PolitikaYerli Erkek Ünlüler

Süleyman Demirel Kimdir?

instagram takipçi hilesi

suleyman demirel 23

Tam adı: Sami Süleyman Gündoğdu Demirel / Süleyman Demirel
Doğum tarihi: 1 Kasım 1924
Doğum yeri: Isparta, İslamköy / Türkiye
Boyu: 1,70 m
Ailesi: Ummuhan Demirel – Yahya Demirel
Eşi: Nazmiye Demirel
Çocuk (ları): Ali Çetin Şener (Manevi oğlu)
Mesleği: Siyasetçi, mühendis, devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı
Aktif Yılları: 1965 – 2015
imdb-logo

youtube-chanel

Hakkında

Süleyman Demirel kimdir? Süleyman Demirel, 1924 yılında Isparta İslamköy’de dünyaya geldi. İlkokulu bu köyde okudu. Ortaokulu Isparta, liseyi ise Afyon’da bitirdi.

Üniversite eğitimi almak için İstanbul’a gitti. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği bölümünde okudu. 40 yıllık siyasi hayatı boyunca birçok olaya denk geldi.

Hem başbakanlık hem de cumhurbaşkanlığı yapan Demirel, 1948 yılında Nazmiye Şener ile evlendi. Bir dönem elektrik idaresinde işe girdi.

Daha sonra araştırma yapmak üzere ABD’ye gönderildi. 1953  yılında Seyhan Barajı inşaatında görevlendirildi. Proje mühendisliği görevindeyken Adnan Menderes’in ilgisini çekti. Hem projesindeki başarısı hem de çalışkanlığı sayesinde Barajlar Dairesi Başkanlığı’na atandı. 1 yıl sonra ise Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü’nde göreve başladı.

İlginizi çekebilir: Türkiye’de Görev Yapmış Başbakanlar ve Cumhurbaşkanları!

Adnan Menderes bir gün toplantıdayken Süleyman Demirel’i göstererek “Bu çocuğa çok dikkat edin. Çünkü o gelecekte başbakan olacak” diyerek öngörüde bulunmuştur. 1962 senesi siyasi kariyerine girişin ilk adımıdır. O yıllarda Adnan Menderes’i haklı çıkararak Adalet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi olarak kendini göstermeye başladı.

1965 senesinin 10 Ekim tarihinde yapılan genel seçimlerde tek başına iktidar oldu. Bu seçimlerde %52 oy aldı. 41 yaşına geldiğinde ise başbakan olarak seçildi. Demirel, siyasetin babası olarak anıldı.

1969 senesinde genel seçimlerde %48 oy aldı. Yine tek başına başkan olsa da bu defa görevi ucun sürmedi ve 1971 senesinde görevi bırakmak zorunda kaldı.

1993 senesinde TBMM tarafından cumhurbaşkanı olarak seçildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 9.Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel, 2000 senesinde kadar görevini icra etti.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu