MaksatSpor

Türk Futbol Takımlarının, Avrupa Liglerindeki Durumu

instagram takipçi hilesi

UEFA ŞAMPİYONLAR LİGİ VE UEFA AVRUPA LİGİ

 UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Şampiyonlar Ligi, Avrupa’da bulunan farklı ülkelerin kendi ana liglerindeki başarılı takımlarının katıldığı liglerdir. Bu liglere katılabilecek takım sayısı, ülkelerin bu turnuvalarda gösterdikleri başarı ile doğru orantılı olarak belirlenir. Elemelerde; beraberlik 0,5 puan, galibiyet 1 puan, gruplarda ve sonrasında; beraberlik 1 puan, galibiyet 2 puan (penaltı atışlarıyla tur geçilirse puan 120 dakikanın sonucuyla belirleniyor).

Diğer ek puanlar ise; UEFA Şampiyonlar Ligi için; gruplara kalmak 4 puan, gruplardan çıkmak 5 puan; hem UEFA Şampiyonlar Ligi için hem de UEFA Avrupa Ligi için; çeyrek finale, yarı finale ve finale çıkmak 1’er puan. Ülke takımlarının bu puantaja göre puanları toplanır ve o ülkeden o sene Avrupa liglerine kaç takım katılmışsa toplanan puanlar takım sayısına bölünür ve ülke puanı hesaplanır.

Bu ülke puanına göre de Avrupa liglerine o ülkeden katılacak takım sayısı ve o ülkenin Avrupa liglerine kaçıncı torbadan/lardan katılacağı belirlenir. Bu puantaja göre bu turnuvalara en çok takım gönderen ülkeler İspanya, Almanya ve İngiltere’dir. Avrupa liglerinde Türk takımlarının durumuna bakmadan önce Avrupa ligleri neden bu kadar önemli ona bakalım:

avrupa-liglerindeki-turk-takimlari

AVRUPA LİGLERİNİN ÖNEMİ

 Avrupa liglerinde başarı göstermemiz Türkiye’nin UEFA puanını arttıracak bu da sıralamada üstlere çıkmamızı sağlayacak; sıralamada üstlere çıkmamız ülkemizden Avrupa liglerine katılacak olan takım sayısını arttıracak; insanlar Türkiye’yi futbol vesilesiyle daha da tanıyacak ve özellikle bu liglerin en büyük katkısı olan ekonomik katkı ülkemiz futbolunun gelişmesine yardımcı olacak.

Finanse durumunun gelişmesi ile yeni yeni futbolcular ülkemize gelecek ve insanlar sırf bu yüzden statlara akın edecek. Kısacası Avrupa’da başarılarımızın artması hem Türk futboluna olan bakış açısının kalitesini arttıracak hem de futbolumuzun gelişmesi için gerekli koşulların zamanla iyileşmesine vesile olacaktır. Şimdi gelin Avrupa liglerindeki durumumuza bir göz atalım:

UEFA ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE VE UEFA AVRUPA LİGİ’NDE TÜRK TAKIMLARININ DURUMU

uefa

 Türk takımları bu liglere şimdilik 5 takım gönderebilmektedir. Süper Lig bitiminde şu anki puantaja göre şampiyon takım direkt olarak UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanıyor. 2. takım ise UEFA Şampiyonlar Ligi ön elemelerine katılıyor.

3. takım direkt olarak UEFA Avrupa Ligi’ne, 4. takım ise UEFA Avrupa Ligi ön elemelerine katılmaya hak kazanıyor. Türkiye Kupası’nın kazananı ise son Avrupa biletini kapıyor. Bazı şartlar altında Avrupa’ya giden takımlar değişiklik gösterebiliyor*.

uefa-avrupa-ligi

 UEFA’nın resmi sitesindeki son verilere göre Türk takımlarından Avrupa liglerine Galatasaray AŞ, Fenerbahçe SK, Beşiktaş JK, Trabzonspor AŞ, Bursaspor katılmıştır. Toplamda Türk takımları UEFA’nın son verilerine göre Avrupa liglerinde 187 karşılaşma yapmışlar; bu karşılaşmalardan 47 galibiyetle, 41 beraberlikle, 99 mağlubiyetle ayrılmışlardır.

Toplamda 176 gol atarlarken 323 gol yemişlerdir ve UEFA puantajına göre de 135 puan toplamışlardır. Bu puantaj sonucu şu anda Türkiye Avrupa liglerine katılan 32 ülke arasında 11. sırada yer almaktadır. Türk takımları içerisinde (puantaja göre) en başarılı takım ülkesine getirdiği 80 puanla Galatasaray AŞ olurken; aynı zamanda Türkiye’ye bir UEFA Avrupa Ligi Kupası bir de UEFA Süper Kupası kazandırmıştır. Avrupa liglerinde diğer Türk takımlardan Fenerbahçe SK 28, Beşiktaş JK 20, Trabzon AŞ 6 ve Bursaspor 1 puan getirmiştir.

uefa-sampiyonlar-ligi-2016-2017-gruplar

*(Bu şartlara http://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/00000016/Ligler/Statuler/2015-2016-Sezonu-SporTotoSuperLig-Statusu.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu