Mental Sağlık

Uyku Hakkında Cevabı En Çok Merak Edilen 5 Soru

instagram takipçi hilesi

Uyku Hakkında Cevabı En Çok Merak Edilen 5 Soru… Uykunun günlük yaşantımız ve vücudumuz için ne kadar önemli olduğu senelerdir bilim insanları tarafından vurgulanmaktadır.

Uykusunu düzenli hale getiren insanlar ile düzensiz bir şekil de uyuyan insanlara baktığımız zaman uykunun önemini büyük ölçüde görmekteyiz. Öyle ki uykunun hem fiziksel hem de psikolojik anlamda büyük bir etkisi vardır. Uyku süresi kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama uyku sürelerini dikkate almakta fayda vardır.

Neden Uyuyoruz?

uyku hakkında

Uyku ile ilgili son zamanlar da bir çok teori ortaya atılmış ayrıca uyku “hakkında kaç gün uykusuz durabiliriz?” gibi farklı farklı deneyler denenmiştir. Fakat atlanan bir nokta bulunmaktadır. Uyku bir insan için olmazsa olmazlar arasında gelmektedir. Öyle ki insan vücudu uyumadığı sürece gelişemez.

İnsan vücudunun gelişmesi için en önemli dilim uyku zamanıdır. Uyku sırasında vücut gevşer, beyin ve vücut büyüme hormonu salgılayarak bağışıklık sistemini harekete geçirir. Vücudun gelişimi dışında dinlenmesi açısından da düzenli uykunun büyük önemi vardır.

Ne kadar uyumalıyız?

ne kadar uyumalıyız

Vücudumuz için gerekli uyku süresi yaşa göre değişmektedir. Bebeklerin 14 – 17 saat arasında uyku uyumaları gelişim açısından büyük önem arz etmektedir. İlk okul ile orta okul çağında olanların ise minimum 9 saat uyumaları bebekler de olduğu gibi gelişim için oldukça önemlidir. Yetişkin insanların ise minimum 6 maksimum 9 saat yani ortalama 8 saat uyuması sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir.

Öyle ki yetişkin insanların 10 saat üzeri uyumaları sağlık sorunlarını da beraberin de getirmektedir. Vücut her ne kadar gelişmek ve kendini dinlendirmek adına uyku ihtiyacında bulunsa da fazla uyku vücudun işleyişini bozmaktadır. İnsan vücudu belli saat sonrasında besin ihtiyacı istemektedir. Bu nedenden dolayı kendinize bir uyku düzeni kurmanız gerekmektedir.

Uyumazsak ne olur?

 

Uyumazsak ne olurr

Vücut gelişimi için uyku oldukça önemlidir. Bu nedenden dolayı uykusuz kaldığımız veya yeterince uykumuzu alamadığımız zaman günümüz berbat geçer. Bunun sebebi de vücudun kendisini yenileyememesidir. Harcadığımız enerjiyi tekrardan geri kazanabilmemiz için beslenmek ve uyumamız gerekmektedir.

Uykusunu alamayan veya uykusuz insanlara baktığımız zaman genel tanı olarak vücut ısısında anormallik, dikkat dağınıklığı, düşünebilme ve karar vermekte zorlanıldığını görmekteyiz. Hatta uzun süre uykusuz kalmak ölüme kadar götürebilir. Vücudumuzun yenilenmesi ve gelişebilmesi için uyku düzeninin oturtulması doktorlar tarafından da vurgulanmaktadır.

Uykuyu engelleyen durumlar nelerdir?

Uykuyu engelleyen durumlar nelerdir

Uykuyu engelleyen en büyük faktör teknolojik cihazlardır. Elimizden düşürmediğimiz telefonlar ve karşısında saatler geçirdiğimiz bilgisayarlardan dolayı beyin sürekli çalışır vaziyette kalır. Teknolojik aletlerin yanı sıra yanlış beslenme de uykuyu etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Uyumadan önce içine kahveler veya asitli içecekler sizi uykudan uzak tutmaya yarayan içeceklerdir. Ayrıca aşırı stresli olmak sürekli düşünmekte uyumanızı engellemekle birlikte uykunuzu da kaçırabilir. Bu nedenden dolayı uyuyacağın zaman genel problemleri düşünmemeye çalışınız.

Sağlıklı bir uykuya dalmak için ne yapmalıyız?

Sağlıklı bir uykuya dalmak için ne yapmalıyız e1531004425805

Sağlıklı bir şekilde uyumak için etrafımız da teknolojik aletleri bulundurmamamız gerekmektedir. Bunun yanı sıra uyuyacağınız odanın ne çok sıcak ne çok soğuk olması gerekmektedir. Odanın ısısı kadar fazla ışık almaması da gerekmektedir. Bundan kastımız dışarıdan gelen elektrik lambası gibi ışıklardır. Son olarak ise her gün aynı saatte yatağa yatmanız halin de vücut buna alışacak ve o saat gelince uykunuz gelmeye başlayacak ve rahat bir şekil de uykunuza dalacaksınız.

Uyku Hakkında Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu