Sağlıklı Yaşam

Defne Yaprağının 13 Önemli Faydası!

instagram takipçi hilesi

defne yapraginin faydalari

Defne yaprağının besin değerlerinin zengin olmasından dolayı pek çok çeşitli faydası vardır. Hatta öyle ki belki de bu faydaların pek çoğunu hiç duymadınız.

Eğer hayatınızda hiç defne yaprağı tüketmediyseniz bu etkilerini duyduktan sonra hemen defne yaprağı arayışına başlayabilirsiniz.

Öncelikle defne yaprağının içinde bulunan bazı besin değerlerinden bahsedecek olursak defne yapraklarının içinde bol miktarda bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, selenyum ve manganez bulunur.

Soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyonlarla savaşır.

defne yapraklari soguk alginliginda etkilidir

Eğer solunum problemleriniz varsa 1 su bardağı suyu kaynatın ve bu suya 2-3 adet defne yaprağı ekleyin. 10 dakika boyunca demlenmesini sağlayın. Bu suya bir bez batırın ve bezi göğsünüze yerleştirin.

Ayrıca eğer ki ateşiniz varsa defne yaprağı çayı ateş düşürmede size yardımcı olabilir.

Ağrıları hafifletebilir.

defne yapragi yagiyle agrilarinizi azaltabilirsiniz

Defne yaprağı yağı, anti-enflamatuar özellikleri sayesinde  burkulma, zorlanma, artrit ve romatizmadan kaynaklanan ağrıları azaltma özelliği vardır. Aynı zamanda bu yağla yapacağınız masajla migren ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Hamilelik öncesinde ve sonrasında fayda sağlar.

hamilelik döneminde folik asit icerdiği icin defne yapragi faydalidir

Hamilelik döneminde Folik asit bakımından zengin beslenmek önemlidir. Defne yapraklarının içinde yeterli derecede folik asit olduğu için doğum kusurlarını önleme etkisi vardır. Fakat yine de en doğru beslenme bilgileri için doktorunuza danışmayı unutmayın.

Adet sorunlarının tedavisinde etkili olabilir.

düzensiz adet göruyorsaniz defne yapraklari careniz olabilir

Eğer adet düzensizliği problemi yaşıyorsanız düzenli olarak ve doğru şekilde defne yaprakları tükettiğinizde düzenli ve normal regl dönemleri geçirebilirsiniz. Ayrıca defne yapraklarının vajinal akıntıyı tedavi etme özelliği de vardır.

Verimli uyku uyumanızı sağlar.

defne yapraklari verimli uyku uyumanizi saglar

Eğer verimli uyumadığınızı düşünüyorsanız yatma saatlerinizde tüketeceğiniz defne yaprakları, verimli bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Bunun için defne yaprağı ekstresini birkaç damla su ile karıştırarak tüketin.

Burun kanaması durumunda:

burun kanamasinde defne yapragi etkilidir

Burun kanaması yaşadığınız durumlarda 2-3 taze veya kuru defne yaprağını ezip 100 ml kalana kadar 200 ml suda kaynatın ve bu suyu için.

Böcek kovucu özelliği vardır.

defne yapraklarinin böcek kovucu özelligi vardir

Defne yaprağının içinde bulunan laurik asit böcek kovucu etkiye sahiptir. Ezilmiş defne yaprakları ve biraz zeytinyağı ile yapacağınız macunu lokal olarak uygularsanız böcek sokmalarını ve ısırıklarını hafifletebilirsiniz. Ayrıca defne yaprağı güve oluşumunu da engelleyebilir.

Böbrek taşlarının oluşumunu durdurabilir.

defne yapraklari bobrektasi olusumunu engeller

Sık sık böbrek taşı sancısı çekiyorsanız defne yaprağı kurtarıcınız olabilir. Bu amaçla 5 gram defne yaprağını 200 ml suda 50 ml su kalana kadar kaynatın. Süzün ve günde iki kez için.

Bitlerden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

bitlerden defne yapragiyla kurtulabilirsiniz

Ola ki günün birinde bitlenirseniz çareyi defne yaprağında bulabilirsiniz. Bitlerden kurtulmak için, 400 ml suya yaklaşık 50 gram ezilmiş defne yaprağını ekleyin ve 100 ml su kalıncaya kadar kaynatın. Süzdüğünüz suyu bunu saç köklerine uygulayın ve 3-4 saat beklettikten sonra yıkayın.

Vücutta insülinin daha verimli işlemesini sağlayabilir.

defne yapraklari vücuttaki insulini düzenler

Defne yapraklarının kan şekeri, kolesterol ve trigliserit düzeylerini azaltıcı etkisi olduğundan dolayı tip 2 diyabetin tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Faydasını görebilmek için defne yapraklarını 30 gün boyunca toz haline getirip tüketebilirsiniz.

Sindirimi düzenler.

sindirim sorunlariyle defne yapragiyla basedebilirsiniz 1

Mide ekşimesi ve şişkinlik gibi indirim sistemi problemleri yaşıyorsanız defne yaprakları derdinize derman olabilir. Defne yaprağı çayını sıcak su ile karıştırıp tükettiğinizde kabızlık, asit reflü ve düzensiz bağırsak hareketleri gibi sindirim bozukluklarını hafifletebilir.

Kardiyovasküler yararları

defne yapragi kalp sagliginizi korur

Defne yaprağındaki zengin besin değerleri sayesinde kalp krizi ve felç gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Bu yapraklarda kalp sağlığı için önemli olan ve kalp işlevini geliştiren rutin, salisilatlar, kafeik asit ve fitoesterler gibi değerli bileşikler bulunur. Kalp hastalığı ve anksiyete durumunda, 300 ml suda 3 gram defne yaprağı ve 3-4 gram yabani gül çiçeğini 75 ml kalana kadar kaynatın. Oluşan karışımı süzün ve için

Bembeyaz dişler.

defne yapragi disleri beyazlatir

Eğer ışıltılı ve bembeyaz dişlere sahip olmak istiyorsanız dişlerinizi 3 gün ezilerek toz haline getirilmiş defne yaprakları ile fırçalayın. Etkisini göreceksiniz.

 

Kaynak
onedio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu