MaksatModa

Üç İplik Kumaş Nedir, Nerelerde Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Üç İplik Kumaş Nedir?

Genellikle kullanılan üç iplik birbirinden farklıdır, birinci taban ipliği ve zemin örgüsü, ikinci iplik (astar ipliği) yüzeyi oluşturur ve üçüncü bağlantı ipliği yapıyı güçlendirir ve astar ipliğinin ön tarafta görünmesini engeller. Üç iplik kumaşlarda diğer kumaşlar gibi çeşitli ipliklerden yapılabilmektedir ancak en yaygın kullanılan iplik türleri; pamuk/polyester karışımlarıdır.

uc iplik kumas nedir nerelerde kullanilir3

İplik kumaşlar gibi karde pamuğu eşofmanlarda, her iki ipliğe göre oldukça kalın ve yumuşak olan sevgilisi gömleklerde, kimisi tüysüz, kimisi tüysüz, kimisi tüylü ve pamuktan yapılmış olanlarda bulunur. Üç iplik örgüsü en az 6 sistemden oluşur. Süeti oluşturan ipliklerin bağlantı noktaları değiştirilerek, ekleme-çıkarma, renkli iplik kullanımı, sistem sayısı değiştirilerek ve farklı efektler verilerek onlarca çeşit üç iplikli örme yüzeyler üretilebilmektedir.

Üç İplik Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Önü ve arkası farklı, önü düz, arkası zıplayan bir yapıdır.
  • Kalın bir kumaş olduğu için genellikle sonbahar ve kış aylarında giyilir.
  • Tişört, kapüşonlu üst, spor giyim vb. Giyimde yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Yazlık giysiler için kullanılmaz.

uc iplik kumas nedir nerelerde kullanilir2

  • Çok az Lycra vardır. Bu yüzden esnemez.
  • Pamuktan yapılanlar genellikle bebek giyiminde kullanılır.
  • Yıkandıktan sonra çekme yapmaz. Ütüleme derecesi yıkama talimatına göre kontrol edilmeli ve sıcaklık buna göre belirlenmelidir.

Tek levha yuvarlak örgü makinesinde zıplama, kaldırma ve ilmek elemanlarının aynı anda kullanılmasıyla elde edilen bir örgü çeşididir. Üç iplikli örgünün yüzey görünümü iki ipliğe benzerdir. Ön taraf ilmek örgü yüzeydir ve arka taraf jumperlardan oluşan yüzer bir ipliktir. Ancak iki iplikten farklı olarak bir bağlantı ipliği kullanılır. kumaş yüzeyi arasında atlama ve ilmek çizgileri arasında bir duraklama sağlar. Bu sayede daha dolgun, gramajı yüksek ve sıkı bir kumaş yapısı elde edilmiş olunur.

uc iplik kumas nedir nerelerde kullanilir1

Üç İplik Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Genellikle kullanılan üç iplik birbirinden farklıdır, birinci taban ipliği ve zemin örgüsü, ikinci iplik (astar ipliği) yüzeyi oluşturur ve üçüncü bağlantı ipliği yapıyı güçlendirir ve astar ipliğinin ön tarafta görünmesini engeller. İplik kumaşlar gibi karde pamuğu eşofmanlarda, her iki ipliğe göre oldukça kalın ve yumuşak olan sevgilisi gömleklerde, kimisi tüysüz, kimisi tüysüz, kimisi tüylü ve pamuktan yapılmış olanlarda bulunur.

uc iplik kumas nedir nerelerde kullanilir4

Üç iplik örgüsü en az 6 sistemden oluşur. Süeti oluşturan ipliklerin bağlantı noktaları değiştirilerek, ekleme-çıkarma, renkli iplik kullanımı, sistem sayısı değiştirilerek ve farklı efektler verilerek onlarca çeşit üç iplikli örme yüzeyler üretilebilmektedir.

Üç İplik Kumaş İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu