Sağlıklı Yaşam

Vajina Kaşıntısı Sebepleri

Vajina Kaşıntı Tedavisi

instagram takipçi hilesi

Vajina kaşıntısı sebepleri e1569396103537

Kadınların genellikle yaşadığı sorun olan vajina kaşıntısı nedenleri farklı şekilde ortaya çıkabilir. Günlük hayatınızda sıkıntı yaratan sorun haline gelen vajina kaşıntısı tedavi ile geçebilecek bir sorundur. Kadınlara büyük sıkıntıya sokan bu sağlık sorunu bazı etkenlerden ortaya çıkmaktadır.

Vajina Kaşıntısının Nedenleri

  • Cinsel birleşme ile bulaşan hastalıklar
  • Mantar enfeksiyonunun olması
  • Menopoz
  • Cilt sorunları ile ilgili hastalıklar
  • Stres
  • Kimyasalların fazla kullanımı
  • Hijyen ürünlerinin kalite yetersizliği

Vajina kaşıntısı sebeplerii e1569397309855

Mantar Enfeksiyonu 

Çoğu kadında görülen bir durumdur. Akıntı krem ya da beyaz olabilir. Kötü okulu ve peynir kesiği görünümüne pütür pütür bir durumda görülebilir. Mantar oluşumuna neden olan Candida albicans adındaki maya hücresinden kaynaklanır. Bu enfeksiyona maruz kalan 10 kadından birinde bu maya hücresine rastlanır.

Vajina Kaşıntısını Geçirmek İçin Ne Yapmalı?

Rahatsızlığın neden kaynaklandığını tespit etmek için jinekoloğa giderek muayene olmak gereklidir. Yüzeysel sebeplerden dolayı ortaya çıkan vajina kaşıntısı için doktorunuz krem önerebilir. Bakteri ve enfeksiyona bağlı olarak yaşanan kaşıntı için antibiyotik tedavisi uygun görülmektedir. Tahlillere göre doktorun tehisi ile uygun tedavi sağlanmaktadır.

Vajina kaşıntısı sebepleri. e1569396690970

Tedavi ile beraber vajina kaşıntısından kurtulmak için bazı detaylara dikkat edilmelidir. Çamaşır temizliği son derece önemlidir. Giyilen çamaşırın kuru olması mantar oluşumunu önlemek için önem taşır. Giyilmeden önce sıcak ütü ile ütülenerek giyilmesi sağlıklı olur. İç çamaşırlarını kaynatıp giymek yararlı olacaktır. Tercihen pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir.

Dar kıyafetler cilt için faydalı olmaz cildin tahriş olmasını önlemek için rahat kıyafetler uygun olur. Dar kıyafetler giyerek cildinizi terleteceği için daha çabuk tahriş olmasına etkisi olmaktadır. Kullandığınız ürünlerinde kimyasal içermeyen ürünlerden olması gerekir. Cildin PH’ına uygun ürünleri kullanmanız son derece önem taşır.

Genital bölge hassas bir alan olduğundan kullanacağınız ürünlere dikkat etmeniz gerekir. Duş jeli, sabun, kremler vs. kimyasal içermemelidir. Saf su ya da genital bölge PH’ına uygun olarak üretilen ürünler tercih edilmelidir. Vajina temizliği enfeksiyon ve mantar oluşumunu engelleyeceği için oldukça önem taşır. Vajina kaşıntısına neden olan pedlerin seçimi oldukça önem taşır. Kalitesi düşük olan pedler cildin tahriş olmasına ve kaşıntıya sebep olur.

Ped seçiminde cildinize uygun olan ürünlerin kullanılması önemlidir. Uzun süre pedlerin kullanımı sağlıklı değildir. Vajina hijyeni açısından pedin değiştirme süresi uzatılmamalıdır. Adet döneminde kan çabuk bakter ürettiği için kaşıntıya neden olur.  Günlük kullanımda veya adet dönemlerinde kullanılan pedlerin içeriğine dikkat edin. Bununla birlikte uzun süre aynı pedi kullanmaktan kaçının. Sık sık pedinizi değiştirin bu dönemlerde. Vajinada enfeksiyon nedeni ile kötü kokulu akıntı olabilir. Mutlaka doktora giderek gereken tedavinin yapılması gerekir.

Vajina Kaşıntısı Sebepleri ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu