vedat Milor, son dönemlerde televizyon ekranlarında “gurme” olarak ülkenin birçok yerinde yapış olduğu lezzet yolculukları ile bilinmesine karşın aslında uluslararası ilişkiler, hukuk ve ekonomi alanında eğitim almış bir akademisyendir.

Vedat Milor, 10 Ekim 1955 tarihinde İstanbul‘da dünyaya gözlerini açmıştır. Annesi ile babası henüz 5 yaşındayken ayrıldıkları için babaannesinin yanında büyüyen Milor’un babasının adı ise Oktay Milor‘dur. 13 yaşına geldiğinde babaannesinin kaybını yaşayan Milor Galatasaray Lisesi’nde yatılı olarak okumuştur.

Aslen Konya‘lı olan Vedat Milor, Galatasaray Lisesi’nden mezun olmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü‘nden mezun olmuştur. Sonrasında School of Economics‘te eğitim görmüş ve 1990 yılında bitirmiş olduğu doktorasını Amerika’da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley‘de sosyoloji üzerine yapmıştır.

1986 yılında doktora tezi için bir yıl Fransa‘da kalan Milor, doktora tezi olan “Planing and Economic Development in Turkey and France: Bringing the State Back in” 1990 yılında Amerika’da American Sociological Association eli ile yılın en iyi doktora tezi unvanını almıştır.

Doktorasından sonra askere giden ve 1991 yılında Dünya Bankası‘nda işe girmiş ve iki yıl süre ile burada çalışmıştır. Sonrasında Amerika Birleşik Devletleri‘ne Rhode Island eyaletinin Providence şehrinde yer alan Brown Üniversitesi‘nde sosyoloji dalında asistan profesör olarak görev almaya başladı.

New Jersey‘de bulunan Princeton Üniversitesi‘nde bir yıl misafir öğretmenliğin ardından Kaliforniya eyaletinde San Fransisko‘nun yaklaşık 40 km güneydoğusunda konumlanan özel üniversite Stanford Üniversitesi‘nde hukuk öğrenimi görmüştür. Bu üniversitede %10 derecesine girerek mezun olmasının ardından aynı okulda doçent olarak çalışmalarını sürdürdü.

Kısa bir dönem bir şirketin hukuk işlerine baktıktan sonra Georgia Teknoloji Enstitüsü‘nde öğretim üyeliği yapmış ve politik ekonomi üzerine birçok ders vermiştir. Sonraki dönemlerde 2005 yılında Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul’daki Koç Üniversitesi‘nde Uluslararası İlişkiler dersleri vermiştir.

Cem Yılmaz‘ın 2013 yılında gösterime girmiş olan stand-up gösterisi “Fundamentals” taki gösterisinin bir bölümünde Türkiye’deki “gurme”lere değinen Yılmaz, Vedat Milor hakkındaki gözlemlemeleri ile hem kendi hayranlarını hem de Milor’un hayranlarını kahkahaya boğmuştur.

NTV‘de prime time‘da haftada üç kere yayınlanan “Vedat Milor’la Tadı Damağımda” adındaki programın sunuculuğunu yapmıştır. 2005 yılından itibaren de perşembe ve pazar günleri Milliyet gazetesine köşe yazarlığı yapmaktadır. Vedat Milor hala en büyük hobisi olarak nitelendirdiği yeni lezzetler keşfedebilmek adına gezmeye devam etmektedir.

Vedat Milor, Linda S. Milor ile evliliğinden Ceylan Handan adında 2002 doğumlu bir kızı vardır.

Hala ABD’nin Atlanta eyaletinde yaşamını sürdüren Vedat Milor, çekimler ve iş için sık ık İstanbul‘a gelmektedir.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu