Kişisel Bakım
Trend

Güneşin Cilde Verdiği 10 Zarar

Güneşin İnanılmaz Zararları

instagram takipçi hilesi

Güneş, insan sağlığı için son derece faydalı bir enerjidir. İçeriğinde yoğun miktarda D vitamini bulunur. D vitamini eksikliği için güneşin gücünden ve vitamin eksikliğinde güneşin mucizesinden yararlanırız . Kemik ve diş sağlığını koruyan kasların daha sistematik bir şekilde çalışmasına öncü olan güneşin aynı zamanda cilt üzerinde inanılmaz zararları bulunmaktadır.

Güneşin Cilde İnanılmaz Zararları

güneşin cilde zararları

Cilt sağlığımızı korumak için çeşitli önlemleri önceden almamız oldukça önemlidir. Örneğin; cildin dostu olan kremleri kullanırken bunu zamanında sağlamayı bilmemiz önemli bir ayrıntıdır.  Cilt yazın ve kışın sıcak ve soğuğa karşı yıpranır zarar görür. Cildin yağ ve nem dengesini eşitlemek için dikkatli olmamız gerekir. Özellikle yaz aylarında cildin kanserli hücrelere maruz kalmaması için etkili güneş kremlerini satın almalı, cilde güneş öncesi ince tabaka şeklinde sürmeliyiz.

Böylece cilt güneşin zararlı ışınlarına karşı kendini koruyacak ve taze kalacaktır. Güneşin faydası olduğu kadar zararının  da olduğunu asla unutmamanız gerekir. Güneşin güçlü ışınları cildin tabakasına derinden işler ve cilt bu güce dayanamaz hale gelir ve istenmeyen alerjilerin içine gömülür. Cilt bu ışınlardan aldığı darbe ile uzun zaman kendini toparlayamaz. Peki, güneşin cilt üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir ?

Güneşin Cilde Verdiği 10 Zarargüneşin zararı

1 ) Güneşin zararlı ışınları cilde temas ettiği zaman ciltte istenmeyen kahverengiye benzer lekeler, çiller meydana gelir ve bu lekeler uzun yıllar kalıcı etkisini sağlayarak görselliğin kalitesini düşürür. Kişi cildinde sonradan çıkan lekeler ile mücadele etmek zorunda kalabilir.

2) Güneşin sinsi ışınlarına maruz kalan cilt, ileri ki zamanlarda cilt kanserine yakalanabilir. Özellikle deniz zamanlarında denizin tuzlu suyu ve kavurucu güneşin etkisi cildi adeta yıpratmaya ve cilt üzerindeki canlı hücrelerin ölmesine neden olabilmektedir.

3) Yüzde kırışıklıklar meydana gelir. Cilt güneşten aldığı olumsuz ışınlardan sonra canlılığını kaybeder.

4) Cildin aniden kurumasına nem ve yağ kaybetmesine neden olur.

5) Güneşin cilde verdiği tek gerçek fayda D vitaminini depolamasıdır. Bunun dışında dışarı hayatında güneş öncesi tedbirler alıp etkili kremler kullanmak, cildin zarar görmesine izin vermeyerek cilt sağlığını koruma altına alır.

6) Göz sağlığına zarar verir ve göz duyusunda tembelliğine yol açar. Gözaltı morarması etkin olup, gözaltında ince damarların zarar görmesine, çatlamasına neden olur.

7) Cildin burun ve yanak bölgesinde çillerin meydana gelmesine neden olur. Özellikle burun üstünde kahverengi çiller büyük ve belirgin bir şekilde dikkat çeker. Çok güneşte kalmak yüzde çil ve leke oluşumunu hızlandırır.

8) Güneşte fazla durmak sadece cildi yormaz bedeninde güneş çarpmasından etkilenmesine yol açar. Vücut bitkin kalır.

9) Cildin terlemesini hızlandırır ve bu ter vücudun ve cildin sıvı kaybı yaşamasını neden olur.

10) Güneşin cilde verdiği diğer zarar ise, su kaybını yaşatmasıdır. Su ihtiyacını tamamen emen güneş ve sürekli susatan ısısı vücudu ve cildi bitkin bırakır, yorar. Güneş, aynı zamanda ani kalp krizleri, beyin kanamasına da yol açar. Güneşin faydası olduğu kadar zararlarının da olduğunu unutmamız gerekir. Sağlıklı günler dileği ile.

Güneşin Zararları ile ilgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu