Film & Dizi Önerisi

Aşk ve Gurur / Pride Prejudice Film Konusu ve Oyuncuları

instagram takipçi hilesi

Aşk ve Gurur, Jane Austen’ın “Gurur ve Önyargı” isimli kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Aşk ve Gurur, 18. Yüzyıl İngiltere’sinde 5 kız çocuğa – Elizabeth, Jane, Mary, Kitty ve Lydia- sahip olan Bennet ailesinin kızlarından Elizabeth’in aşk hikayesini anlatıyor.

ask ve gurur

Orijinal İsim: Pride Prejudice
Türkçe İsim: Aşk ve Gurur
IMBD Puanı: 7.8 / 10
Tür: Dram, Romantik
Yapım Yılı: 2005
Yapım Ülkesi: Fransa, ABD, İngiltere
İlk Vizyon Tarihi: 11 Eylül 2005 / 16 Eylül 2005 (Birleşik Krallık) / 3 Şubat 2006 (Türkiye)
Yaş Sınırı:
Yönetmen: Joe Wright
Senarist: Deborah Moggach
Yapımcı: Tim Baven, Eric Fellner, Paul Webster
Yapım Şirketi: Studio Canal, Working Title Films, Focus Features
Başrol Oyuncuları: Keira Knightley, Matthew Macfadyen
Müzik: Dario Marianelli

Aşk ve Gurur Konusu

elizabeth 1

Bennet ailesi İngiltere’de küçük bir çiftlik işleten orta sınıflı bir ailedir. Dönemin kanunlarına göre Bay Bennet öldükten sonra mirası kuzeni Bay Collins’e kalacaktır. Bu yüzden Bay ve Bayan Bennet, kızlarının hayatlarını güvence altına almaları için iyi bir evlilik yapmalarını istemektedir.

Bennet ailesine yakın olan Netherfield malikanesine, zengin ve bekar olan Charles Bingley taşınır. Charles Bingley, kibirli kardeşi Caroline ve en yakın arakadaşı Fitzwilliam Darcy ile yerel sosyeteyle tanışmak için bir balo düzenler. Bayan Bennet baloda tüm kızlarını Bay Darcy ve Bay Bıngley ile tanıştırır. Elızabeth, bu tanışma sırasında Bay Darcy ile konuşmaya çalışır ama Bay Darcy Elizabeth ile konuşmaktan kaçınır. Balo sonuna doğru Elızabth, Bay Darcy’nin kendisi hakkındaki kötü konuşmasını duyar ve Darcy’nin kendini beğenmiş bir zengin olduğunu düşünür.

Bay Darcy’nin aksine Charles Bıngley, Bennetların en büyük kızı Jane’den çok etkilenir ve balodan sonra Jane’i evlerine davet eder. Jane, Netherfield’e giderken hasta olur ve bir süre orda kalır. Elizbeth, Jane için endişelenir ve Netherfield’e giderek ona refakat eder. Netherfield’de istemese de Bay Dracy ve Bay Bıngley’in kardeşi Caroline ile vakit geçirmek zorunda kalır.

Daha sonra Bay Bennet’in kuzeni Bay Collins Bennetları ziyarete gelir. Bay Collins Rosing’de Lady Catherine de Bourgh’ün yanında çalışmaktadır ve Lady’nin isteği üzerine evlenme amacıyla Bennetların yanına geldiğini belirtir. Bir süre sonra Elizabeth ile evlenmek istediğini söyler ama Elizabeth bunu reddeder. Bunun üzerine Bay Collins, Elizabeth’in en yakın arkadaşı Charlotte’e evlenme teklif eder.  Bay Collins gittikten sonra Bay Darcy ve Bay Bingley de Londraya geri döner.

Elızabeth, Bay Bıngley’in gidişi ile umutsuzluğa kapılan Jane’i Londroya teyzesinin yanına gönderir ve Bıngley’in orada olduğunu öğrenmesini sağlamasını ister. Elızabeth de yeni evlenen arkadaşını ziyaret etmek üzere Rosing’e gider ve orada Bay Darcy ile yeniden karşılaşır. Darcy ve Elızabeth bu tesadüfi karşılaşma sonrasında biraz daha yakınlaşır.

Filmin devamında Elizabeth ve Darcy’nin gurur dolu aşk hikayesini izleyeceksiniz. Bu gururlu aşkın hikayesini merak ediyorsanız hiç vakit kaybetmeden filmi izlemeye koşun derim. Eğer bu tarz filmlerden hoşlanıyorsanız beğenmeme gibi bir ihtimaliniz yok diyorum. Çekim mekanları, oyuncu seçimleri ve kıyafet tercihleri ile mükemmel bir dönem filmi olmuş.

Aşk ve Gurur filminin, kitaptan aşağı kalır bir yanı yok bence. Ama eğer okumadıysanız kitabını da okumanızı tavsiye ederim.

 

Aşk ve Gurur Oyuncu Kadrosu

bennet ailesi

Keira Knightley: Elizabeth Bennet
Matthew Macfadyen: Fitzwilliam Darcy
Brenda Blethyn: Bayan Bennet
Donald Sutherland: Bay Bennet
Tom Hollander: William Collins
Rosamund Pike: Jane Bennet
Carey Mulligan: Catherine (Kitty) Bennet
Jena Malone: Lydia Bennet
Talulah Riley: Mary Bennet
Judi Dench: Lady Catherine de Bourgh
Simon Woods: Charles Bingley
Tamzin Merchant: Georgiana Darcy
Kelly Reilly: Caroline Bingley
Rupert Friend: George Wickham
Rosamund Stephen: Anne de Bourgh
Cornelius Booth: Albay Fitzwilliam

Aşk ve Gurur Film Konusu ve Oyuncuları Hakkında Videolar

üzerinden
WikipediaGoogle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu