Yerli Kadın Ünlüler

Umut Akyürek Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Umut Akyürek
Tam adı: Umut Akyürek
Doğum tarihi:  12 Temmuz 1973
Doğum yeri: Ankara / Türkiye
Boyu:
Burcu: Yengeç
Ailesi: Gündüz Akyürek KardeşleriFulden Akyürek, Ogün Genco Akyürek
Eşi: Oktay Ertuğrul (e. 2004)
Çocuk (ları): Melek Bal Ertuğrul
Mesleği: Türk Sanat Müziği Sanatçısı
Aktif Yılları: 1989 yılından bu yana
youtube musicApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Umut Akyürek Kimdir? Türk sanat müziğinin güzel seslerinden biri.

Umut Akyürek, 12 Temmuz 1973’te Ankara’da doğdu. Ailesi Arnavut kökenli ve beş kardeşler. Babası Gündüz Akyürek, annesiyle boşandıktan sonra çocuklarını Sakarya’ya götürdü. Akyürek, çocukluğunu ve gençliğini Adapazarı ve Sapanca’da geçirdi. Dizi oyuncusu Fulden Akyürek, Umut Akyürek’in kız kardeşi. Dizimag sitesinin sahibi Ogün Genco Akyürek ise erkek kardeşi.

Akyürek, müzikle ilgilenmeye 1989 yılında başladı. Erol Sayan yönetimindeki İzmit Musiki Derneği’nde Türk sanat müziği eğitimi aldı. 1990 yılında katıldığı TRT’nin Amatör Ses Yarışması’nda üçüncü oldu. Bu başarısı sayesinde TRT sanatçısı oldu. 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı kazandı ve ses bölümünde okudu.

Akyürek, kariyeri boyunca birçok önemli konser ve etkinliğe katıldı. Süleyman Demirel’in cumhurbaşkanlığı döneminde Ürdün Kralı, Gürcistan ve Romanya devlet başkanlarına özel konserler verdi. Ayrıca 2009 yılında Abdullah Şahin’in yönettiği ve oynadığı “Gazino Bülbülü” adlı tiyatro oyununda rol aldı. Bu oyunda Ferdi Atuner, Fulden Akyürek, Hülya Şen, Muhlis Asan, Ortans Kıvanç, Fatih Kurt, Pekcan Türkeş, Atilla Mete gibi isimlerle birlikte sahne aldı.

Akyürek, altı tane albüm çıkardı. İlk albümü “O Dudaklar Bülbülleşiyor2002 yılında piyasaya çıktı. Son albümü “Tıbbiyeli Bestekarlar” ise 2016 yılında yayınlandı. Bu albümde tıp mesleğiyle uğraşan bestekarların eserlerini seslendirdi.

Akyürek, 2004 yılında müzisyen Oktay Ertuğrul ile dünya evine girdi. Bu evlilikten Melek Bal Ertuğrul adında bir kızı dünyaya geldi. Umut Akyürek, halen müzik çalışmalarına devam ediyor.

Umut Akyürek instagram hesabını yukarıdaki künye bölümünde buluna instagram ikonuna tıklayarak erişebilirsiniz. Ayrıca, diğer biyografi içeriklerimiz ve normal içeriklerimiz gibi bu içeriğimiz de güncel olacaktır. Hakkında güncelleme olunca burada olacaktır. Videoları ve fotoğrafları için aşağıdaki bölümlere inebilirsiniz.

Umut Akyürek Albümleri :

  1. 2016 – Tıbbiyeli Bestekarlar
  2. 2014 – Aşk Senfonisi (Hakan AysevGöksel Baktagir ve Umut Akyürek)
  3. 2013 – Alaturka
  4. 2011 – Sinha
  5. 2007 – Başka Söz Söylemem,
  6. 2002 – O Dudaklar Bülbülleşiyor,

Rol Aldığı Tiyatro Oyunu :

  1. 2009 – Gazino Bülbülü – Abdullah Şahin Tiyatrosu

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu