Deprem Anında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Türkiye, deprem bölgesidir. 24 Ocak tarihinde meydana gelen Elazığ depremi yakın zamanda yaşanan örneklerden bir tanesidir. Fakat, Türkiye’nin asıl felaketi deprem kaynaklı değil, binalardan kaynaklı oluşmaktadır. Birçok bina depreme karşı dayanıklı değildir. Hatta birçok binada yaşanmaması gerektiği yetkililer tarafından belirtilse de insanlar “bana bir şey olmaz” düşüncesi ile yaşamaya devam etmektedir. Belki bilinçsizlik belki de umursamazlık sonucu ölümler meydana gelmektedir. Bu güne kadar bizlere hep deprem esnasında yapılması gerekenler öğretildi. Peki deprem anında yapılmaması gerekenler nelerdir?

1. Oturup Geçmesini Beklemeyin

Deprem anında yapılmaması gerekenler

Deprem anında ilk baştaki ufak sallantıları birçok insan dikkate almamaktadır. Hatta baş dönmesi diye düşünerek bulunduğu yerde bekleyenler de vardır. Ancak, depremin zararlı etkilerinden korunmanın ilk yolu en ufak bir sarsıntıda bile derhal binayı güvenilir şekilde terk etmektir.  Mutlaka deprem çantanız bulunmalı. Deprem çantasında hayatta kalmanızı sağlayacak şekilde bozulmayan gıdalar bulundurulmalıdır.

2. Panik Olmayın

Deprem anında yapılmaması gerekenler

Deprem anında yapılmaması gerekenler arasında panikten uzak durmak önemli bir yere sahiptir. Panik, araba sürerken de havuzda yüzerken de insanı olumsuzluklara sürükleyen bir durumdur. Her durumda sakin kalmaya çalışın. Deprem anında bile! Ağlamanın, korkmanın ya da telaşlanmanın kimseye faydası yok. Bunun yerine sakinleşin. Kendinizi ve ailenizi kontrol ederek güvenli bir şekilde hareket edin.

3. Asansöre Binmeyin

Deprem anında yapılmaması gerekenler

Deprem esnasında belki korkuyla belki de bir an önce evi terk etmek için asansörü kullanmak size mantıklı gibi görünebilir. Fakat, asla böyle bir şey yapmayın. Asansörlerin hem düşme, hem de kilitlenme tehlikesi vardır. Eğer apartmanınızda acil çıkış yeri varsa oradan sakince çıkın. Yoksa merdivenleri tercih edin.

4. Telefonları Meşgul Etmeyin

deprem aninda yapilmamasi gerekenler nelerdir 4

Depremin etkilerinden sonra ailenizi, arkadaşlarınızı arayarak durumlarının nasıl olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Fakat acil durumlarda telefonları meşgul etmeniz diğer insanların yardım çağırmasını engelleyebilir. Ülkemizdeki telefon hatları acil durumlarda sık sık kilitlenebilir. Eğer ailenizin ya da arkadaşlarınızın durumunu merak ediyorsanız onlara mesaj atın.

5. Kaderci Davranmayın

deprem aninda yapilmamasi gerekenler nelerdir 5

Deprem anında yapılmaması gerekenler arasında “kadercilik” de vardır. Birçok insan kaderde varsa ölürüz düşüncesi ile hiçbir tedbir almaya gerek kalmaz. Hatta deprem anında bile “alın yazısını” bahane ederek yerinde kalmaya devam eder. Hiçbir dini inanışta oturup ölümü beklemek yoktu. Elinizden gelen her şeyi yapın, yaşamak için çabalayın.

6. Camdan Atlamayın

deprem aninda yapilmamasi gerekenler nelerdir 6

Türkiye’de deprem anında camdan atlama gibi bir durum vardır. Camdan atlanıldığı takdirde yaşanılacak gibi bir düşünce vardır. Fakat üst kattan atlanıldığında yaşama ihtimali düşmektedir. Eğer eviniz bahçe katında değilse, kesinlikle camlardan uzak durun.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu