AksiyonBilim KurguFilm & Dizi ÖnerisiMacera

Uyumsuz Film Konusu Ve Oyuncuları

instagram takipçi hilesi

Uyumsuz, Veronica Roth’un aynı isimli kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Filmin, “Kuralsız” ve “Yandaş” isimli iki devam filmi de bulunmaktadır. Veronica Roth, serinin sonuncusu olan, “Dört” kitabını da yazdı ama bu kitap hala sinemaya uyarlanmadı.

Bu sebeple, “Yandaş” serisinden sonra filmin biraz havada kaldığını söyleyebiliriz. Ama bu kesinlikle filmi izlememeniz için bir sebep değil. Ben bir şans verin ve başlayın derim. Sizi daha fazla meraklandırmadan filmin konusuna daha yakından göz atalım.

uyumsuz
Orijinal İsim: Dıvergent
Türkçe İsim: Uyumsuz
IMBD Puanı: 6.7 / 10 (Bence çok daha yüksek IMBD puanına sahip olması gereken bir film. Özellikle de ilk serisi. 3 serisini de izledim. En izlenmeye değer ve bu filmi defalarca izlettiren serinin “Uyumsuz” olduğunu düşünüyorum.)
Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Gizem, Macera
Yapım Yılı: 2014
Yapım Ülkesi: Amerika Birleşik Devletleri
İlk Vizyon Tarihi: 18 Mart 2014 (Los Angeles) / 21 Mart 2014 (Amerika)
Yaş Sınırı:
Yönetmen: Neil Burger
Sanat Yönetmeni: Alvin H. Küchler
Senarist: Evan Daugherty, Vanessa Taylor
Yapımcı: Douglas Wick, Lucy Fisher, Pouya Shabazian
Yapım Şirketi: Red Wagon Entertainment, Summit Entertainment
Başrol Oyuncuları: Shailene Woodley, Theo James
Müzik: Junkie XL
Süre: 139 dakika
Dil: İngilizce
Devam Filmi: Kuralsız
Teen Choice Ödüllerinde;
Aksiyon Dalında En İyi Film
Aksiyon Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Theo James (Four)
Aksiyon Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Shailene Woodley ( Beatrice Prior/ Tris)
En İyi Çıkış Yapan Oyuncu: Ansel Elgort (Caleb Prior)
MTV Ödülleri;
En İyi Film Karakteri: Beatrice Prior / Tris

Film Konusu

secim toreni

Uyumsuz, kıyamet sonrası Chicago’da geçmektedir. Kıyamet sonrasında insanlar, belli özelliklere göre 5 gruba ayrılmışlarıdır. Bu gruplar; Korkusuzlar, Fedakarlar, Bilgeler, Barışçıllar ve Adillerdir. Bu grupların dışında hiçbir gruba uyum sağlayamayan “Uyumsuzlar” vardır. Uyumsuzlar, tek bir gruba ait olmadıklarını tüm grupları içlerinde barındırdıklarını savunurlar. Bu yüzden yönetim, Uyumsuzların  toplumsal düzeni bozacakları endişesi ile tespit edilip öldürülmesini emreder.

Her birey, 16 yaşında birkaç farklı teste tabi tutularak hangi gruba ait olduğu tespit edilir ve bireyden bu grubu seçmesi beklenir. Ama bunun yanında bireylere istedikleri grubu seçme hakkı da tanınır. Bireyler, testten sonraki gün yapılan seçim töreninde tüm grupların önünde hangi gruba ait olmak istediklerini seçerler ve o günden itibaren aileleri ile bağlarını kopararak sadece o gruba ait olurlar. Bu durum yönetenler tarafından koyulan, “Soy, kandan üstündür.” anlayışından kaynaklanmaktadır.

Beatrice Prior, barışçıllar grubunda yaşayan bir genç kızdır. 16 yaşına geldiğinde kardeşi Caleb Prior ile teste girer. Beatrice, test sonucunda “Uyumsuz” olduğunu öğrenir. Uyumsuz olmanın ne demek olduğundan bile haberi olmayan Beatrice, görevli bu durumu saklaması gerektiğini söylediği için ailesi dahil herkesten “Uyumsuz” olduğunu saklar. Baetrice, seçim günü geldiğinde kendisini ait hissettiği Korkusuzlar grubunu seçer. Beatrice’in kardeşi Caleb ise Bilgeler grubunu seçer. İki kardeşin yolları böylece geçici olarak ayrılmış olur.

Beatrice’den korkusuzlar grubuna girdiğinde artık kendi ismini kullanamayacağı için yeni bir isim seçmesi istenir. Beatrice, bunun üzerine “Tris” ismini seçer. Beatrice, Korkusuzlar grubunda zorlu fiziksel ve psikolojik eğitimlerden geçer. Beatrice, bu grupta da çok dikkatli olmalıdır. Çünkü Uyumsuz olduğunun öğrenilmesi Beatrice’in öldürüleceği anlamına gelmektedir. Beatrice bir süre sonra eğitmeni olan Four’un da kendisi gibi Uyumsuz olduğunu öğrenir.

Hikayenin devamında Beatrice ve Four’un, aşkları ve aileleri için vereceği savaşı izleyeceksiniz. Bakalım, Beatrice ve Four, Uyumsuz olmalarını avantaja çevirerek bu savaştan galip mi çıkacak yoksa malup mu olacak?

Oyuncu Kadrosu

uyumsuz oyuncular

Oyuncu kadrosu şu şekildedir;

Shailene Woodley: Beatrice Prior
Theo James: Tom Eaton (Four)
Ashley Judd: Natalie Prior (Beatrice Prior’s Mother)
Jai Courtney: Eric
Ray Stevenson: Marcus Eaton (Four’s Dad)
Zoe Kravitz: Christina
Miles Teller: Peter
Tony Goldwyn: Andrew Prior
Ansel Elgort: Caleb Prior
Maggie Q: Tori
Kate Winslet: Jeannie Matthews
Ben Lloyd- Hughes: Will
Christian Madsen: Al
Justine Wachsberger: Lauren
Mekhi Phifer: Max
Casimere Jollette: Claire Sutron
Ben Lamb: Edward
Parker Mack: Sam Robertson

Uyumsuz Film Konusu ve Oyuncuları Hakkında Videolar

üzerinden
WikipediaYoutube

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu