Cilt SağlığıYaşam

Ucuz Güneş Gözlüğü Kullanmanın Zararları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ucuz güneş gözlüğü; yaz sezonu boyunca kullanmak için aldığımız, hem şıklığımızı tamamlayan, hem de gözlerimizi koruduğuna inandığımız bir aksesuardır. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, tatil planları da başlıyor. Deniz, kum, güneş derken; milyonlarca insan, dışarıda açık alanların tadını çıkarıyor. Yaz döneminde kullandığımız belli başlı aksesuarlar bulunuyor; şapka, deniz ayakkabısı, palet, terlik, güneş gözlüğü ve bunun gibi pek çok şey..! Bu tür kişisel eşyaları seçerken; maalesef ki kısa bir süre boyunca veya sezonluk olarak kullanacağımızı düşünerek, düşük maliyetli alternatiflere öncelik veriyoruz.

ucz

Oysa ki sağlığımızın en değerli hazine olduğunu biliyoruz! Dönemsel olarak kullanacağımız algısından hareketle; ucuza aldığımız bazı ürünlerin, sağlık açısından ciddi tehlikeler yaratabileceğinin farkında mıyız? Evet konumuz; ucuz güneş gözlüğü! Güneşin zararlı ışınlarından, gözlerimizi korumak için satın aldığımız bu ürünler; hiç bir koruyucu etki göstermediği gibi, aksine gözlerimize çeşitli zararlar veriyor.

Öte yandan çocuklarımıza da yine; ‘’nasıl olsa sık sık düşürüyor, kırıyor’’ şeklinde düşünerek, ucuz güneş gözlüğü taktırabiliyoruz. Bu da onların henüz gelişim aşamasında olan göz sağlığına bir takım olumsuz etkilerde bulunuyor. İşte biz de sizlere, bu yazımızda; ucuza mal edilen güneş gözlüklerinin zararları ile ilgili bilgiler veriyor olacağız..!

Ucuz Güneş Gözlüğünün Sağlığımıza Etkileri Nelerdir?

Güneşten gelene UV ve IR adlı ışınları doğru süzemez ve bunların gözümüze temas etmesini sağlar.

Göz bebeği; sahte güneş gözlüğünün verdiği gölge etkisi sayesinde, kendini karanlıkta zannederek büyür. Bu büyüme sonucunda ise daha fazla UV ışını alınmış olur. Yani hiç gözlük takmamak ile sahte güneş gözlüğü kullanmak arasındaki fark incelendiğinde; hiç takmayanın bile daha az ışınla muhatap olduğu söylenebilir.

uczz

Bazı gözlüklerde film yerine boya kullanılması nedeniyle, zararlı ışınların filtrelenme işlemi gerçekleşemez. Işık kırılmaksızın göze çarptığında ise; üçüncü dereceden göz hastalıklarının meydana gelme riski yükselir.

Korneada; kuruluk, kanlanma, yanma, batma ve kaşıntı gibi bir takım şikayetlere yol açarak, yaşam kalitesini düşürür. Bu gibi durumlarda muhakkak bir göz doktoruna gidilmesi ve reçete edilen ilaçların, belirtilen sürelerde kullanılması gerekmektedir.

Konjoktiva adı verilen bölümde, yani; gözün beyaz kısmında kanlanma görülmesinin yanı sıra; göz kapağı ve çevresinde et oluşabilir. Bu da hem yaşanan fiziksel semptomlar hem de kişinin estetik görünümü açısından istenmeyen bir durumdur.

Güneşten gelen zararlı ışınlar nedeniyle; gözlerde sarı nokta hastalığı ve katarakt gibi ciddi problemler yaşanarak, tedavi edilmediği takdirde körlüğe kadar ulaşabilir.

ucuz

Ucuz güneş gözlüğü kullanımı sebebiyle çocuklarda oluşan en önemli problemlerden biri de; şaşılık olmaktadır. Gözlerin kamaştığı durumlarda ortaya çıkmasa bile, gizli şaşılık görülebilmekte, bu da hem estetik hem de fiziksel açıdan yaşanabilecek sorunlara zemin hazırlamaktadır.

Filtrelenmeyen güneş ışınlarının, uzun süre göze temas etmesi durumunda yaşanabilecek bir diğer önemli sağlık problemi ise; göz kapağında kanser oluşumudur. Gözü çevreleyen hücrelerin, zararlı ışınlardan dolayı mutasyona uğrayarak buna neden olduğu düşünülmektedir.

Tüm bu bilgilerden hareketle; güneş gözlüğü seçiminde, kalite ve yüksek güvenilirliğin esas alınması gerektiği, uzmanlar tarafından sıkça vurgulanmaktadır.

Ucuz Güneş Gözlüğünün Zararları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu