Yaşam

Türk’lerin Gösterdiği İnsanlık Örnekleri

instagram takipçi hilesi

Türkiye, tarihi boyunca birçok afet yaşamıştır. Bu afetler yaşanırken birbirlerine sahip çıkmış, kardeşlerinin yaralarını sarmıştır. Tüm bunlar yapılırken hiçbir; din, dil ve ırk ayrımı yapmamış, herkesi sadece insan olarak görmüştür. İşte Türk’lerin gösterdiği insanlık örnekleri ve diğer milletlere kardeş olmanın nasıl bir şey olduğunun gösterildiği anlardan bazıları:

Sivasspor Maçında Temizlik Zamanı

Türk'lerin gösterdiği insanlık örnekleri

Fenerbahçe – Sivasspor maçında, Sivasspor taraftarı stadyumu terk etmedi. Maç bittikten sonra kimse bir yere ayrılmadı ve yerlere dökülen çöpleri topladı. Temizlikten önce pankart açan taraftar “Maç bitti şimdi temizlik zamanı” yazmışlardı.

https://www.youtube.com/watch?v=1UypS_g9LJs

Türklerin Gösterdiği İnsanlık Örnekleri: 1939 Erzincan Depremi

Türk'lerin gösterdiği insanlık örnekleri

Erzincan, deprem bölgesinde yer almaktadır. Tarih boyunca yaşanan depremler Erzincan nüfusunu hayli azaltmıştır. Bununla birlikte il ikiye bölünmüştür; Yeni Erzincan ve Eski Erzincan olmak üzere. Depremin etkilerinden korunmak istenen halk binaları 2-3 katlı olarak inşa etmiş ve kaliteli malzeme kullanmıştır. Tabiki bunlar geçmişte yaşanan binlerce can kaybından sonra ortaya çıkmıştır.

1939 senesinde yaşanan deprem 7,2 şiddetindedir. Bu oldukça korkunç bir sayıdır. Depremde ölenlerin sayısı 30 binden fazladır. Depremin yanı sıra; ısınmak maksadıyla ateşler yakılmıştır ve bu ateşler yangına sebebiyet vermiştir. Kısacası yaşanan olay tam bir faciadır.

Ancak 1939 senesi büyük bir insanlığa da şahit olmuştur. Erzincan’daki mahkumlara izin verilmiştir. Onlara sabahları gidip depremzedelere yardım etmeleri ve akşam olduğunda geri gelmeleri söylenmiştir. Mahkumlardan bir tanesi bile firar etmemiştir. Tüm sayımlarda 1 kişi bile imkanı olduğu halde kaçmamıştır.

17 Ağustos 1999 Haluk Levent

turklerin gosterdigi insanlik ornekleri 3

Türk’lerin gössterdiği insanlık örnekleri Haluk Levent’i de unutmadı. Haluk Levent, sosyal medyadaki çalışmaları ile son yılların gözde şarkıcılarından biri olsa da; sosyal medyanın olmadığı zamanlarda da kendini ve kişiliğini gösterdi. 1999 depreminde çocuklara moral vermek için Gölcük’e gitti. Çocukları etrafında toplayarak onlara gitar çaldı ve biraz olsun kendilerini iyi hissetmelerini sağladı.

 

Türk’lerin Gösterdiği İnsanlık Örnekleri: 2020 Elazığ Depremi

Türk'lerin gösterdiği insanlık örnekleri

2020 senesinin ilk ayında talihsiz bir olay yaşandı ve Elazığ’da deprem meydana geldi. 6,7 büyüklüğündeki deprem birçok can ve mal kaybına sebep oldu. Fakat böyle bir günde insanlar kardeşlerine sahip çıktı. Sanatçısından siyasetçisine herkes elinden geleni yapmak için kollarını sıvadı.

Neler mi yapıldı? Türk hava yolları Elazığ’a yapılan tüm uçuşlarına standart fiyat belirledi.

Metro Turizm; Malatya ve Elazığ biletlerini 5 tl’den sattı.

Kamil Koç ise sadece 1 tl bilet fiyatı koydu. Tek amaç depremzedelere yardımcı olmaktı.

Ordu halkı kollarını sıvadı ve gecenin bir yarısı Elazığ belediye binasının önüne gelerek halk için yardımcı oldu.

Kahraman Kadın Emine Kuştepe

turklerin gosterdigi insanlik ornekleri 5

Türk’lerin gösterdiği insanlık örnekleri arasında Emine Kuştepe’nin çabaları yadsınamaz. UMKE gönüllüsü olan Emine Kuştepe tam 8 kişiyi depremden kurtardı. 8 kişinin annesine, babasına, kardeşine, çocuğuna, sevgilisine kavuşmasına sebep oldu. Bunu tamamen annelik içgüdüsü ile yaparak takdiri haketti.

https://www.youtube.com/watch?v=JLW04PObKjI

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu