Sağlıklı Yaşam

Uyku Bozuklukları Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Neler?

instagram takipçi hilesi

Uyku bozuklukları, uyku davranışındaki bozukluklarını ifade eder. Birçok farklı uyku bozukluğu türü vardır, ancak bu yazı da için uykusuzluk ve narkolepsiyi ele alacağız. Bu iki bozukluk, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın uyku bozukluklarıdır.

Bu makalede, bir uyku bozukluğunu nasıl tanımlayacağınızı ve buna neyin sebep olduğunu öğreneceksiniz. Ayrıca belirli durumlar veya genel uykusuzluk/narkolepsi için mevcut olan bazı tedavileri de öğreneceksiniz.

Uykusuzluk, yeterli fırsat ve koşullara (sağlıklı uyku düzeni oluşturan unsurlar) rağmen uykuya dalmakta, uykuda kalmakta veya her ikisinde de güçlüktür. Uykusuzluk dünya genelinde büyük bir sorun olarak bilinmektedir.

Uyku Bozuklukları

Uykunun Amacı Nedir?

-Beyin, enerji seviyelerini eski haline getirmek için dinlenme ve rahatlamayı kullanır.

-Vücut, uyanıkken yapamadığı dokuyu yeniden inşa etmeye ihtiyaç duyar.

-Dinlenme, daha sağlıklı hücreler salgılayarak bağışıklık sisteminin hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. -Uyku yaratıcılığı ve öğrenme yeteneğini artırır ve hafızayı onarır.

-Dinlendirici uyku ayrıca ruh halini iyileştirir, iştahı ve kiloyu etkileyen stres hormonlarını azaltır, kan basıncını düşürür.

Uyku Neden Önemlidir?

-“İyi bir gece uykusu kazalara karşı korunmaya yardımcı olabilir.”

-“Uykusuzluk baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü veya eldeki görevlere odaklanma ile bağlantılı olabilir.”

-Bir kişinin ne kadar süredir yeterince uyumadığına bağlı olarak depresyon ve iştah değişiklikleri ile bağlantılı olabilir.

-Uyku, dünyadaki en doğal, istenen aktivitedir. Eksikliği sizi, üretkenliğinizi ve sağlığınızı etkileyecektir.

Uykusuzluğu tedavi etmenin bir yolu, horlamayı önlemek veya hafifletmek için uyku pozisyonlarını yeniden konumlandırmak veya değiştirmektir. Bunu yastık altına veya şilte altına eşya koyarak yapabilirsiniz. Sağ tarafa yatmak kişinin horlamasını önlemeye yardımcı olabilir. Uykusuzluk veya horlamaya yardımcı olmanın bir başka yolu da, yatmadan sonraki 3 saat içinde alkol, nikotin ve büyük öğünlerden kaçınmaktır.

Uyku Bozuklukları

Narkolepsi, beynin uyku-uyanıklık döngülerini düzenlemede sorun yaşadığı bir durumdur. Bu bozukluğu olan kişiler, iş, okul veya sosyal olaylar gibi normal aktivitelere müdahale edebilecek aşırı gündüz uyku hali yaşarlar. Narkolepsi, beynin uyanıklığı yöneten kısmı aşırı aktif hale geldiğinde ortaya çıkar.

Bu, uykuya dalma veya uyanma zamanınızı kontrol etme de zorlanmaya neden olur. Narkoleptikler, günlük aktiviteler sırasında herhangi bir zamanda aniden uykuya dalma yetenekleriyle de bilinirler. Bu bozukluk genellikle biri ergenlik çağındayken veya yirmili yaşların başındayken başlar. Narkolepsinin tedavisi yoktur, ancak tedaviler semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Tedaviler Nelerdir?

OKB, obsesyonlar (her zaman tekrarlanan düşünceler) ve kompulsiyonlar (her zaman tekrarlanan davranışlar) ile ilgili tekrarlayan düşünceler ve görüntülerle karakterize şiddetli bir anksiyete bozukluğudur.

OKB’si olan kişiler, korkulan, rahatsız edici, rahatsız edici düşüncelere veya görüntülere sahiptir. Bu obsesyonlar ve kompulsif davranışlarla ilgili endişe, bu bozukluğun ayırt edici özelliği olan yoğun ağrıya neden olur. OKB’si olan kişiler, obsesyonlarını bastırmaya çalışabilirler çünkü kendileriyle ilişkili rahatsızlığı yaşamaktan korkarlar.

Ancak bu düşünceler veya görüntüler kalıcı olduğunda, yaşamın birçok farklı alanında günlük işleyişte sorunlara neden olabilirler. Genellikle bilişsel davranışçı terapi (CBT) dahil olmak üzere bir dizi görevle tedavi edilebilir. BDT’nin amacı, bozukluğu koruyan kalıbı kırmaktır. Bu yaklaşım, rahatsız edici düşüncelere ve görüntülere tahammül etmeyi öğrenmeyi veya ritüelleri daha az kullanarak korkularınızla yüzleşmeyi içerebilir.

OKB Tedavisi Nedir?

Uyku apnesi, uyku sırasında nefes almada duraklamalar ile karakterize bir uyku bozukluğudur. Spesifik olarak, beyninizin kısa bir süre uyanıp vücudunuza nefes almasını söylediği, ancak daha sonra kişinin nefes almaya vakti olmadan hızla uykuya geri döndüğü bir durumdur. Bu, gecede birkaç kez olabilir ve uyurken oksijensiz kaldığınız için uyanık olduğunuz saatlerde ciddi yorgunluğa neden olabilir.

Uyku Bozuklukları

Yçapılan alışmalar, uyku apnesinin çoğu zaman ailelerde geçtiğini ve olabileceğini göstermiştir. Yakın bir akrabanızda bozukluk varsa, bunu geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, uyku apnesi riskinin artmasıyla çeşitli faktörler ilişkilendirilmiştir:

Uyku Apnesinin Tedavisi

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık ortalama olarak 100 kişiden biri epilepsi hastasıdır. Genellikle sadece nöbet geçiren kişilerin epilepsi yaşadığı düşünülür, ancak bu doğru değildir; Bir kişi hiç nöbet geçirmeden epilepsiye sahip olabilir. Epilepsili kişilerin, bozukluğu olmayanlara göre erken ölme olasılığı iki ila üç kat daha fazladır ve yaralanma, zehirlenme ve kardiyovasküler hastalıktan ölme olasılıkları daha yüksektir.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu