Türkiye Mimarlık Tarihi’ne adını yazdırmış 5 kadın mimar

instagram takipçi hilesi

Bilindiği üzere mimarlık daha çok erkeklerin egemen olduğu ve çalışma hayatında kadınların geri plana atıldığı mesleklerden biridir. Daha çok mühendislik alanı ile birlikte anılan ve genellikle üniversite fakültelerinde kadın nüfusunun az olduğuna dair yanlış kanıyı yıkalım istedik. Türkiye’de mimarlık alanında çeşitli işler başarmış,ilkler gerçekleştirmiş ve adını Türkiye Mimarlık Tarihi‘ne yazdırmış kadınları sizler için derledik.

Prof. Dr. Leman Cevat Tomsu

Türkiye’de Mimarlık Fakültesi’nden mezun olup mimarlık diplomasını almaya ilk hak kazanan 2 kadın mimardam biridir. Diğeri de bir aşağıda okuyacağınız Münevver Belen. Uzun yıllar birlikte proje üretmişlerdir. Tomsu, daha sonra ismi İTÜ olarak değiştirilecek üniversitede Emin Onat’ın asistanı olarak görev yapmış ve hem akademik alanda hem de pratik anlamda mimarlığı hakkıyla icra etmiştir.

leman tomsu

Münevver Belen Gözeler

Leman Cevat Tomsu ile birlikte üniversiteden mezun olan Türkiye’nin ilk kadın yüksek mimarıdır. Mühendis olan eşiyle evlenene kadar Tomsu ile birlikte çalışmış ve sayısız projeler üretmiştir. Tomsu gibi Belen de modern tarzı kendisine örnek almış ve o yolda projeler üretmiştir.

munevver belen

Mualla Eyüboğlu Anhegger

Mualla Hanım da Belen ve Tomsu gibi Türkiye’nin ilk kadın mimarları arasında sayılmaktadır. Ressam Bedri Tahmi Eyüboğlu ve yazar Sabahattin Eyüboğlu’nun kız kardeşidir. Büyük abilerinden biriyle Türkiye’deki köy enstitüsü kuruluşlarının temelini atmış ve sayısız önemli mimari yapıların restorasyonunda önemli rol oynamıştır.

mualla eyuboglu

Harika Alpar Söylemezoğlu

Üniversitede Bruno Taut ve Sedad Hakkı Eldem gibi ünlü akademisyen mimarların öğrencisi olan Söylemezoğlu’nun eşi de kendi gibi mimardır. Belen ve Tomsu’dan daha sonraki dönemde mimarlık dünyasına giren Söylemezoğlu, dünya çapında da önemli başarılara imza atmasına rağmen şu sözleri söyleyecek kadar da alçak gönüllüdür: “Ben büyük işler yapmış bir mimar değilim.”

harika soylemezoglu

Cahide Tamer Aksel

Aksel de yine mimarlık tarihinde bir ilki başarmış ve Türkiye’nin ilk kadın restoratörü unvanını almıştır. Ve yine bahsettiğimiz diğer kadın mimarlar gibi Türkiye’nin ilk kadın mimarları arasında yer almaktadır. Yaşamı boyunca çok sayıda restorasyon projesi gerçekleştirmiş olan Aksel, üniversitede de Sedad Hakkı Eldem’den dersler almıştır.

cahide tamer

 

 

 

 

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu